برگشت بورس به مسیر مثبت

 
کد خبر: DEN-723621 تاریخ چاپ: ????/??/?? منبع: روزنامه دنیای اقتصاد – شماره ???? دنیای اقتصاد – بازار سهام پس از چند روز استراحت، سرانجام روز گذشته رشد خود را از سر گرفت و شاخص کل با 708 واحد رشد، مرز 43 هزار واحد را درنوردید و بار دیگر، فعالان تالار شیشه‌ای را به تداوم حضور در این بازار تشویق کرد. نشانه‌های تغییر جهت بازار که از روز چهارشنبه هفته گذشته، پدیدار شده بود، در نهایت روز گذشته بازار را در مسیر رشد قرار داد.برخی از کارشناسان بر این باورند که آرامش در فضای سیاسی، موجبات حاکمیت آرامش بر فضای بازار را نیز فراهم آورده و باعث شده است تا فعالان بورس از فروش سهام خودداری کرده و برعکس، شاهد تشکیل صف‌های خرید در این بازار باشیم.بررسی عملکرد بورس اوراق بهادار تهران، نشان می‌دهد از ابتدای سال تا پایان اردیبهشت ماه این بازار توانسته است با ثبت بازدهی 6/12 درصدی از ابتدای سال بازارهای موازی را پشت سر بگذارد.شاخص کل بورس با عبور از مرز 43 هزار واحد، اکنون پس از گذشت دو روز کاری از سومین ماه سال بازدهی 6/1 درصدی را برای فعالان بازار به ارمغان آورده است.

انتشار کارنامه 62 روزه بازار سهام
بورس به مسیر رشد بازگشت
بورس امسال ماهانه 6 درصد سود داد

گروه بورس- علیرضا باغانی: بازار سهام دومین ماه سال را هم با رشد 6/5 درصدی پشت سر گذاشت، تا همچنان بورس تهران از سایر بازارهای سرمایه‌گذاری جلوتر باشد؛ این بازار در فروردین‌ماه رشد 6/6 درصدی را از خود به نمایش گذاشته بود.
به این ترتیب بازدهی بورس در دو ماهه اول سال جاری به 6/12 درصد رسید، حال آنکه بازدهی سایر بازارهای سرمایه‌گذاری غیر از ارز در این مدت منفی بود و در واقع تنها بورس توانست عایدی قابل اعتنایی را برای سرمایه‌گذاران خود به نمایش بگذارد. همچنین بازار سرمایه با ورود طوفانی به خردادماه، مجددا کانال 43 هزار واحدی را پس گرفت و در دو روز معاملاتی گذشته از خردادماه بازدهی 6/1 درصدی را برای سرمایه‌گذاران خود رقم زد.
اما سرمایه‌گذاران بازار سهام در حالی از ابتدای سال جاری تاکنون ماهانه به طور میانگین بیش از 6 درصد سود شناسایی کردند که دلار آمریکا به عنوان پرمعامله‌ترین و البته مهم‌ترین ارز رایج دنیا در ایران طی دو ماه گذشته فقط 2/3 درصد رشد داشته است و در پایان اردیبهشت‌ماه قیمت 3 هزار و 510 تومانی را تجربه کرده است.
وقتی خریداران سکه زیان می‌کنند
اما کمی آن طرف‌تر یعنی در بازار سکه تغییرات قیمت تمام بهار آزادی در این مدت منفی 7/6 درصد بوده است، به‌آن معنی که سکه یک میلیون و 350 هزار تومانی پایان اسفندماه در آخر دومین ماه سال، نرخ یک میلیون و 260 هزار تومانی را به خود دیده است. نیم سکه بهار آزادی هم در این مدت 5‌درصد رشد منفی داشته و این در حالی است که طی دو ماه گذشته خریداران ربع سکه شاید خوش‌شانس‌ترین سرمایه‌گذاران بازار طلا بوده‌اند، چراکه در این پروسه زمانی ربع‌سکه 420 هزار تومانی هیچ گونه تغییر نرخی را تجربه نکرده و عملا نه به خریداران خود سود رسانده و نه البته زیانی را.
در این میان البته خریداران طلای 18 عیار ایرانی هم بخت و اقبال خوبی نداشته‌اند و در حالی که شمار زیادی از مردم در ماه‌های فروردین و اردیبهشت نسبت به خرید طلای سنتی ایران موسوم به 18 عیار اقدام کرده‌اند، اما قیمت هر گرم طلای 18 عیار 131 هزار تومانی آخر سال 91 در پایان اردیبهشت 92 به 116 هزار تومان رسیده است و در واقع 5/11 درصد زیان به خریداران خود رسانده‌ است. البته بخش عمده‌ای از روند نزولی طلا و سکه در ایران با تنزل قیمت اونس طلا در جهان همسو بوده است، به طوری که نرخ هر اونس طلا در فروردین‌ماه و اردیبهشت ماه سال جاری افتی 3/13 درصدی را به خود دیده است. حال آنکه با توجه به اینکه نرخ سکه در ایران متغیری از نرخ دلار در بازار آزاد هم هست، بنابراین افت سکه را می‌توان به درجا زدن نرخ دلار در ایران و از همه مهم‌تر افت قیمت طلا در جهان و همچنین سیاست‌های کنترلی این بازار از جمله عرضه مسکوکات توسط نهاد ناظر این بازار نسبت داد.
مسکن همچنان می‌تازد
اما از همه این بازارها که بگذریم بد نیست نیم‌نگاهی هم داشته باشیم به تحولات بهاری بازار مسکن. این بازار در شرایطی طبق آمار رسمی 54 درصد و طبق آمار غیررسمی 100 درصد رشد را در سال 91 (هنوز آمار رشد نرخ مسکن در زمستان اعلام نشده است) به خود دیده بود اما سال 92 را با رکودی عمیق شروع کرد، ولی حتی این رکود عمیق هم موجب منطقی شدن قیمت‌ها در بازار مسکن نشد. تا جایی که برخی شواهد عینی از ادامه رشد زیرپوستی مسکن در بهار 92 حکایت دارد تا آنجا که در برخی مناطق متوسط‌نشین 5 تا 10 درصد رشد قیمت و در برخی مناطق شمالی تهران حتی تا 20 درصد هم افزایش نرخ مسکن گزارش می‌شود.
در این بازار آخرین آمار رسمی هم از اوضاع نابسامان مسکن در سال 91 حاکی از رشد 80 درصدی قیمت زمین در این سال است. همچنین قیمت مسکن در پایتخت طی بهار 91 معادل 30 درصد، طی تابستان 91 معادل 32 درصد و طی پاییز 91 معادل 52 درصد طبق آمار رسمی رشد داشته است.
گروه‌ها چگونه بودند؟
اما شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در حالی طی عملکرد 2 ماهه منتهی به اردیبهشت ماه سال جاری، بازدهی 6/12 درصدی را از خود به ثبت رسانده است که بازدهی سایر گروه‌های بورسی بالاتر از شاخص بوده است.
محسن نظری تحلیلگر بازار سرمایه در این زمینه می‌گوید: در عملکرد 2ماهه شاخص‌های بورسی شاهد بازدهی 6/48 درصدی شاخص گروه لاستیک هستیم؛ گروهی که سهام گروه صنعتی بارز، لاستیک سهند، ایران تایر و سایر شرکت‌های تایر ساز را در دل خود جای داده و ما به دلیل رشد بالای قیمتی سهام این صنعت ناشی از افزایش قابل توجه سود شرکت‌های گروه شاهد بازدهی قابل ملاحظه سهام تایرسازان در بورس و فرابورس هستیم.
به گفته وی، در پله دوم بهترین بازدهی 2 ماهه سال 92 شاهد بازدهی 4/47 درصدی سهام گروه سیمانی بودیم؛ شرکت‌هایی که پس از سال‌ها رکود به دلیل افزایش نرخ سیمان‌ و پتانسیل تعدیل مثبت عایدی در پله دوم بیشترین بازدهی دو ماهه سال 92 قرار گرفته‌اند. اما سومین رتبه بیشترین بازدهی 2ماهه سال 92 نصیب گروه منسوجات شده است، گروهی که با رشد 50 درصدی لیدر این گروه یعنی ایران‌مرینوس طی اردیبهشت‌ماه حائز کسب رتبه سوم بیشترین بازدهی در 2 ماهه ابتدایی سال 92 شده است.
او درباره رکود بیشترین بازدهی منفی و به تعبیری واضح‌تر زیان‌ده‌ترین گروه‌ها در 2ماهه اول سال 92 هم گفت: در این پروسه زمانی شاخص محصولات چوبی با بازدهی منفی 2/22 درصدی بیشترین زیان را به ثبت رسانده است، گروهی که تک‌سهم فیبر ایران را در خود جای داده است. اما پله دوم و سوم زیان‌ده‌ترین گروه‌ها نصیب گروه خودرو و فلزات اساسی با بازدهی منفی یک درصدی شده است.