برخورد بازار با عرضه‌های سنگین

شاخص کل بورس اوراق بهادار دیروز نیز با ثبت رشد 515واحدی به رکورد تازه 48هزار و 333واحد رسید؛ رکوردی که در سایه برخورد بازار با عرضه‌های سنگین به دست آمد.
صعود 8/5 درصدی بازار طی سه روز گذشته که خوش‌بینی خریداران و تشکیل صف‌های خرید سنگینی را در پی داشت، موجب شده است بازدهی بورس تهران از ابتدای امسال به 27 درصد برسد. فعالان بازار سهام در حالی رشد 2 هزار و 662 واحدی بورس در سه روز پس از انتخابات را رصد می‌کنند که بازارهای رقیب همچنان رکود قابل توجهی را شاهد هستند.
در حالی که بازار سهام همچنان به سوی هدف 50هزار واحدی شاخص در کوتاه‌مدت در حرکت است، برخورد بازار با سقف‌های تاریخی قیمت‌ها و شاخص موجب افزایش عرضه‌ها شده است. این امر در شرایطی است که بازار با حرکت از گروه پتروشیمی و پالایشگاهی، صدر نشینی بازار را به گروه بانکی بخشیده است.
دیروز اکثر نمادهای بانکی با صف‌های خرید همراه شدند؛ صف‌هایی که با وجود عرضه‌های سنگین در نمادهایی مانند بانک پاسارگاد با معامله 99.71 میلیون سهم و بانک ملت با معامله 69میلیون سهم توانستند پا برجا باقی بمانند. در گروه بانکی شنیده‌ها حکایت از انتقال بلوک 11درصدی پالایشگاه اصفهان از تامین اجتماعی به بانک رفاه به عنوان آورده سهامدار عمده جهت افزایش سرمایه آتی این بانک دارد و عملا وجهی رد و بدل نخواهد شد.
در همین حال با اقبال بازار به سمت گروه‌های جدید گروه خودرویی نیز این هفته را با صف‌های خرید سنگین آغاز کرده است؛ صف‌هایی که در بازگشایی مثبت نمادهای این گروه نیز مورد توجه قرار گرفت؛ به طوری که مهرکام پارس و سایپاآذین روز گذشته با رشد قیمت بازگشایی شدند. از سوی دیگر در گروه کانه‌های فلزی چادرملو نیز پس از برگزاری مجمع سالانه بازگشایی خیره‌کننده‌ای داشت که رشد 17 درصدی را برای این نماد رقم زد تا کچاد بتواند بیش از 200 واحد تاثیر مثبت را در رشد شاخص داشته باشد.
در بازار دیروز در مسائل‌ کلان گمانه‌زنی‌ها برای اعضای کابینه آتی دولت ادامه داشت.در گروه پالایشگاهی به دنبال شفاف سازی روز گذشته در شرکت پالایش نفت بندر‌عباس، شرکت‌های پالایش نفت اصفهان و شیراز نیز به شفاف سازی پرداختند.
بنابر نامه‌های ارسالی «شراز» و «شپنا» طبق نامه ارسالی وزارت نفت هیچ گونه تغییری در پرداخت یارانه شرکت‌های پالایشی ایجاد نخواهد شد و بنابر‌این تغییری در سود هر سهم در سال مالی 91 صورت نخواهد پذیرفت.
در این گروه با تشکیل دو پتروپالایشگاه در شیراز و تبریز بحث در مورد این مجتمع‌ها ادامه دارد. در این مورد مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی در گفت و گو با «پانا» اظهار کرد: ساخت و توسعه پتروپالایشگاه‌ها‌ می‌تواند صنعت پتروشیمی ایران را در آینده متحول کرده و کشورمان را به قدرت اول در صنعت پتروشیمی خاورمیانه تبدیل کند.
علی‌محمد ‌بساق‌زاده افزود: پترو پالایشگاه‌ها با توجه به دارا بودن ارزش افزوده بالا‌ می‌تواند به تحولی بزرگ در صنعت پتروشیمی و پالایشگاهی ایران منجر شود که فرآورده‌های تولیدی در این مجتمع‌ها افزون بر تامین نیاز داخل در زمینه صادرات نیز موجب جهشی بزرگ خواهد شد.
در گروه تجهیزات، شرکت جوش و اکسیژن ایران با سرمایه‌ای معادل یک میلیارد و 35 میلیون تومان برای هر سهم در سال مالی منتهی به اسفند 91 بر‌اساس عملکرد واقعی دوره 9 ماهه مبلغ 2093 ریال زیان خالص در نظر گرفته که در مقایسه با سال مالی گذشته 76 درصد افزایش داشته است.
عملکرد 9 ماهه این شرکت در سال مالی 91 خبر از پوشش 59 درصدی فروش، 61 درصدی بهای تمام شده و 403 درصدی زیان ناخالص داده و اعلام کرده مطابق صورت‌های مالی حسابرسی نشده سال 91، زیال انباشته هر سهم مبلغ 5457 ریال بوده، بنابراین شرکت مشمول مفاد ماده 141 اصلاحیه قانون تجارت‌ است.
«فجوش» که برای هر سهم در سال مالی 92 مبلغ 9 ریال سود خالص پیش‌بینی کرده تمامی مواد اولیه در سال 92 را از بازار داخلی تامین خواهد کرد و این در حالی است که در سال 91 نزدیک به 74 درصد از مواد اولیه از طریق واردات تامین‌ می‌شد.
در گروه پتروشیمی دیروز نماد پتروشیمی شیراز پس از تقسیم 152تومانی در مجمع بازگشایی شد که اندکی با افت همراه شد. ارزش بازار چند مجتمع پتروشیمی از جمله شازند و شیراز کمتر از 2هزار میلیارد تومان است که بسیار کمتر است.
در گروه غذایی، نماد معاملاتی شرکت لبنیات پاک و بیسکویت گرجی با توجه به تعدیل پیش‌بینی درآمد هر سهم، متوقف شدند. در گروه فلزی، همچنان نمادهای فولادی به رشد پیوسته خودادامه‌ می‌دهند. این در شرایطی است که بحث در مورد نحوه تقسیم بهره مالکانه میان شرکت‌های سنگ‌آهنی و سه فولاد‌ساز بزرگ مبارکه، خوزستان و ذوب‌آهن ادامه دارد. در مجموع بازار دیروز بازاری مثبت بود که در آن ارزش معاملات به 227میلیارد تومان رسید که 13.55درصد آن را معامله 61.1میلیون سهم فولاد مبارکه تشکیل داد. از 237نماد مورد معامله 122نماد با کاهش قیمت و 113نماد با رشد ارزش معامله شدند و سایر نمادها بدون تغییر بودند.
منبع: روزنامه دنیای اقتصاد