بورس؛ آرام ولی متعادل

خانه » بورس؛ آرام ولی متعادل

بورس؛ آرام ولی متعادل

۱۳۹۱/۶/۲۸ ۱۶:۲۳:۳۵ ۲۸ شهریور ۱۳۹۱ |دسته‌بندی: اخبار اقتصاد ایران|

گروه بورس- همایون دارابی: بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته شاهد یک روز آرام و با گرایش به سوی تعادل معاملات بود که در آن شاخص کل با ۲/۸۶ واحد رشد مواجه شده و به ۲۶هزار و ۵۵۶واحد رسید.

در بازار دیروز معامله‌گران در شرایطی فعالیت خود را شروع کردند که در مسائل‌ سیاسی ابتکار دیپلماسی ایران در سه محور استانبول (دیدار جلیلی –اشتون)، در قاهره (دیدار صالحی و مرسی) و در وین (حضور دکتر عباسی در آژانس بین المللی انرژی اتمی)نشان از تحرک تهران در حوزه سیاست بین‌الملل و دیپلماتیک دارد. هر چند تا پایان بازار دیروز نشانه ای از نتایج عملی این تحرکات منتشر نشده است، اما معامله‌گران و سرمایه‌گذاران با خوش‌بینی به این تحرکات نگاه کرده و انتظار کاهش تنش‌های سیاسی و از سر‌گیری مذاکرات گروه موسوم به ۱+۵ با تهران را دارند.
بازار در انتظار تعیین تکلیف ارز
در همین حال معامله‌گران دیروز همچنان با دقت روند تحولات بازار ارز را دنبال می‌کردند، تا جایی که دیروز برخی منابع از توافق برای کنترل شدید نحوه تخصیص ارز مرجع و تعیین ارز دیگری برای واردات بر مبنای دو درصد کمتر از قیمت بازار آزاد خبر می‌دادند. این امر به معنای به رسمیت شناختن بازار آزاد ارز و در نتیجه افزایش نوسانات در این بازار است. در همین حال نحوه کشف قیمت بازار آزاد می‌تواند در بورس ارز صورت گیرد، بورسی که البته هنوز راه‌اندازی آن مقرر نشده است. دیروز عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس از تصمیم شب گذشته کارگروه ویژه مجلس و دولت خبر داد و گفت: با ابلاغ تصمیم این کارگروه از سوی رییس جمهور، از روز پنج‌شنبه ارز ? درصد زیر قیمت بازار آزاد برای افرادی که ثبت سفارش کرده‌اند، توزیع می‌شود.موسی‌الرضا ثروتی در گفت‌وگو با خانه ملت گفت: در نشست دیروز (?? شهریورماه) کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، غلامرضا مصباحی مقدم گزارشی از نشست دوشنبه شب کارگروه ویژه میان دولت و مجلس ارائه داد.
نماینده مردم بجنورد، جاجرم، مانه و سملقان در مجلس‌شورای اسلامی افزود: در این کارگروه که سه تن از نمایندگان مجلس یعنی آقایان غلامرضا مصباحی مقدم، محمدحسن ابوترابی‌فرد و رضا عبداللهی به همراه تیم اقتصادی دولت حضور داشتند، تصمیمات مهم ارزی اتخاذ شد.
وی ادامه داد: مهم‌ترین تصمیم شب گذشته کارگروه ارزی مجلس و دولت این بود که ارز ? درصد زیر قیمت بازار آزاد برای افرادی که ثبت سفارش و تقاضا دارند از طریق بانک‌ها و بانک مرکزی در نظر گرفته می‌شود.ثروتی با بیان اینکه هر روز از طریق صرافی‌ها و بانک‌ها نرخ ارز آزاد اعلام و مشخص می‌شود، تصریح کرد: همانطور که در خارج از کشور روزانه نرخ نفت و طلا اعلام می‌شود قرار شد نرخ ارز هم به همین ترتیب اعلام و ? درصدپایین‌تر از این نرخ به متقاضیان ارز داده شود.عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس یادآور شد :افرادی که متقاضی بوده و قصد ثبت سفارش دارند با مشخص شدن بانک‌های عامل می‌توانند در سیستم رایانه‌ای بانک مرکزی سفارش خود را ثبت و ارز ? درصد زیر قیمت بازار دریافت کنند.به گفته ثروتی، این مصوبه مهم کارگروه ویژه ارزی مجلس و دولت از سوی رییس‌جمهور ابلاغ شده و از روز پنج‌شنبه اجرایی می‌شود.
افزون بر این، همچنان مساله راه‌اندازی یا عدم راه‌اندازی بورس ارز نیز پیش روی معامله‌گران قرار دارد. دیروز رییس کل بانک مرکزی با اعلام آغاز به کار رسمی فاز جدید پورتال ارزی از ابتدای مهرماه سال جاری، گفت: با این کار، واردات با نرخ ارز مرجع و فروش با نرخ آزاد در بازار متوقف می‌شود.
محمود بهمنی در گفت‌وگو‌ با مهر از آخرین برنامه‌های بانک مرکزی در زمینه راه‌اندازی پورتال ارزی خبر داد و گفت: فاز جدید پورتال ارزی را به این منظور راه‌اندازی می‌کنیم که از زمان ثبت سفارش کالا و خوردن مهر نرخ ارز مرجع که به بانک می‌آید، بتوان از طریق سیستم بانکی برخی کنترل‌ها را در این زمینه اعمال کرد.
دیروز همچنین اعلام شد، سیدشمس الدین حسینی وزیر اقتصاد که روز یکشنبه برای پاسخ به پرسش الیاس نادران نماینده تهران در صحن مجلس حاضر شده بود، دوباره با حضور در صحن مجلس به این پرسش پاسخ می‌دهد.روز یکشنبه در جریان پاسخ وزیر اقتصاد به سوال الیاس نادران وقت قانونی جلسات مجلس به پایان رسید و نمایندگان درخواست رییس جلسه برای تمدید زمان جلسه رسمی مجلس را رد کرده و ادامه پاسخ وزیر را به روز چهارشنبه موکول کردند.
دیروز مدیر عامل بورس اوراق بهادار تهران نیز در مورد راه‌اندازی بورس ارز گفت: زیرساخت‌های بورس ارز فراهم شده است و با اعلام بانک مرکزی راه‌اندازی خواهد شد.
حسن قالیباف‌اصل در گفت‌وگو‌ با خبرنگار ایلنا با اشاره به سخنان اخیر رییس اتاق بازرگانی ایران در خصوص منتفی شدن راه‌اندازی بورس ارز اظهار داشت: چنین تصمیمی صحت ندارد، بورس ارز توسط کارگروهی که در بانک مرکزی تشکیل شده است، در دست بررسی است و پس از آنکه نتیجه آن به بورس اعلام شود، این بورس راه‌اندازی خواهد شد.
در بازار سرمایه دیروز اعلام شد با تائید صلاحیت هفتمین عضو هیات مدیره شرکت بورس، جلسات هیات مدیره جدید شرکت بورس برگزار خواهد شد.در خلال چند هفته گذشته به رغم تائید صلاحیت ۶عضو از هیات مدیره شرکت بورس و فرابورس جلسات هیات مدیره‌ها برگزار نشده است. در همین حال انتظار می‌رود موضوع تغییر مدیرعامل شرکت بورس در نخستین جلسه مورد بررسی قرار گیرد. در کنار تلاش هیات مدیره برای ادامه حضور دکتر قالیباف، در صورت کناره‌گیری وی کاندیداهایی از مدیران سازمان بورس نیز به صورت غیر رسمی مطرح شده‌اند.
این در حالی است که برخی از اعضای هیات مدیره همچنان موافق ادامه حضور قالیباف در سمت مدیر‌عاملی بورس هستند و کارنامه وی را موفق ارزیابی می‌کنند.
ادامه رونق سهام پالایشگاهی
در بازار دیروز معامله‌گران در گروه تصفیه نفت شاهد عبور قیمت سهام پالایشگاه بندرعباس از مرز ۲هزار ریال بودند، پالایشگاه شیراز نیز با صف خرید ناپایداری در بازار مواجه بود. دیروز شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان در اطلاعیه ای اعلام کرد در مزایده اخیر خصوصی سازی شرکت نموده و ۱۸ درصد از سهام شرکت پالایش نفت شیراز را به صورت ۳۰ درصد نقد و ۷۰ درصد اقساط خریداری کرده است.این شرکت اعلام کرده که تملک سهام مزبور در پیش‌بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به ۳۰ آذر ۹۱ شرکت بی تاثیر است. لیکن در پیش‌بینی سود هر سهم برای سال۹۲ که در مهلت مقرر قانونی ارائه خواهد شد اثرگذار است.در گروه ساختمانی دیروز فرابورس شاهد عرضه دو بلوک ۴/۹ درصدی شرکت آ س پ و دو بلوک ۴/۹ درصدی شرکت شهرسازی و خانه‌سازی باغمیشه به همراه بلوک ۰/۵۵ درصدی سهام سپرده‌گذاری مرکزی بود که تمامی آنها با ناکامی مواجه شد.
تغییر مدیریتی در «وبانک»
در گروه شرکت‌های هلدینگی سریال تغییرات مدیریتی گروه توسعه ملی (وبانک )دیروز هم ادامه یافت. بر این اساس هنوز ۹ماه از حضور حیدری ملایر در این شرکت نمی‌گذرد که وی این شرکت را به مقصد شستا رها کرد.
محمدرضا حیدری ملایر که ۱۹ دی ماه ۱۳۹۰ به عنوان مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی وابسته به بانک ملی ایران انتخاب شده بود، ۸ ماه بعد به عنوان مدیرعامل شستا وابسته به وزارت رفاه و سازمان تامین اجتماعی انتخاب شد.
در گروه بانکی دیروز معاون نظارتی بانک مرکزی از ثبت رسمی بانک آینده در مهرماه خبر داد و گفت: پس از این زمان ما دیگر چیزی به نام آتی، صالحین و تات نداریم و همه تبدیل به بانک آینده می‌شوند.
ابراهیم درویشی در گفت‌وگو با ایسنا درباره روند این ادغام گفت: ما۲ موسسه در شرف تاسیس را ساماندهی کرده و برای آنکه سپرده گذاران آنها زیان نبینند ادغام انجام شد.
وی خاطرنشان کرد که سهم موسسات آتی و صالحین و بانک تات در بانک آینده هر کدام ۲۵ درصد است و در واقع سهم این بانک در بین این سه تقسیم شد و بقیه آن نیز پذیره نویسی خواهد شد.
درویشی گفت: در تاریخ هشتم مهرماه سال جاری بانک آینده ثبت رسمی می‌شود و از بانک‌ها هم خواسته‌ایم که اسم این بانک را ترجمه به نام‌های دیگر نکنند. دیروز همچنین رییس‌ کل بانک مرکزی از عدم صدور مجوز برای ایجاد شعب جدید در بانک‌ها خبر داد.معامله‌گران در گروه بانکی همچنین با نگرانی در انتظار انتشار گزارش ارزی بانک مرکزی هستند. گفته می‌شود برخی از بانک‌های بورسی مشمول اضافه برداشت مجدد بانک مرکزی بابت ارزهای واگذاری سال گذشته خواهند شد.
در گروه پتروشیمی رضا رحمانی، مدیرعامل شرکت پتروشیمی شازند همچنین اعلام کرد: گرید پلی اتیلن سنگین باک خودرو نیز در این شرکت با موفقیت تولید شد.
به گفته وی، نیاز سالانه کشور به این پلیمر حدود ۶۰۰۰ تن در سال است و به علت حساسیت باک خودرو از لحاظ ملاحظات زیست محیطی و ایمنی تنها برای سه گرید خاص تولیدی شرکت‌های معتبر بوریالیز، بازل و توتال مجوزهای استفاده در تولید باک را دریافت کرده‌اند. کامپاند باک خودرو تولید شده در شرکت پتروشیمی شازند ( اراک ) در اختیار یکی از شرکت‌های تولید‌کننده باک خودرو قرار گرفت و باک تولید شده آزمایش‌های لازم را با موفقیت پشت سر گذاشت و مورد تایید کارشناسان مربوطه قرار گرفته است.
سیمان افزایش نرخ می‌گیرد، نمی‌گیرد؟
در گروه سیمانی دیروز صف‌های خرید همچنان پابرجا بود، هر‌چند که کسی دقیقا نمی‌داند دلیل این صف‌های خرید چیست؟ برخی از گمانه‌زنی‌ها در مورد تغییر قیمت سیمان تا‌کنون به تایید رسمی نرسیده است. در همین حال دیروز چند مدیر سیمانی در گفت‌وگو با سایت بورس ۲۴ از سپردن اختیار تعیین قیمت جدید سیمان به انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان خبر دادند.
در مجموع بازار دیروز بازاری متعادل بود که در آن ارزش معاملات به ۲/۹۸میلیارد تومان رسید که ۵/۱۴ درصد آن را معامله ۱۰۰میلیون سهم ایران خودرو تشکیل داد که این معامله احتمالا در راستای تجمیع دارایی گروه سایپا در شرکت ایران خودرو انجام شده است. در همین حال از۲۴۰نمادی که دیروز به روی تابلو رفتند ۹۲نماد با کاهش قیمت و ۱۴۲نماد با رشد ارزش همراه شدند و مابقی هم بدون تغییر قیمتی بودند.