بورس و فشار بازارهای جهانی

گروه بورس- بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته تحت تاثیر افت قیمت فلزات در بازار جهانی قرار گرفت تا با عقب‌نشینی نمادهای فلزی افت 8/16 واحدی را شاهد باشد.

در بازار دیروز معامله‌گران در شرایطی فعالیت خود را شروع کردند که در مسائل سیاسی مذاکرات روز دوم گروه 5+1و ایران در آلماتی پیش‌رو بود که تاخیر در برگزاری نشست سوم این مذاکرات موجب حاکمیت جو انتظار بر بازار شد. در همین حال در خارج از بورس بهای ارزهای خارجی و طلا اندکی افزایش یافت؛ همین امر نیز می‌تواند در صورت تداوم تاثیر مثبتی را بر نمادهای دارای صادرات بگذارد. در مسائل اقتصادی عصر روز جمعه آخرین معاملات بازار جهانی فلزات به کاهش قیمت‌ها منجر شد که موجب افت نمادهای عمده فلزی از جمله ملی مس و فولاد مبارکه شد. در تحولات اقتصادی دیروز همچنین سخنان رییس کل بانک مرکزی حائز اهمیت بود که از احتمال افزایش نرخ سود بانکی خبر داد که این مساله می‌تواند تاثیر منفی بر بازار داشته باشد. دیروز محمود بهمنی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم گفت: پایین نگه داشتن نرخ سود سپرده‌های بانکی طی سال‌های گذشته موجب شده است تا کاهش نرخ واقعی سود سپرده‌ها را داشته باشیم، افزایش تقاضای تسهیلات بانکی هم در این رابطه به وجود آمده است؛ از سوی دیگر نرخ‌های پایین سود سپرده‌های بانکی، کاهش سپرده‌گذاری در سیستم بانکی را نیز به همراه داشت.
بهمنی ادامه داد: کاهش سپرده‌گذاری بانک‌ها موجب کاهش تراز بانک‌ها می‌شود و این کاهش تراز به معنای افزایش بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی خواهد بود و همین امر موجب افزایش پایه پولی شده است که به افزایش تورم ختم می‌شود.با این حال درباره تغییر در بندهای بسته سیاستی- نظارتی الان زود است که صحبت کنیم.
در بازار دیروز معامله‌گران شاهد رقابت دو گروه تجهیزات و بانکی برای صدر‌نشینی بازار بودند که هر دو گروه تحت تاثیر جو احتیاط معامله‌گران برای دریافت نتایج مذاکرات اتمی قرار گرفته و نمادهای شاخص هر دو گروه عرضه‌های سنگینی را تحمل کردند. در این میان معامله نزدیک به 60میلیون سهم مپنا در آستانه عرضه بلوک 54/5 درصدی این شرکت توسط سازمان خصوصی‌سازی جالب توجه بود.
در گروه بانکی، بانک پاسارگاد در اطلاعیه اخیر خود از ثبت افزایش سرمایه 3 هزار میلیارد تومانی که از محل سود انباشته و مطالبات حال شده تامین شده، خبر داده است.
در این میان بانک‌پاسارگاد با سرمایه 3 هزار میلیارد تومانی برای هر سهم در سال مالی منتهی به اسفند 92 مبلغ 38 تومان عایدی خالص پیش‌بینی کرده که این رقم نسبت به پیش‌بینی و عملکرد سال مالی گذشته (مبلغ 338 ریال) از افزایش 12 درصدی برخوردار بوده است.
در این گروه، بانک اقتصاد نوین در حال آماده شدن برای افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی و همچنین واگذاری حق‌تقدم به صورت یکجا و صرف سهام است. بانک مرکزی صدور مجوز افزایش سرمایه برای بانک‌هایی که سهامدارانی بیش از محدودیت قانونی اصل 44 دارند را منوط به واگذاری سهام جدید به سهامدارانی تازه کرده است.در گروه معدنی، مدیر مالی شرکت زغال‌سنگ نگین طبس در بیان دلایل پوشش 35 درصدی سود هر سهم طی دوره 9 ماهه سال 91 در گفت‌وگو‌ با بورس نیوز عنوان کرد: در عملکرد دوره 9 ماهه سال مالی مذکور شرکت نتوانست سود برآوردی خود را پوشش دهد، اما پس از افزایش نرخ فروش به میزان 5/16 درصد از سوی ایمیدرو این مشکل تا حدودی برطرف شده، البته با رشد 8/18 درصدی نرخ فروش از ابتدای مهر‌ماه سال91، پوشش کامل سود برآوردی تا پایان دوره عملکردی پیش‌بینی می‌شود.
علیرضا سعیدی در ارتباط با پیش‌بینی افزایش نرخ فروش برای سال 92 ابراز داشت: علاوه بر رشد قطعی 18/8 درصدی نرخ فروش، انتظار افزایش 12 درصدی آن در سال 92 می‌رود، به طوری که احتمال افزایش حدود 30 درصدی نرخ فروش در سال مذکور وجود دارد.
وی در‌خصوص نحوه تامین چوب به عنوان ماده اولیه مورد نیاز جهت تولید محصولات شرکت و چگونگی روند قیمتی آن بیان کرد: تاکنون در تامین چوب با مشکلاتی مواجه نشده و روند قیمتی آن در بهای تمام شده محصولات تاثیر بسزایی ندارد، چراکه هزینه دستمزد کارکنان 80 درصد بهای تمام شده محصولات را شامل می‌شود و روند صعودی آن سبب رشد این هزینه‌ها می‌شود.
در مجموع بازار دیروز بازار ضعیف و در انتظاری بود که در آن 69میلیارد تومان سهام داد‌و‌ستد شد که 25درصد آن را معامله 60میلیون سهم مپنا تشکیل داد. از 237نمادی که دیروز به روی تابلو رفتند نیز 80نماد با کاهش قیمت و 152نماد با رشد ارزش همراه شدند و 5 نماد نیز بدون تغییر قیمت به کار خود پایان دادند.