با حضور مدیرعامل گروه توسعه ملی طرح توسعه واحد اتوکسیلات پتروشیمی شازند افتتاح شد

با حضور مدیرعامل گروه توسعه ملی

طرح توسعه واحد اتوکسیلات پتروشیمی شازند افتتاح شد

با حضور مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی، طرح توسعه واحد اتوکسیلات پتروشیمی شازند به صورت رسمی افتتاح شد.

 

به گزارش روابط عمومی گروه توسعه ملی، امیر تقی‌خان تجریشی روز چهارشنبه 18 تیرماه با حضور در پتروشیمی شازند، ضمن بازدید و گفت‌وگو با مدیرعامل، مدیران و کارکنان این مجتمع، طرح توسعه واحد اتوکسیلات پتروشیمی شازند را افتتاح کرد.

تجریشی: دشمنان صادرات و ارزآوری را هدف گرفته‌اند

تجریشی در ابتدای این بازدید و در جلسه صبحگاه کاری شرکت پتروشیمی شازند، کارکنان این پتروشیمی را جهادگران عرصه تولید خواند و بیان کرد: سال‌های اخیر شرایط تولید در کشور با مشکلات فراوانی مواجه بوده است و بر اساس منویات مقام معظم رهبری امسال به عنوان سال جهش تولید نام‌گذاری شده که باید تمرکز اصلی، توجه به مقوله تولید باشد.

 

وی با اشاره به اینکه اکنون شاهد یک جنگ اقتصادی بی‌سابقه و تمام عیار از سوی آمریکا علیه ایران هستیم، افزود: با توجه به چالش‌های پیش روی کشور، نقش شرکت‌های مهمی نظیر پتروشیمی شازند در اقتصاد ایران بسیار حائز اهمیت است و نیروهای انسانی مجموعه‌های تولیدی در خط مقدم این جنگ قرار دارند.

مدیرعامل وبانک ادامه داد: در شرایط فعلی، محصولات صادراتی و ارزآور از اهمیت بالایی برخوردار هستند و این یک موضوع ملی محسوب می‌شود؛ دشمنان نیز به دنبال ایجاد فشار و محدودیت در این بخش هستند، اما خوشبختانه و باوجود محدودیت‌های بسیار، پتروشیمی شازند محصولات خود را صادر و ارز به کشور وارد می‌کند.

تجریشی با بیان اینکه پتروشیمی شازند با انجام صادرات و ارزآوری به دنبال حل بخشی از مشکلات کشور است، اضافه کرد: با رایزنی‌ها و مذاکرات انجام شده با مسئولان بانک مرکزی به دنبال ایجاد کمیته مدیریت ارزی در مجموعه گروه توسعه ملی هستیم که با این اقدام، امکان مدیریت درآمدهای ارزی گروه از طریق شرکت‌ها و هلدینگ‌های زیرمجموعه فراهم خواهد شد.

وی به اهمیت و جایگاه شرکت پتروشیمی شازند در کشور اشاره کرد و یادآور شد: در جغرافیای صنعت پتروشیمی کشور، پتروشیمی شازند به عنوان یک شرکت خلاق و نوآور در زمینه تحقیق و توسعه شناخته می‌شود و سبد متنوع محصولات تولیدی این شرکت، مصداق آن است.

مدیرعامل گروه توسعه ملی با اشاره به نقش مهم پتروشیمی شازند در مسائل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی استان مرکزی، اظهار کرد: یکی از مهمترین نقش‌های این شرکت در استان، نقش امنیتی آن است و با توجه به اینکه بیش از 3 هزار نفر در این شرکت مشغول به فعالیت هستند، نقش پتروشیمی شازند در تامین معاش خانواده‌های کارکنان بسیار حائز اهمیت است. همچنین این شرکت در گروه توسعه ملی نیز اهمیت ویژه‌ای دارد؛ به طوری که یک سوم سبد سهام(پرتفوی) گروه را پتروشیمی شازند تشکیل می‌دهد و از توان درآمدزایی بالایی برخوردار است.

 

تجریشی تقسیم سود 1370 ریالی شاراک را نشان از توانمندی و اعتماد به این مجموعه دانست و ادامه داد: در شرایط سخت تحریم، توجه به ساخت داخل و استفاده از حداکثر توان داخلی، باید یکی از اصول اساسی در فعالیت‌ها و برنامه‌ریزی‌های واحدهای تولیدی باشد و در این راستا، پتروشیمی شازند اقدامات بسیار ارزشمندی را در زمینه تعمیرات اساسی، ساخت قطعات و تجهیزات و کاتالیست‌ها انجام داده است.

وی افزود: مسئولیت‌پذیری در حفاظت از محیط زیست، اجرای پروژه آب و پساب به منظور صرفه‌جویی در مصرف آب و ایجاد تولید پایدار، تولید و توزیع محلول ضدعفونی‌کننده در مراکز بهداشتی و درمانی در زمان شیوع ویروس کرونا، کمک‌های نقدی برای اقدامات پیشگیرانه و تولید گرید مورد نیاز در تولید ماده اولیه لباس‌های یکبار مصرف بیمارستانی بخشی از اقدامات موثر و ارزشمند این شرکت در عمل به مسئولیت‌های اجتماعی است.

به گفته مدیرعامل وبانک، مذاکرات سازنده‌ای با بانک ملی، وزارت اقتصاد و نهاد ریاست جمهوری انجام شده است تا مجوز اجرای پروژه‌های توسعه‌ای در شرکت‌های زیرمجموعه داده شود.

مدیرعامل پتروشیمی شازند: رکورد فروش شکسته شد

ابراهیم ولدخانی نیز بیان کرد: همکاران این شرکت، سربازان جبهه خط تولید هستند که با توانمندی و تخصص خود آمادگی لازم برای انجام اقدامات بزرگ و ارزشمندی را دارند. یکی از رسالت‌های اصلی پتروشیمی شازند، تربیت نیروی انسانی متخصص بوده و بیشتر شرکت‌های پتروشیمی کشور از توانمندی و تخصص این نیروها بهره‌مند شده است.

وی با اشاره به فشارهای اقتصادی و تحریم‌های ظالمانه، گفت: پتروشیمی شازند به دلیل جایگاه استراتژیک محصولاتش، به صورت ویژه‌ای در لیست تحریم‌ها قرار گرفته است.

 

مدیرعامل پتروشیمی شازند، اظهار کرد: در سال جاری یکی از اهداف بسیار مهم ساخت قطعات و تجهیزات با توانمندی داخلی و به ارزش 5 میلیون یورو است و به این منظور، از سال گذشته واحدی به نام ساخت و خودکفایی در این شرکت تاسیس شده است. سال گذشته کارشناسان پتروشیمی بدون حضور شرکت‌ها و کارشناسان خارجی و با دانش بومی و تخصص خود، موفق به تعمیرات اساسی(اورهال) تاریخی شدند.

وی افزود: از دیگر اقدامات ماندگار در تعمیرات اساسی(اورهال) این مجتمع، ایجاد خط هیدروژن بین این شرکت و پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند بود که با ایجاد این خط، برای اولین بار در زمان تعمیرات اساسی برخی از واحدهای مجتمع در مدار تولید بودند. همچنین در زمان اورهال بسیاری از قطعات و تجهیزاتی که سالیان متمادی تعمیر نشده بودند، تعمیر و نقشه‌های فنی آنها تهیه شد تا در تعمیرات اساسی سال‌های آینده مشکلی در این خصوص ایجاد نشود. افزون بر این، با توجه به گستردگی و حجم بالای تعمیرات در اورهال سال گذشته، هزینه کلی تعمیرات اساسی این دوره نسبت به دوره‌های گذشته کاهش یافته که نشان از توانمندی و مدیریت صحیح در بخش‌های مختلف مجموعه پتروشیمی شازند دارد.

ولدخانی اضافه کرد: سال گذشته علاوه بر تشدید تحریم‌های بین‌المللی، برخی از موانع و مشکلات داخلی باعث ایجاد وقفه در حمل محصولات تولیدی این شرکت شد و این در حالی است که روزانه حدود 100 کامیون خوراک مورد نیاز مجتمع بالغ بر 3 هزار تن از سراسر کشور به این مجتمع وارد می‌شود. با این وجود، در سال گذشته با پیگیری و اقدامات موثر حدود 70 درصد از خوراک مجتمع از طریق خط لوله و از مبادی مختلف تامین شد. همچنین در حال‌حاضر اولویت اصلی شرکت‌های پالایشگاهی کشور، تولید بنزین است و در اولویت بعد این شرکت‌های خوراک پتروشیمی شازند را تامین می‌کنند که این موضوع گاهی مشکلاتی را ایجاد می‌کند.

وی ادامه داد: قیمت تمام شده محصولات تولیدی پتروشیمی شازند، تابع قیمت خوراک نفتا و قیمت جهانی نفت بوده و این در حالیست که باوجود قیمت خوراک، فروش شرکت پتروشیمی شازند در سال 98 بیش از 67 هزار میلیارد ریال بوده و رکورد جدیدی از فروش به ثبت رسیده است. همچنین پیگیری‌های متعددی در ارتباط با قیمت خوراک دریافتی از مراجع مختلفی چون وزارت نفت و مجلس شورای اسلامی انجام شده است.

مدیرعامل شاراک با اشاره به اینکه با شیوع کرونا و بسته شدن مرزهای کشور، امکان صادرات محصولات میسر نبود، بیان کرد: در این مدت، برای اولین بار صادرات محصولات تولیدی شرکت از طریق حمل و نقل ریلی انجام شد.

ولدخانی عنوان کرد: این شرکت با 23 واحد تولیدی و فرایندی به عنوان متنوع‌ترین تولیدکننده محصولات پتروشیمی در کشور شناخته می‌شود و برخی از محصولات تولیدی آن منحصر به فرد و برای مصرف کشور حیاتی است.

مدیرعامل پتروشیمی شازند با بیان اینکه تامین به موقع کاتالیست‌ها در شرکت‌های پتروشیمی نیازی حیاتی است، گفت: یکی از کاتالیست‌های مورد نیاز در واحدهای تولیدی این مجتمع، کاتالیست واحد اتوکسیلات است که با قیمت حدود 12، 13 میلیون دلار از طریق کشور چین تامین می‌شد. بنابراین، مذاکرات با یکی از شرکت‌های داخلی به منظور همکاری مشترک جهت ساخت داخلی کاتالیست واحد اتوکسیلات انجام شده است. همچنین در خصوص ساخت دیگر کاتالیست‌ها مطالعات و تحقیقات بسیار خوبی انجام شده و پتروشیمی شازند آماده همکاری با سایر شرکت‌های داخلی در زمینه بومی‌سازی کاتالیست‌ها است.

وی اضافه کرد: در زمینه گریدهای پلیمری نیز اقدامات بسیار ارزنده‌ای در این شرکت عملی شده است که یکی از این اقدامات، ساخت گرید و مواد اولیه مورد نیاز در تولید سرنگ و سرم است؛ در گذشته، این محصول از شرکت‌های کره‌ای وارد می‌شد که با اجرای پروژه‌های تحقیقاتی متعدد، این گرید در کشور و در شرکت پتروشیمی شازند ساخته شد. خط تولید این گرید تا چند روز آینده مجدداً در مدار تولید قرار خواهد گرفت.

ولدخانی اظهار کرد: در بخش فروش اقدامات متعددی در زمینه بازاریابی و فروش محصولات انجام شده که می‌توان به ایجاد بازارهای جدید در 13 کشور در منطقه آسیای میانه، همکاری با شرکت‌های تولید سیمان کشور به منظور استحصال محصول از برخی ضایعات موجود در این شرکت که در صنایع سیمان کاربرد فراوانی دارد، نام برد. همچنین در واحد پژوهش و فناوری پژوهشگران با اصلاح روند موجود به دنبال اجرای پروژه‌های تحقیقاتی متنوع برای تولید محصول و گریدهای جدید هستند.

مدیرعامل شاراک گفت: اقتصاد پتروشیمی شازند تاثیر بسیار زیادی در اقتصاد استان مرکزی دارد و در سال 98 بالغ بر 11 هزار میلیارد ریال کالا و خدمات از استان خریداری شده است.

معاون امور شرکت‌های گروه توسعه ملی: پتروشیمی شازند مقابل تحریم‌ها ایستادگی می‌کند

عباس باباگل‌زاده معاون امور شرکت‌های گروه توسعه ملی نیز گفت: هدف از حضور سهام‌دار عمده پتروشیمی شازند در فاصله کوتاهی از برگزاری مجمع، قدردانی از تلاش‌های مدیران و پرسنل این شرکت است و برای گروه توسعه ملی افتخار محسوب می‌شود که پتروشیمی شازند صادر کننده مدیران توانمند صنعت پتروشیمی کشور است.

 

وی یادآور شد: تحریم‌های ظالمانه باوجود ایجاد مشکلات متعدد، برکاتی نیز داشته که یکی از آنها، استقلال کشور و تکیه بر توان داخلی است؛ پتروشیمی شازند در اورهال تاریخی خود و در خدمت‌رسانی حوزه سلامت این مهم را به منصه ظهور رساند و امروز با خودباوری مقابل سد تحریم‌ها ایستادگی می‌کند.

تولید 50 محصولات جدید

پس از این جلسه، مدیرعامل گروه توسعه ملی از بخش‌های مختلف مجتمع پتروشیمی شازند بازدید و پروژه طرح توسعه واحد اتوکسیلات ناحیه 3 مجتمع پتروشیمی را به صورت رسمی افتتاح کرد. در آیین افتتاحیه طرح توسعه اتوکسیلات، گزارشی از روند اجرایی پروژه که به دست متخصصان شرکت پتروشیمی شازند طراحی و عملیاتی شده، ارائه گردید.

سپس مدیرعامل گروه توسعه ملی از واحدهای الفین، پژوهش و فناوری، ساخت و خودکفایی، کارگاه مرکزی، آزمایشگاه مرکزی و همچنین از پروژه‌های جمع‌آوری بخارات هیدروکربنی (VRU) و ساخت مخازن کروی  بازدید کرد و در جریان فعالیت‌ها و اقدامات انجام شده در این بخش‌ها قرار گرفت.

 

پروژه طرح توسعه واحد اتوکسیلات، ماحصل 16 ماه کار مستمر و بدون وقفه عملیات مهندسی بوده که اکنون وارد مرحله تولید می‌شود و انتظار می‌رود با بهره برداری از این پروژه بیش از 50 نوع محصولات متنوع و جدید دیگر به زنجیره تولیدات این محصول اضافه شده و به بازار مصرف عرضه می‌شود.

محصولات تولیدی جدید در صنایع شوینده شامل انواع مایعات دستشویی، ظرفشویی، شامپوها و پودرهای شوینده و همچنین در صنایع بهداشتی، دارویی، نساجی، کاشی و سرامیک مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین اتوکسیلات تولیدی سالانه از خروج مقادیر متنابهی ارز جلوگیری می‌کند.