بررسی تحولات سهام در هفته ی گذشته

خانه » بررسی تحولات سهام در هفته ی گذشته

بررسی تحولات سهام در هفته ی گذشته

۱۳۹۰/۸/۱۵ ۱۴:۵۹:۱۲ ۱۵ آبان ۱۳۹۰ |دسته‌بندی: اخبار اقتصاد ایران|

واگذاری سهام شرکتهای فولاد مبارکه اصفهان، گروه هتل های هما، بانک ملت، بانک صادرات و چند شرکت دولتی در هفته های آینده مهمترین عناوین اخبار هفته گذشته سازمان خصوصی سازی بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه(سنا)، مهمترین اخبار خصوصی سازی در هفته منتهی به ۱۳ آبان به شرح زیر است:

واگذاری ۳ درصد فولاد مبارکه اصفهان و ۲ شرکت دولتی

در هفته گذشته سازمان خصوصی سازی اعلام کرد: بلوک ۳ درصدی سهام شرکت فولاد مبارکه اصفهان معادل ۷۹۰ میلیون سهم به ارزش پایه هر سهم به قیمت تابلو بورس در روز عرضه(معادل قیمت بسته شدن روز قبل از عرضه) به اضافه ۱۰ درصد به شرط آن که از مبلغ ۳۱۳۰ ریال کمتر نباشد در روز شنبه ۲۸ آبان سالجاری به صورت نقد و اقساط واگذار می شود.

همچنین در آگهی سازمان خصوصی سازی به واگذاری ۸۷/۱۶ درصد سهام شرکت گسترش صنایع قائن معادل ۵ میلیون و ۵۹ هزار و ۹۶۱ سهم به ارزش پایه هر سهم ۱۰۳۲ ریال و ۵/۲۸ درصد سهام شرکت گیلان نیرو معادل ۵۷ هزار سهم به ارزش پایه هر سهم ۲۱۰۲۰ ریال در روز یکشنبه ۲۹ آبان از طریق مزایده اشاره شده است.

۱۰۰ درصد گروه هتل های هما روی میز مذاکره

بر پایه اخبار هفته پیش، بلوک ۱۰۰ درصدی سهام گروه هتل های هما معادل یک میلیارد و ۹۶۰ میلیون و ۷۷۸ هزار سهم به ارزش کل پایه ۵ هزار و ۲۱۳ میلیارد و ۷۰۸ میلیون و ۷۰۲ هزار ریال به صورت نقد یا نقد و اقساط روانه میز مذاکره می شود.

مبلغ ضمانت شرکت در این مذاکره هم ۵۲ میلیارد و ۱۳۷ میلیون ۸۷ هزار و ۲۰ ریال عنوان شده است و متقاضیان خرید گروه هتل های هما می بایست تا ۱۹ آبان جاری نسبت به تکمیل و تحویل فرم تقاضا به همراه مدارک لازم به سازمان خصوصی‌سازی اقدام نمایند.

۱۰۰ درصد سهام نیمه هادی عماد فروخته شد.

خبر دیگر این که؛ رقابت برای خرید ۱۰۰ درصد سهام شرکت نیمه هادی عماد معادل ۲۰۰ میلیون سهم روز یکشنبه هفته پیش با ثبت عدد ۷۵۳ ریال برای هر سهم به پایان رسید.

این رقابت با قیمت پایه ۷۳۱ ریال برای هر سهم و ارزش کل پایه ۱۴۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال ۷ آبان در بازار سوم فرابورس کلید خورده بود.

سهام ساختمان و خدمات نوساز در فرابورس خریدار نداشت.

در روز هشتم آبان هم ۲۴۰ هزار سهم شرکت ساختمان و خدمات نوساز(معادل ۱۰۰ درصد سهام این شرکت) به قیمت پایه هر سهم یک میلیون و ۲۲۶هزار و ۵۰ ریال و به ارزش ۲۹۴.۲ میلیارد ریال با شرایط ۲۰درصد نقد و الباقی اقساط ۴ساله عرضه شد که به دلیل نبود متقاضی روی میز فرابورس باقی ماند.

سهام بانک ملت و صادرات روی میز بورس

بنا بر آگهی انتشار شده در هفته پیش، سازمان خصوصی سازی ۸۴/۰ درصد سهام بانک ملت معادل ۱۳۴ میلیون و ۷۹۹ هزار و ۸۵۳ سهم را به وکالت از سوی شرکت بین المللی عمران رضوی به ارزش پایه هر سهم به قیمت تابلو بورس در روز عرضه(معادل قیمت بسته شدن روز قبل از عرضه به اضافه ۱۰ درصد) به شرط آن که از ۲۲۷۴ ریال کمتر نباشد در روز یکشنبه ۲۹ آبان از طریق بورس به صورت نقد واگذار می کند.

همچنین تعداد ۲۱۵ میلیون و ۱۹۵ هزار و ۹۷۴ سهم بانک صادرات ایران معادل ۲۸/۱ درصد سهام این بانک به وکالت از سوی مجتمع کشت و صنعت و روغن نباتی ماهیدشت به ارزش پایه هر سهم به قیمت تابلو بورس در روز عرضه(معادل قیمت بسته شدن روز قبل از عرضه به اضافه ۱۰ درصد) به شرط آن که از ۱۴۵۶ ریال کمتر نباشد در روز دوشنبه ۳۰ آبان به صورت نقد روی میز بورس قرار می گیرد.