برداشت بازار از مذاکرات هسته ای و نقش پالایشگاه ها در مثبت این روزها

بورس 24: برداشت بورس از آخرین تحولات پرونده هسته ای چگونه بوده است؟ مثبت بودن بازار در روزهای اخیر چقدر ناشی از آخرین تحولات هسته ای و چه قدر بابت بازگشایی پالایشگاه ها بوده؟
این سوال را از چند کارشناس مطرح بازار سرمایه پرسیده ایم تا آن ها پاسخ افرادی را بدهند که به دنبال دلیلی برای سبز بودن بازار می گردند.
فواد فتح الهی مدیر عامل وتوسم برداشت بورس از آخرین تحولات پرونده هسته ای را مثبت قلمداد کرد و به خبرنگار بورس 24 گفت: برداشت بازار از مذاکرات و تحولات جاری در آنجا با توجه به دلایل و شواهدی که وجود دارد از جمله اطلاعاتی که به گوش می رسد مثبت است اما مذاکرات هسته ای تا آخرین لحظه قابل پیش بینی نیست و امکان دارد مجدد تمدید شود.
او ادامه داد: آنچه بازار دریافت و استنباط می کند این است که مذاکرات در 10 تیر منجر به نتیجه می شود و این ریسک سیاسی و اقتصادی ما را پایین می آورد و باعث می شود انتظار بازار توام با خوش بینی باشد. ولی لزوما اینکه در 10 تیر ماه مذاکرات به نتیجه می رسد و یا تمدید می شود مشخص نیست.
فتح الهی در مقایسه بازار پول و بازار سرمایه و بازار ارز گفت: بازار پول و بازار سرمایه دو بازار موازی هم هستند ولی در رابطه با دلار و بورس به این صورت است که پارامتر های مشترک در هر دو بازار اثر می گذارد و ما گاها در این دو بازار عکس العمل های یکسان و گاهی متفاوت می بینیم.
وی عنوان کرد: در بازار سرمایه هر چیزی ارزش ذاتی خود را دارد و در بازار ارز نیز هر ارزی ارزش ذاتی خود را دارد و قیمت ها در این جهت در حال حرکت هستند. یعنی بازار سرمایه به سمت ارزش ذاتی سهام و بازار ارز به سمت ارزش ذاتی دلار، یورو، پوند و … حرکت می کنند. فاکتورها و پارامتر های آن ارزش ها را تعیین می کنند و ما نمی توانیم در این رابطه نظری را اعمال کنیم. به عبارتی پارامترهای اقتصادی ارزش ذاتی را در هر دو بازار تعیین می کنند. از طرفی عرضه و تقاضا قیمت را شکل می دهد و واکنش در این دو بازار لزوما عکس هم نیست.
فتح الهی به فعالان بازار و کسانی که سهام دارند و همچنین علاقه مندان به سرمایه گذاری توصیه کرد: به نظر من کسانی که سهام دارند سهام خود را حفظ کنند و حتی اگر نیاز باشد پرتفوی خود را اصلاح کنند زیرا در صورتی که توافق انجام شود شرایط تغییر خواهد کرد. تازه واردها به تنهایی سهم نخرند و از طریق صندوق های سرمایه گذاری اقدام به خرید سهم کنند.
علیرضا عسگری مارانی مدیر عامل سرمایه گذاری ملی ایران نیز در گفت و گو با بورس 24 در مورد برداشت بازار از مذاکرات هسته ای گفت: من معتقدم که توافق انجام خواهد شد و اگر هم انجام نشود، یخ بین ما و غرب شکسته شده است، هر چند که کشورهایی در این بین هستند که موافق و علاقه مند به برقراری ارتباط نزدیکتر ما با غرب نیستند و در این بین مشکلاتی را ایجاد می کنند ولی ما به سمت مثبت حرکت می کنیم و این تفاهم اتفاق خواهد افتاد.
عسگری مارانی افزود: تاثیر کاهش ریسک سیستماتیک از یک طرف و تاثیر کم شدن تحریم ها از سوی دیگر موجب می شود قیمت تمام شده ما در شرکت ها کاهش یابد و ما بتوانیم صادرات را بهتر و راحت تر انجام دهیم و نیز با هزینه کمتر که این موجب می شود سود شرکت ها افزایش یابد. در حال حاضر قیمت خیلی از شرکت ها به حداقل رسیده است. از طرفی همه شرکت ها موجودی کالا دارند که در صورتی که توافق انجام شود و قیمت های جهانی افزایش یابد خود این موجودی کالا اثر مثبت خواهد داشت.
مارانی به نسبت P بر E بازار اشاره کرد و گفت: از سوی دیگر P بر E بازار، به دلیل بالا بودن نرخ بهره بسیار پایین است که اگر ریسک سیستماتیک اتفاق بیفتد نرخ بهره پایین تر می آید و به این شکل P بر E بازار سرمایه افزایش می یابد.نگاه دیگری که وجود دارد این است که ریسک سیستماتیک باعث می شود سرمایه گذار های خارجی و داخلی رغبت بیشتری به سرمایه گذاری داشته باشند اعم از خرید سهم یا مشارکت در بخش تولید.
مدیرعامل ونیکی درباره وضعیت پالایشگاه ها گفت: وضعیت پالایشگاهی ها نشان می دهد که بعد از مدت ها در وزارت نفت تصمیم مناسب تری گرفته شده است که همه با تلاش سازمان بورس به دست آمده است. همانند آنچه در وزارت صنایع برای مدارا کردن در رابطه با گرفتن بهره مالکانه اتفاق افتاد. البته در صورتی که تبصره های بودجه بهره مالکانه کاهش یابد اثر خوبی در بازار خواهد داشت. گویا دولت متوجه تصمیمات تندی که قبلا اتخاذ شده بوده، شده است و امیدواریم همه این ها منجر به مثبت تر شدن بازار شود.
وی افزود: من اعتقاد ندارم 10 تیر معجزه ای اتفاق می افتد و به نظرم مدتی زمان لازم است تا اوضاع آرام تر شود. چه کسانی که از قبل در بازار فعال هستند و چه علاقه مندانی که به تازگی وارد بازار شده اند باید با دقت وارد معامله شوند.
محمد علی احمد زاد اصل رئیس هیئت مدیرهصندوق بازنشستگی کارکنان فولاد نیز در گفت و گو با بورس 24 درباره شرایط بازار سرمایه گفت: برداشت از مذاکرات تا اینجا که مثبت بوده است و باعث رونق نسبی در بازار شده است. بحث پالایشگاه بحث فرعی است و شفافیت و ابهاماتی مانند ابهام های پالایشگاه ها، در حال رفع شدن هستند.
وی افزود: رفع ابهامات تاثیر مثبت بر روند کل معاملات گذاشته است. ابهاماتی که با این اطلاعیه به وجود آمده بود و با برگشت آن اقبالش نسبت به آن سهم بیشتر شد، که نیاز به شفاف سازی بیشتری دارد.
احمد زاد در رابطه با اینکه آیا حرف های لاریجانی در مجلس و به کار بردن عبارت ملاحظات شورای عالی رعایت شود، سیگنالی از قطعی بودن توافق است عنوان کرد: قطعا همینطور است و عکس العمل بورس به سخنان رئیس مجلس و بقیه اخبار رسیده از مذاکرات می باشد و روند مثبت خبر ها از روند توافق، بازار را مثبت کرده است.
احمد زاد در رابطه با تغییرات نرخ ارز گفت: معمولا دلار نسبت به تحولات واکنش سریعتری نشان می دهد و بازار ارز شارپ تر تحولات را رصد می کند.بازار ارز نشان می دهد که روند مذاکرات خوب است و با کاهش نرخ ارز در مقابل دلار می توان آن را مشاهده کرد و به این شکل ریال در حال تقویت شدن است و سایر ارزها به این شکل افت خواهند کرد.
احمد زاد یادآور شد: حتی تمدید مذاکرات هم برای بازار بد نیست و در صورتی که نتیجه مثبت هم نباشد و در صورت تمدید اوضاع از این بدتر نخواهد شد و نهایتا به چند روز قبل باز می گردد.
وی افزود: هنوز پول و نقدینگی وارد بازار نشده است و وضعیت بازار خیلی با ثبات نیست و یک نگاه این است که مذاکرات تمدید شود. رشد بازار بیشتر ناشی از اخبار خوب پالایشی ها بوده است اما در کل نگاه مثبت به تحولات تقریبا مثبت هم بی تاثیر نیست.
وی در پایان گفت: در صورتی که نگاه کاملا مثبت بود روند بهتر بود و روزی 2 الی 3 هزار واحد رشد می کرد. الان نماد هایی که نوسان گیر ها روی ان کار می کنند مثبت است و به همین دلیل روند مثبت عمق نمی گیرد اما به صورت گذرا ادامه می یابد و نهادینه نمی شود، باید تا 10 تیر صبر کرد. به نظرم کسانی که دید مثبت به مذاکرات دارند ورود کرده اند و کسانی که بدبین هستند خروج کرده اند. بازار در شرایط برزخی به سر می برد اما فاز مثبت برای امید به توافق می دهد . باید صبور بود تا مشخص شود و بهتر است رفتار هیجانی نداشته باشیم.