بورس و فرصت طلایی اقبال عمومی

گروه بورس – همایون دارابی: بورس اوراق بهادار تهران دیروز در شرایطی توانست 8/1 درصد دیگر بازدهی را به ثبت برساند که با ورود نقدینگی تازه به بازار حجم معاملات به طرز بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است.
در بازار سهام در حالی که با عبور شاخص از مرز 50هزار واحد انتظار عرضه‌های سنگین در بازار و استراحت قیمتی نمادها وجود داشت این امر طی دو روز گذشته رخ نداده و عرضه‌ها توسط نقدینگی فعال موجود در بازار جمع‌آوری شده و موجب تداوم رشد قیمتی شده‌است. رشد نقدینگی بازار موجب شد تا دیروز ارزش معاملات بورس به 320میلیارد تومان برسد و به‌این ترتیب جریان نقدینگی به بازار بیش از پیش پر‌رنگ‌تر باشد. در همین حال رشد شدید بازار سهام و جلب توجه سرمایه‌گذاران به این بازار فرصت طلایی را به مسوولان بورس و سازمان خصوصی‌سازی برای عرضه شرکت‌های جدید داده است. از دیدگاه کارشناسان استفاده بهینه دولت و شرکت‌های هلدینگی از موقعیت کنونی بازار و انجام عرضه‌های جدید می‌تواند به تعمیق بازار سرمایه کمک کند. از این نظر عرضه هلدینگ‌های تامین اجتماعی، شرکت‌های دولتی اصل 44نظیر پالایشگاه کرمانشاه و شرکت دخانیات و همچنین گشایش نمادهای متوقف می‌تواند از فشار سنگین نقدینگی به قیمت برخی از شرکت‌ها کاسته و جریان بازار را تعمیق کند. در همین حال نگاه‌ها به سوی سازمان خصوصی‌سازی است تا با عرضه بیشتر سهام دولتی شرایط را برای سرمایه‌گذاران فراهم سازد.در بازار دیروز همچنین معامله‌گران در تحولات کلان شاهد آغاز تحریم‌های جدید ایالات متحده بودند که این تحریم‌ها صنعت خودرو را هدف‌گذاری کرده است. انتظار می‌رود دولت سیاست حمایتی را برای ممانعت از آسیب شرکت‌های خودرویی از این تحریم‌ها اتخاذ کند. در همین حال در مسائل اقتصادی دولت در بخشنامه‌ای اعلام کرد از این پس ارز مرجع به کالاهای اساسی و دارو تعلق نخواهد گرفت و بر این اساس قیمت ارز همان قیمتی خواهد بود که در لایحه بودجه سال 92 تعیین شده است.
معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور نیز پیش از این در خصوص پیش‌بینی نرخ ارز در سال جاری اعلام کرده بود: در سال 92 برنامه درباره قیمت ارز آن طور که در لایحه بودجه 92 پیش‌بینی شده، نظام شناور مدیریت شده است.
رحیم ممبینی افزود: در لایحه بودجه 92 حداقل در جاهایی که دولت حضور دارد، برنامه این است که یک نرخ داشته باشیم و نرخ‌هایی با عنوان مرجع و مرکز مبادلات وجود نداشته باشد.
با توجه به حذف ارز مرجع پیش‌بینی می‌شود قیمت اقلام اساسی و دارویی افزایش یابد.
در بازار دیروز در گروه بانکی، نماد بانک‌های پاسارگاد بعد از تعدیل سود و بانک سینا پس از برگزاری مجمع و تقسیم سود نقدی بازگشایی شدند که با استقبال مناسب بازار مواجه شدند. دیروز بانک پاسارگاد 11درصد و سینا 18درصد رشد قیمتی را تجربه کردند. در گروه بانکی دیروز بانک ملت با انتشار صورت‌های حسابرسی شده سال 91 تحقق سود تلفیقی 350ریال و سود شرکت اصلی معادل 323ریال را اعلام کرد تا نماد این شرکت نیز امروز بازگشایی شود.
در گروه معدنی دیروز نماد تولید مواد اولیه فولاد صبانور پس از افزایش سرمایه بازگشایی شد که با جهش قیمتی همراه شد. در همین حال دیروز براساس بخشنامه جدید گمرک ایران سنگ‌آهن هماتیت دانه‌بندی با خلوص آهن کمتر از 40 درصد با کد تعرفه 26011110 مشمول پرداخت عوارض صادراتی 10 درصد شد.در گروه معدنی، شرکت صنعتی و معدنی شمال شرق شاهرود با 8 میلیارد و 400 میلیون تومان سرمایه طبق صورت‌های مالی حسابرسی شده برای هر سهم در سال مالی منتهی به اسفند 91 مبلغ 454 ریال عایدی خالص محقق نموده که در مقایسه با سال مالی گذشته 113 درصد افزایش داشته است.
در گروه دارویی، اعلام موافقت با افزایش 20 تا 80 درصدی برخی از اقلام دارویی، صف‌های خرید در نمادهای رشد نیافته این گروه را سنگین‌تر و عرضه‌ها را کمتر ساخته است.
در گروه واسطه‌گری دیروز اکثر نمادها با رشد قیمت همراه شدند؛ این امر در شرایطی است که معامله‌گران بیشتر به ارزش دارایی تا قدرت نقد شوندگی دارایی‌های شرکت‌های سرمایه‌گذاری توجه می‌کنند از این دیدگاه در صورتی که حتی شرکتی دارای ارزش خالص دارایی‌ها و NAV بالایی باشد ولی نتواند یا قصد فروش دارایی خود را نداشته باشد ممکن است سهامداران نتوانند از خرید سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری به ویژه شرکت‌هایی که استراتژی فعالی در مدیریت پرتفوی ندارند بازدهی قابل توجهی به دست آورند.
در مجموع روز گذشته 461 میلیون سهم در گروه واسطه‌گری مالی به ارزش یک هزار و 22 میلیارد ریال دادوستد شد که «وسپه»، وتوسم، خوارزمی و آتیه دماوند صدرنشین حجم معاملات در این گروه بودند. با این حال اکثر نمادها در این گروه با صف خرید سنگین به کار خود پایان دادند.
در این گروه رییس اداره امور سهام «وآتی» در گفت‌وگو‌ با بورس نیوز در خصوص وضعیت پرتفوی بورسی این شرکت عنوان کرد: مهم‌ترین سهام موجود در پرتفوی بورسی شرکت سرمایه‌گذاری آتیه دماوند، سهام شرکت‌های صنایع شیمیایی ایران و لیزینگ صنعت و معدن است که از نظر درصد مالکیت حدود 33 درصد از «شیران» و کمتر از 20 درصد از سهام «ولصنم» در اختیار این مجموعه بورسی است.
غلامحسین فتحعلی در بیان پیش‌بینی‌ها پیرامون سودآوری سهام شرکت صنایع شیمیایی ایران گفت: با توجه به عملکرد مناسب «شیران» طی دوره سه ماهه سال جاری، پوشش 43 درصدی سود برآوردی آن در این دوره و همچنین چشم‌انداز مناسبی که از سودآوری آن انتظار می‌رود، شرکت سرمایه‌گذاری آتیه دماوند همچنان به حفظ مالکیت خود در این شرکت ادامه خواهد داد. در مجموع بازار سرمایه دیروز نیز شاهد ادامه رشد قابل ملاحظه خود بود و توانست 8/1 درصد دیگر رشد را تجربه کند. شاخص دیروز به 52هزار و 244واحد رسید. از 243نمادی که دیروز به روی تابلو رفتند نیز 44نماد با کاهش قیمت و 196نماد با رشد ارزش همراه شدند.