«برانسفو» معارفه شد

خداداد غریب پور مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی که مالکیت ۳۵ درصدی ایران ترانسفو را در اختیار دارد از معرفی شرکت ترانسفورماتور توزیع زنگان در بورس خبر داد.

در مراسم معارفه شرکت ترانسفورماتور توزیع زنگان با نماد «برانسفو» با حضور فعالان بازار سرمایه، اعضای هیات مدیره شرکت و اصحاب رسانه عصر امروز در تهران برگزار شد، در ابتدای جلسه ارسلان فتحی پور مدیرعامل ایران ترانسفو و سهامدار عمده این شرکت گفت: شرکت ترانسفورماتور توزیع زنگان یکی از شرکت های زیر مجموعه ایران ترانسفو بوده که موفق عمل کرده است، ایران ترانسفو ‌با مشکل مطالبات دولتی رو به رو بوده است، همچنین بدهکاری های زیادی نیز داشته است، اما با تلاش مسئولین این موضوعات رفع شده و ما توانستیم هزینه های مالی خود را نیز به شدت کاهش دهیم. ما در نظر داریم تا کم کم زیر مجموعه ها را وارد بورس کنیم تا منجر به تامین مالی و شفافیت شود.

وی ادامه داد: ایران ترانسفو توانست از انتشار اوراق دولتی استفاده کند این در حالی بود که این امکان وجود نداشت و تلاش های زیادی در این خصوص صورت گرفت.

وی افزود: شرکت ترانسفورماتور زنگان از بهترین شرکت های ما بوده و اقدام به تولید ترانسفورماتور توزیع و فوق توزیع می کند، اخیرا مذاکراتی با کشور عمان برای صادرات ترانس های خشک از طریق این شرکت صورت گرفته است که بسیار موفقیت آمیز خواهد بود.

در ادامه جلسه فکور مدیر عامل شرکت در خصوص شرکت ترانسفورماتور توزیع زنگان بیان داشت: شرکت توزیع زنگان تنها شرکت توزیع نیست و مرزهای توزیع را در نوردیده، این شرکت، یک شرکت فوق توزیع کار به حساب می آید، کار شرکت تولید انواع ترانسفورماتورهای روغنی، خشک و رزین است، همچنین قطعات و لوازم الکتریکی نیز تولید می کند.

وی گفت: ظرفیت شرکت برای انواع ترانسفورماتورهای توزیع تا ۴۵۰۰۰ دستگاه در سه شیفت یا ۴۰۰۰ مگاولت آمپر در طول یکسال است.برق های منطقه ای سراسر کشور، شرکت های توزیع، متروها، فرودگاه ها شهرک های مسکونی و‌ مجتمع های تجاری جزو مشتریان ما محسوب می شوند.

وی افزود: صادرات ما اغلب به عراق، سوریه،  افغانستان، سیریلانکاو ونزوئلا است.ماشین آلات شرکت هم عمدتا از آلمان اروپای غربی و شرکت زیمنس تامین می شود. یکی از نقاط قوت توزیع زنگان تولید انواع ترانسفورماتور است ما توانایی طراحی هر گونه سفارشی را داریم.

فکور تصریح کرد: شرکت در سال ۹۵ بنا به دلایل بیرونی با افت تولید رو‌ به رو بود اما سال ۹۶ این شرکت توانست عملکرد خوبی را ا خود نشان دهد.

وی گفت: توزیع زنگان در ۷ ماهه ۹۶ توانسته تولید خود را به اندازه ۶۸ درصد پوشش دهد. فروش شرکت نیز در ۶ ماهه با پوشش ۵۵ درصدی بودجه رو به رو بوده که جهش ۶۹ درصدی نسبت ۷ ماهه به سال گذشته را نشان می دهد.
روند صادرات از هم اکنون نیز در حال رشد است، بازار عراق و سوریه بازارهای خوبی برای ما محسوب می شوند.
مدیر عامل این شرکت بیان داشت: شرکت در سه حوزه نرمال، ویژه و صادراتی سفارش دارد که برنامه شرکت توزیع زنگان برای سفارش نرمال در سال ۹۶ تعداد ۲۹۷۵۱ دستگاه است، در حوزه سفارش ویژه نیز پیش بینی فروش ۸۵۰ میلیارد ریالی برای سال ۹۶ می رود که تاکنون بیش از ۶۰۰ میلیارد آن انجام شده است. ضمن اینکه بازارهای جدید نیز ایجاد خواهد شد.

وی عنوان کرد: در حوزه سفارش صادراتی پیش بینی صادرات حداقل ۱۵ میلیون دلار از ابتدای سال ۲۰۱۸ برای بازار عراق می رود.برای صادرات به بازار سوریه نیز خطوط اعتباری ایجاد شده به گونه ای که در وهله اول فروش ۲۰۰ میلیون دلاری به این کشور پیش بینی می شود.

در ادامه جعفری معاون مالی و اقتصادی شرکت گفت: شرکت توزیع زنگان هیچ‌گونه افزایش نرخی نداشته و افزایش فروش شرکت ناشی از افزایش حجم فروش بوده است. شرکت تلاش می کند تا ظرفیت خود را رشد دهد.ما هیچ مناقصه ای را از دست نداده ایم و موفقیت های زیادی را کسب کرده ایم.این شرکت هیچ گونه تسهیلات مالی گران قیمت را نگرفته و زیر بار هزینه های مالی سنگین نرفته است. دولت ۱۰۰ هزار میلیارد تومان اسناد خزانه را منتشر خواهد کرد که برای شرکت هایی همچون توزیع زنگان برای افزایش وصول مطالبات و کاهش هزینه ها بسیار مفید است.

لازم به ذکر است این شرکت احتمالا روز چهارشنبه در بورس عرضه شود.