تا پایان سال 2007 قیمت مس به 50/2 دلار در هر پوند می رسد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی صنایع مس ایران Kettle تحلیلگر فلزات غیرآهنی CRU افزود: تا پایان سال بعد، افزایش بین عرضه و تقاضا توازنی ایجاد خواهد شد، اما بنظر می رسد در دو فصل اول سال، فشار کالاها پایین و قیمتها روبه افزایش خواهد رفت.
 
بنا به همین تحلیل تا پایان امسال، بعلت افزایش تولید و تقاضای کمتر در آسیا، ذخایر مراکز مبادله جهانی احتمالاً خیلی بیشتر خواهد شد، بطوری که مطمئناً تا پایان سال 2007، قیمت متوسط مس به 50/2 دلار در پوند کاهش می یابد.
 
Kettle گفت: من فکر می کنم تا سال بعد بطور متوسط قیمتها از 10/3 تا 20/3 دلار در پوند برسد، این ترقی تا نیمه سال ادامه یافته و در پایان سال افت نسبتاً سریعی داشته باشد.
 
CRU انتظار دارد، با توجه به رشد بیشتر تقاضای طبقه متوسط در شیوه مصرف کالاهای مسی در چین تقاضا در بازار چین از سطح فعلی کمتر شود. کشور جین در حال مدرنیزه کردن پایه های ارتباطات خود می باشد.
 
Kettle افزود: در مورد رشد مصرف میان مدت در چین هنوز خیلی خوشبین هستیم، اما مسئله اصلی در مورد رشد کوتاه مدت این است که ما چطور بسرعت به آن پیشرفت بلندمدت برسیم.
 
در مورد عرضه، در دو سال آینده تعدادی از پروژه های بزرگ به ظرفیت 100 هزار تن در سال می رسند، ضمناً انتظار می رود درجه خلوص سنگهای معدنی در معادن بزرگ کاهش یابد که در نتیجه هزینه ها برای تولید همان مقدار مس بالا می رود.
 
امیدبخش ترین پروژه های بزرگ بعد از سال 2008 در کشورهایی که از نظر سیاسی بی ثبات بنظر می رسند، همچون زامبیا، جمهوری دمواکرتیک کونگو، پرو و مغولستان اجرا می شود. از نظر CRU تقریباً هشتاد پروژه بزرگ تا پنج سال آینده به اجرا درخواهد آمد.
 
CRU پیش بینی می کند طی 10 تا 20 سال آینده، عرضه مس به رشد متوسط 4- 5/3 درصد برسد. پروژه های معدنی جدید احتمالاً تا 5 سال بعد در بازار عرضه خوبی خواهند داشت. اما بعد از این میدان رقابت بیشتر و بیشتر خواهد شد. نمی خواهیم با وضعیت کمبود مس مواجه شویم. ذخایر وجود دارد اما در بعضی موارد، کیفیت ذخیره ها تقریباً به خوبی آنهایی نیست که در بازار موجودند.
 
عوامل دیگری از قبیل هزینه سرمایه ی بالا، تقاضای کار، کمبود تجهیزات و لوازم یدکی و عوامل محیطی از قبیل حق امتیاز آب، بی ثباتی سیاسی در افزایش عرضه مؤثرند.
 
بی شک سقف قیمت مس نسبت به چند سال قبل خیلی بالاتر است. به گفته Kettle، احتمالاً قیمتها هرگز به سطح 70 سنت در پوند نخواهند رسید. به عبارت دیگر هم اکنون بازار در یک وضعیت پایان کار قرار دارد و قیمتها به سطحی رسیده است که احتمالاً تا دو سال آینده تغییر چندان نخواهد داشت.