تداوم افت سه رقمی بورس

خانه » تداوم افت سه رقمی بورس

تداوم افت سه رقمی بورس

۱۳۸۹/۱۲/۱۱ ۱۳:۰۶:۱۵ ۱۱ اسفند ۱۳۸۹ |دسته‌بندی: اخبار اقتصاد ایران|

دنیای اقتصاد- گروه بورس : بازار دادوستد سهام روز گذشته اگرچه همچنان با افت شدید ۱۹۰ واحدی شاخص مواجه بود، اما جمع‌آوری بخش عمده‌ای از عرضه‌های سهام، امیدواری برای به تعادل رسیدن بازار را افزایش داده است.

در بازار دیروز معامله‌گران اوج‌گیری قیمت مواد خام در بازار جهانی و تعدیل برخی ارقام منتشره در سود عقود مشارکتی بانک‌ها را از جمله نکات قابل‌اعتنا برای کمک به تعامل بازار توصیف کردند.
معامله‌گران دیروز در بازگشایی بازارهای جهانی شاهد جهش قیمت فلزات بودند. معامله‌گران بازگشت بهای مس به نزدیک ۱۰ هزار دلار در هر تن (۹ هزار و ۸۹۷ دلار) و روی به ۲ هزار و ۵۰۰ دلار را امیدوارکننده توصیف کردند. انتظار می‌رود با توجه به افت ارزش دلار، این سطوح قیمتی در کوتاه‌مدت پایدار باقی بماند. در همین حال در بازار داخلی نیز نگرانی از احتمال افزایش تورم به رشد بهای سکه و طلا منجر شده است. کارشناسان با توجه به واردات گسترده طلا در سال‌جاری توسط بانک مرکزی، شانس چندانی برای حفظ سطوح قیمتی کنونی در بازار سکه قائل نیستند. در همین حال بازار همچنان نگران مفاد بسته نظارتی – سیاستی بانک مرکزی برای سال ۹۰ است. در شرایطی که خبرهای اولیه در مورد سود عقود مشارکتی حکایت از محدودیت این نرخ در حد ۲۱ درصد دارد، اما افزایش سود سپرده‌ها به میزان تقریبی نیم درصد، به نگرانی برای بازار تبدیل شده است. افزایش نرخ سود بانکی به معنای کاهش P/E قابل تحمل در بازار خواهد شد که این امر می‌تواند با توجه به کاهش سود اکثر شرکت‌ها در سال آینده (که اکنون P/E اکثر سهام را افزایش داده است) فشار دو چندانی را به بازار وارد سازد. در بازار دیروز گروه خودرویی شاهد عدم‌تعادل در نمادهای اصلی بود. در گروه تجهیزات دیروز صدرا در شرایطی همچنان با صف فروش همراه بود که خبرهایی در مورد بروز حادثه برای جرثقیل یکی از زیرمجموعه‌های این شرکت (شرکت فن‌آوری آب‌های عمیق) منتشر شده است. در این گروه با مشخص شدن تکلیف مناقصه پل خلیج فارس، شایعات در مورد حضور شرکت‌های بورسی در این مناقصه به پایان رسیده است.در نماد مخابرات دیروز انتشار اطلاعیه این شرکت در مورد تقسیم ۹۰ درصدی سود شرکت و برگزاری مجمع مخابرات در نیمه نخست اردیبهشت‌ماه به تثبیت قیمت سهم کمک کرد. در گروه بانکی دیروز شرایط ضعیف نمادها به خصوص نماد بانک‌های خصوصی ادامه داشت. در این گروه سلسله مشکلات بانک‌های دولتی در ثبت افزایش سرمایه همچنان ادامه دارد.در گروه سیمانی فروکش کردن شایعه افزایش نرخ سیمان و همچنین افت‌های سنگین در پیش‌بینی سود سال آینده این شرکت‌ها، موجب تشکیل صف فروش در اکثر نمادهای این گروه شده است.