بانک ملی از پتروشیمیران خارج می شود/تمرکز «وبانک» روی یک پروژه عظیم ١.۵ میلیارد دلاری پتروشیمی در قشم

خانه » بانک ملی از پتروشیمیران خارج می شود/تمرکز «وبانک» روی یک پروژه عظیم ١.۵ میلیارد دلاری پتروشیمی در قشم

بانک ملی از پتروشیمیران خارج می شود/تمرکز «وبانک» روی یک پروژه عظیم ١.۵ میلیارد دلاری پتروشیمی در قشم

۱۳۹۴/۹/۱۶ ۱۵:۵۸:۲۶ ۱۶ آذر ۱۳۹۴ |دسته‌بندی: اخبار, اخبار شرکت|

مدیرعامل شرکت چند رشته ای گروه توسعه ملی از واگذاری یکی از دارایی های ارزشمند بانک ملی خبر داد.
فرهاد حنیفی که با خبرنگار بورس ۲۴ سخن می گفت،از واگذاری ۵۱ درصد از سهام شرکت پتروشیمیران به ارزش پایه ۴۵۰ میلیارد تومان خبر داد و افزود:آگهی رسمی عرضه سهام این شرکت فردا در ۴ روزنامه کثیر الانتشار منتشر خواهد شد.
وی توضیح داد:طبق این آگهی عرضه پتروشیمی شازند ۳۴ درصد و گروه توسعه ملی ۱۷ درصد از سهام پتروشیمیران را به ارزش پایه ۴۵۰ میلیارد تومان عرضه خواهد کرد.این در حالی است که شرکت پلی پروپیلین جم با ظرفیت تولید سالانه ۳۰۰ هزار تن و تولید عملی ۲۰۰ هزار تن محصول موسوم به PP مهمترین و تنها دارایی شرکت پتروشیمران است.
وی گفت:مزیت این شرکت عدم مواجه با مشکل خوراک است،چرا که خوراک اصلی شرکت،پروپیلن است.
به گفته حنیفی،خریدار ۵۱ درصد از سهام پتروشیمیران عملا مالک ۲۵ درصد از سهام پلی پروپیلن جم خواهد بود،چرا که سهم پتروشیمیران از شرکت مزبور ۵۱ درصد است و ۴۹ درصد دیگر از سهام پلی پروپیلن جم در اختیار شرکت پتروشیمی جم قرار دارد.
حنیفی دلیل این واگذاری را تمرکز گروه توسعه ملی و پتروشیمی شازند در یک سرمایه گذاری عظیم پتروشیمیایی در جزیره قشم دانست و اعلام کرد:این دو شرکت در قالب یک سرمایه گذاری مشترک شرکت نفت نیک قشم را تاسیس کرده اند که با سرمایه گذاری ۱.۵ میلیارد دلاری در قشم ظرف سه سال آینده زنجیره تکمیلی محصولات پتروشیمی از گاز متان تا متانول،پروپلین و پلی پروپیلن را تولید خواهد کرد.
این مقام مسئول در «وبانک» خبر داد:مجوز تامین خوراک متان این واحد بزرگ پتروشیمی هفته گذشته صادر شده و از طریق بندرعباس گاز مورد نیاز این مجتمع تامین خواهد شد.ضمن این که به دلیل تولید محصولات پایین دستی و همچنین واقع شدن در جزیره قشم از تخفیف های مناسبی برای بهره مندی از خوراک برخوردار خواهد شد.