بورس های شرق آسیا همچنان صعود می‌کنند

 اگرچه سقوط بورسهای آسیایی در میانه سال جاری همه سهامداران را نگران کرده بود ولی روند صعودی چندماه گذشته چنان امتداد یافت که برخی بورس های شرق آسیا رکوردهای سالهای گذشته را هم جابجا کردند.
    
به گزارش خبرنگار اقتصادی فارس از شرق آسیا، سهامداران خوشبخت بورس هنگ کنگ هیچگاه خاطره فراموش نشدنی سودآوری سالجاری در این بورس را فراموش نخواهند کرد. موفقیتی که به واسطه هجوم سرمایه گذاران چینی و حمایت بانک چین در بورس هنگ کنگ به وقوع پیوست شاخص این بورس را چنان جابجا نمود که حتی تصور آن هم نمی رفت.
 
اندک اندک برخی بورس‌های شرق آسیا نظیر هنگ کنگ، سنگاپور و مالزی چهارمین ماه رو به رشد را هم پشت سر می گذارند و این درحالی است که به نظر می رسد که بورسهای قاره اقیانوسیه و ژاپن از این قافله عقب مانده اند.
حرکت روان سرمایه از بورسهای دیگر به بورسهای رو به رشد چنان به سرعت انجام می پذیرد که نرخ گردش مالی این بورسها نیز به همراه شاخص صعودی تصاعدی به خود گرفته است.
شاخص هنگ سنگ بورس هنگ کنگ هفته گذشته را در شرایطی به پایان برد که طی این هفته بیش از 291 واحد رشد نمود و شاخص به عدد 19 هزار و 300 واحد رسید.
سرعت رشد بورس کوآلالمپور نیز طی هفته گذشته به گونه ای بوده که گردش مالی این بورس از 10 هزار میلیون برای اولین بار در 10 سال گذشته فراتر رفته است.
طی این هفته شاخص کامپوزیت این بورس بیش از 18 واحد افزایش یافت.
بورس سنگاپور نیز همچنان روند صعودی چهار ماه گذشته خود را حفظ نموده است و طی این هفته نیز شاخص استرایتز تایمز بیش از 67 واحد رشد داشت و گردش مالی این بورس نیز از 11هزارو 500 دلار فراتر رفت.
این درحالی است که شاخص نیکی بورس توکیو که با حضور دولت جدید این کشور حرکت جدیدی را آغاز کرده بود توان ادامه حرکت را نیافت و بازهم شکلی نزولی به خود گرفت.
نیکی این هفته بیش از 20 واحد منفی شد که این در ادامه نزول سه هفته گذشته این شاخص می باشد.
بورس سیدنی نیز که طی ماه اکتبر شگفتی ساز شده بود و طی یک ماه توانسته بود بود بیش از 600 واحد رشد کند از نفس افتاد و این هفته نتوانست به رشد خود ادامه دهد و 17 واحد کاهش یافت.