بازار اخبار مثبت را باور نمی کند!

بورس 24: بازار بعد از هیجانات ابتدای سال، دیگر به هیچ خبر مثبتی واکنش نشان نمی دهد. این درحالی است که خبر مهم کاهش نرخ سود بانکی مدتی است به گوش می رسد. جدال بین بانکی ها و بورسی ها موجب شده این دو نهاد تامین مالی در وضعیت آماده باش قرار بگیرند.
فرهاد حنیفی، مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی درخصوص شرایط کنونی بازار به خبرنگار بورس 24 گفت: بازار در مقابل برخی اخبار خوب واکنش مثبت نشان نمی‌دهد چرا که به باور پذیری در مورد آن خبر نرسیده است.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی - وبانک - دکتر فرهاد حنیفی

وی ادامه داد: زمانی که کاهش نرخ سود بانکی اعلام شده بازار از این موضوع رد شد این درحالی است که، سهامداران باور نکرده اند این کاهش سود چه میزان اثر واقعی خواهد داشت.
حنیفی افزود: برخی هنوز هم معتقدند بانک ها با وجود کاهش نرخ سود بانکی، سود سپرده ها را به راحتی کاهش نمی دهد و این عدم باور پذیری است که هنوز بازار را در مقابل این خبر بی تفاوت نگه داشته است.
مدیر عامل “وبانک” با اشاره به اینکه مشکل دیگر بازار اظهار نظر هایی است که تاثیر آنی روی بازار دارد ، ابراز داشت: به نظر می رسد با توجه به اینکه بازار سرمایه با حساسیت زیادی مواجه است هر اظهار نظری باید حساب شده باشد .
وی ادامه داد: آخرین مصاحبه و اظهار نظر که تاثیر منفی داشته ، صحبت های یکی از مسئولین درباره بانک ها بوده است. ظاهرا ایشان اظهار داشتند بانک ها در این مدت به نفع سهامداران عمل کرده اند و جریان نقدینگی از درون بانک ها خالی شده ، از این رو باید جریان نقدینگی حفظ شود.
حنیفی گفت: این درحالی است که خریداران سهام بانکی در این مدت ضرر هم داده اند و این موضوع به معنی سود آوری نیست. از طرفی بانک ها نقدینگی شان را با افزایش سرمایه در خود حفظ نمودند و وجوه رفته با این عمل به شرکت های بانکی برگشته است. همچنین به نظر می رسد توزیع سود از امتیازات سهم محسوب می شود و نبود آن اثر کاهنده روی قیمت ها دارد.
این مقام مسئول در سرمایه گذاری بانک ملی با بیان اینکه بازار در خصوص مذاکرات هم دید بلند مدت دارد اذعان داشت: در صورت اعلام نتیجه رسمی مذاکرات و اخبار مثبت اینچنین بازار در دراز مدت به ثبات خواهد.
وی درخصوص موضوع کاهش سپرده قانونی بانک ها نیز ابراز داشت: کاهش نرخ سپرده قانونی که از 13.5به 13بوده به نظر کافی نمی رسد و منابع لازم را برای بخش تولید فرهم نمی کند. چرا که کم شدن سپرده قانونی نیاز ضروری برای بخش تولید کشور است که موجب گشایش و ایجاد بهره وری تولید می شود. به طوری که آثار افزایش حجم نقدینگی را از بین می برد. اگر نقدینگی به سمت تولید سوق داده شود آثار تورم را خنثی می کند. درنتیجه به نظر کاهش سپرده قانونی نقش موثری در رشد تولید کشور خواهد داشت.