بورس در آستانه سود 50 درصدی

دنیای اقتصاد- با ادامه روند صعودی بورس تهران بازدهی بازار سهام در سال 91 به مرز 50 درصد رسید. بررسی کارنامه کاری بازار سرمایه در سال 91 حاکی از آن است که این بازار تاکنون به بازدهی 1/49 درصدی رسیده است؛ اما در بهمن‌ماه صعود ناپایدار بورس سبب شده که سرمایه‌گذاران در این ماه فقط 2 درصد سود کنند.این در حالی است که به نظر می‌رسد بازار سهام تحت‌تاثیر اخبار مثبت هسته‌ای، ورود نقدینگی جدید و برخی عرضه‌های اولیه جذاب شرایط مطلوب‌تری را پیش رو داشته باشد. 

در حالی بازدهی بورس تهران در سال 91 به سطح 50 درصد نزدیک می‌شود که سهامداران در بهمن‌ماه فقط حدود 2 درصد سود کردند
گروه بورس- همایون دارابی: بورس اوراق بهادار تهران دیروز شاهد ادامه رشد شاخص در سایه برخورد شدید عرضه و تقاضا بود.
در بازار دیروز معامله‌گران در شرایطی فعالیت خود را شروع کردند که رکوردشکنی‌های اخیر شاخص بورس و برخورد بیشتر قیمت‌ها با سقف‌های مقاومتی موجب افزایش تمایل معامله‌گران برای عرضه‌های سهام شد. همین امر نیز روزی پر حجم را در بازار سهام رقم زد تا در سایه ثبت چند معامله بلوکی ارزش کل معاملات به بیش از 187میلیارد تومان در بورس و 43میلیارد تومان در فرابورس برسد؛ امری که می‌تواند نشان‌دهنده فعال شدن مجدد معامله‌گران باشد.
در همین حال نگاه کارشناسان در حال حاضر به سوی ورود نقدینگی جدید به بازار و جلب اعتماد دوباره سرمایه‌گذاران به بازار سهام است. اعتماد سرمایه‌گذاران به بورس پس از توقف یکجانبه نمادها در 5هفته پیش که همچنان در مورد برخی از نمادهای عمده ادامه دارد به خروج نقدینگی از بازار منجر شد که بازگرداندن آن به بازار نیازمند آرامش و بازگشایی نمادهای متوقف است.
در بازار دیروز شاخص کل توانست با ثبت 245واحد رشد به مرز جدید 38هزار و 640واحدی برسد، تا تنها 360واحد تا مرز 39هزار واحد فاصله داشته باشد.
بر این اساس، بورس تهران با بازدهی 1/49 درصدی از ابتدای سال مواجه شده است. همچنین بازدهی بهمن‌ماه نیز باوجود رکود نسبی در ابتدای این ماه به 9/1 درصد رسیده است.
سرانجام مذاکرات هسته‌ای چگونه خواهد بود؟
در بازار دیروز معامله‌گران در مسائل سیاسی شاهد اظهار‌نظر سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد مذاکرات پیش‌روی تهران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بودند.
دیروز سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به برخی اخبار مبنی بر اینکه در صورت به توافق نرسیدن ایران و آژانس در روز 25 بهمن احتمال ارجاع پرونده ایران از شورای حکام به شورای امنیت وجود دارد، گفت: این روشی اشتباه است که تاکنون از سوی برخی کشورها دنبال شده و اساس این حرکت غیرمنطقی و غیرقانونی است.
به گزارش ایسنا، رامین مهمانپرست گفت: بحث مذاکرات ایران و آژانس چارچوب کاملا روشن و شفافی دارد و مذاکرات بر پایه‌ای فنی و براساس ان‌پی‌تی است. کافی است براساس ان‌پی‌تی حقوق ایران در بحث هسته‌ای به رسمیت شناخته شود.
در همین حال، در مسائل اقتصادی نیز دیروز معامله‌گران شاهد اظهار نظرهای مهمی بودند. ازجمله وزیر صنعت، معدن و تجارت با تشریح جزئیات جلسه فعالان اقتصادی با معاون اول رییس‌جمهور در خصوص بازپرداخت وام‌های ارزی و مصوبه بانک مرکزی در این رابطه، گفت: بازپرداخت وام برای دریافت‌کنندگان ارز مرجع با نرخ مرجع و ارز مبادلاتی با نرخ مبادلاتی خواهد بود.
به گزارش خبرگزاری مهر، مهدی غضنفری در حاشیه نشست هم اندیشی تعامل بخش‌های تولید و تجارت با دانشگاه‌ها در پاسخ به این سوال که آیا تسویه حساب با نرخی میان ارز مبادلاتی و ارز دریافتی در زمان دریافت وام صورت خواهد گرفت یا نرخ دیگری اعمال خواهد شد؟ گفت: آن دسته از دریافت‌کنندگان وام که به نرخ مرجع وام خود را دریافت و اقساطی از آن را پرداخته اند، با نرخ مرجع و آن دسته از دریافت کنندگانی که وام را به نرخ مبادله‌ای و به تازگی دریافت کرده‌اند، بازپرداخت را با نرخ مبادله‌ای انجام خواهند داد.
وی همچنین در پاسخ به این سوال که مابه التفاوت قیمت خودرو از مردم دریافت و به خزانه واریز می‌شود و این عادلانه نیست؟ تصریح کرد: به نظر می‌رسد انگیزه‌ای برای افزایش قیمت بیشتر از بازار برای خودروسازان وجود نداشته باشد.
منتظر هلدینگ خلیج فارس باشید
در بازار دیروز همچنین معادن سازمان خصوصی‌سازی از عرضه قطعی و مجدد بلوک ?? درصدی ذوب‌آهن و واگذاری ? درصد از سهام هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس تا پایان سال خبر داد.
ابوالقاسم شمسی جامخانه در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس و در برابر این سوال که با توجه به عدم عرضه بلوک56 درصدی ذوب‌آهن به دلیل نبود مشتری، سازمان خصوصی سازی چه تصمیمی در مورد این بلوک خواهد گرفت؟ اظهار کرد: این بلوک در جلسه شنبه آینده یا شنبه دو هفته بعد هیات واگذاری مورد بررسی قرار می‌گیرد.
معاون سازمان خصوصی سازی در مورد عرضه اولیه 5 درصد سهام هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس هم گفت: سازمان خصوصی سازی به همراه دو وزارت اقتصاد و نفت پیگیر مباحث مربوط و برگزاری مجمع عادی به طور فوق العاده شرکت برای تصویب صورت‌های مالی منتهی به 31 خرداد سال جاری هستند تا زمینه واگذاری سهام این شرکت بزرگ مشمول اصل 44 فراهم شود.
شمسی جامخانه ادامه داد: در مورد عرضه اولیه و 5 درصدی سهام این شرکت هیچ مخالفتی نیست و همه موافق هستند، اما با توجه به طرح برخی مباحث درست از سوی مسوولان وزارت نفت باید نکاتی بررسی و نهایی شود تا مقدمات واگذاری بلوکی سهام آن فراهم شود.در این مورد هم مسوولان‌ دو وزارت اقتصاد و نفت در حال نهایی کردن آخرین موارد هستند.وی تاکید کرد: بنابراین عرضه 5 درصدی سهام هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس در سال جاری حتما پیگیری و انجام خواهد شد،اما واگذاری سهام بلوکی آن در سال آینده خواهد بود.
شمسی جامخانه در خاتمه به برنامه واگذاری بلوک 5/50 درصدی فولاد خوزستان اشاره کرد و گفت: این بلوک هم توسط سازمان خصوصی سازی آگهی شده و باید زمان نهایی عرضه آن از سوی مسوولان‌ شرکت بورس تعیین و اعلام شود.
این در حالی است که سایت سنا گزارش داده بلوک 5/50 درصدی سهام فولاد خوزستان به ارزش کل پایه 33 هزار میلیارد ریال در نیمه اول اسفندماه امسال دوباره عرضه می‌شود.بنابر این گزارش، بلوک 5/50 درصدی سهام شرکت فولاد خوزستان شامل یک میلیارد و 106 میلیون و 960 هزار سهم این شرکت به قیمت تابلو بورس در روز عرضه (معادل قیمت بسته شدن روز قبل از عرضه) به اضافه 25 درصد به شرط آنکه از 30 هزار ریال کمتر نباشد در نیمه اول اسفند از طریق بورس واگذار می‌شود.
براساس این گزارش، خریدار باید 20 درصد مبلغ پیشنهادی خود را به صورت نقد در مدت 20 روز کاری و بقیه را به صورت قسطی در مدت 4 سال پرداخت کند.
این میزان سهام به وکالت از سوی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران واگذار می‌شود. «تولید انواع محصولات فولادی» مهم‌ترین فعالیت‌های شرکت فولاد خوزستان را تشکیل می‌دهد.
شفاف‌سازی ایرانول در آستانه عرضه
در همین حال، در آستانه عرضه اولیه پنج درصد از سهام شرکت نفت ایرانول در بازار دوم فرابورس، مدیر عامل این شرکت با ارسال اطلاعیه‌ای به بورس توضیحاتی درخصوص وضعیت شرکت ارائه داد.
علی مستاجران با ارسال اطلاعیه‌ای به اداره نظارت بر ناشران فرابورس اعلام کرد: از ابتدای سال 91 تا کنون طی دو نوبت از طرف سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان مجوز افزایش قیمت انواع روغن موتور به میزان هر نوبت 15 درصد به این شرکت داده شده است.همچنین درخواست افزایش مجدد قیمت‌ها به این سازمان ارائه شده، ولی با توجه به نامشخص بودن وضعیت نهایی قیمت خرید لوبکات پیش‌بینی افزایش قیمت محصولات این شرکت و میزان آن برای باقی مانده سال 91 میسر نشده است.
در حالی این شرکت گزارش عملکرد 9 ماهه خود را به بورس ارسال کرده است که مدیر عامل در ادامه نامه خود عنوان کرده است که اطلاعات صادرات در بخش منابع و مصارف ارزی بودجه 91 را در گزارش 9 ماهه به بورس ارسال کرده است، همچنین مبالغ ثبت شده بر اساس نرخ روز بازار آزاد ارز صورت گرفته است و مابه‌التفاوت فروش مازاد ارزی تحت عنوان تسعیر ارز در بخش سایر درآمدهای عملیاتی افشا شده است.
مدیر عامل این شرکت همچنین گفت: بدهی ارزی این شرکت به میزان 6/9 میلیون یورو بابت تتمه مبلغ 15 میلیون یورو وام تخصیص یافته توسط بانک توسعه صادرات ایران در ابتدای سال 91 بوده که معادل ریالی آن به نرخ ارز مرجع دریافت و معادل 5،4 میلیون یورو آن با همین نرخ به صورت ریالی بازپرداخت و برای باقی مانده بدهی معادل ریالی آن به نرخ ارز مرجع تامین شده نزد آن بانک موجود است که پیش بینی می‌شود مبنای تسویه همان نرخ ارز مرجع باشد.در ادامه این نامه آمده است: این شرکت در حال حاضر قرارداد خرید خوراک با شرکت‌های پالایش نفت تندگویان تهران و آبادان ندارد و خوراک دریافتی بر اساس مقادیر دریافتی و نرخ اعلامی در هر ماه از طرف شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران فاکتور و تسویه می‌شود.
همچنین در بخش خدمات شامل برق،بخار و… قراردادی چهارساله با شرکت پالایش نفت تندگویان جاری است که در پایان سال 91 به پایان می‌رسد وبرای سال بعد باید تمدید شود.
بازار داغ شایعات درباره بودجه
دیروز همچنین بازار مملو از شایعاتی در مورد لزوم پرداخت مالیات توسط شرکت‌های صادر‌کننده‌ای که ارز خود را صرف واردات نکرده یا به اتاق مبادلات نمی‌پردازند، بود. همچنین مساله نرخ بهره مالکانه شرکت‌های معدنی به ویژه چادرملو و گل‌گهر نیز در بازار شنیده می‌شد که بیشتر این شایعات به دلیل عدم ارائه لایحه بودجه دولت به مجلس و نامشخص بودن موضع نمایندگان در مورد احتمال طرح چنین پیشنهادهایی بود.
در بازار دیروز در گروه پتروشیمی نماد نفت و گاز پارسیان پس از برگزاری مجامع سالانه و فوق العاده (تقسیم سود 181 تومانی هر سهم و افزایش سرمایه 400 میلیارد تومانی) بدون محدودیت نوسان قیمت بازگشایی شد که با استقبال خوب معامله‌گران مواجه شد و رشد8درصدی را به ثبت رساند. این امر در شرایطی است که به زودی سرمایه‌گذاری غدیر مالک نفت و گاز پارسیان شاهد برگزاری مجمع خواهد بود.
در این گروه پتروشیمی خراسان نیز در آستانه عرضه قرار دارد.محمود گودرزی مدیرعامل کارگزاری صبا تامین در گفت وگو با خبرگزاری فارس، اظهار کرد: در پی پذیرش و درج نام پتروشیمی خراسان در بازار دوم فرابورس، 5 درصد از سهام این شرکت170 میلیاردتومانی در هفته پایانی بهمن عرضه اولیه می‌شود.
وی ادامه داد: این شرکت طبق مصوبه هیات وزیران بابت رد دیون دولت به سازمان تامین اجتماعی، سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح، دو صندوق ذخیره فرهنگیان و بازنشستگی کشوری واگذار شده است.
وی خاطرنشان کرد: از کل ظرفیت 24 هزار تنی کریستال ملامین در ایران،20 هزار تن توسط پتروشیمی خراسان تولید می‌شود.
همچنین بررسی وضعیت تولیدی شرکت درسال‌های 89 و 90 نشان می‌دهد اوره با 63 درصد بیشترین و کریستال ملامین با 2 درصد کمترین سهم را در تولید این شرکت دارا هستند.
وی در واکنش به این سوال که با این اوصاف وضعیت مالی پتروشیمی خراسان به چه نحوی است، توضیح داد: میزان سود خالص این شرکت در سال‌های 89 و 90 برابر با 83 و 171 میلیارد تومان و در 9 ماهه سال جاری معادل 134 میلیارد تومان است. ضمنا حاشیه سود شرکت در سال‌های 89 و 90 برابر با 49 و 56 درصد و در 9 ماهه امسال نیز 56 درصد است. ضمنا حاشیه سود ناخالص اوره، آمونیاک و کریستال ملامین به ترتیب70، 58 و 55 درصد است.در گروه فلزی دیروز بورس کالا شاهد معاملات پر حجم بلوم فولاد خوزستان بود که در نرخ پایه معامله شد با این معامله فولاد خوزستان که تا نیمه بهمن ماه بودجه فروش سه ماهه پایانی سال خود را پر کرده بود، در آستانه تعدیل بودجه فروش قرار می‌گیرد.
در گروه معدنی مدیرعامل شرکت سنگ‌آهن گل‌گهر: گفت: سنگ‌آهن گل‌گهر 5طرح فرآوری سنگ‌آهن اجرا می‌کند. محمد جلال‌مآب، مدیر عامل این شرکت با توجه به پتانسیل‌های معدنی موجود در ناحیه گل‌گهر، اجرای 32 طرح توسعه‌ای در سه بخش شامل «صنعتی»، «زیر ساختی» و «خدماتی، اداری و فرهنگی» و در سه فاز از سال 90 آغاز شده و تا سال 98 در دستور کار شرکت قرار گرفت.
اجرای فاز نخست پروژه‌های صنعتی از سال 90 آغاز شده و پیش‌بینی می‌شود تا سال 94 پایان یابد. اجرای فاز دوم طرح‌های توسعه نیز از سال 92 آغاز و تا سال 96 ادامه دارد. همچنین، اجرای فاز سوم طرح‌های توسعه از سال 94 آغاز و تا سال 98 ادامه خواهد داشت.
در مجموع بازار دیروز بازاری مثبت بود که در آن از 238نمادی که به روی تابلو رفتند 111نماد با کاهش قیمت و 118نماد با رشد ارزش مواجه شدند و بقیه نمادها هم بدون تغییر قیمتی بودند.