بازارهای سهام آسیایی مثبت شدند

خانه » بازارهای سهام آسیایی مثبت شدند

بازارهای سهام آسیایی مثبت شدند

۱۳۹۴/۹/۱۷ ۱۴:۳۳:۱۶ ۱۷ آذر ۱۳۹۴ |دسته‌بندی: اخبار, اخبار جهان|

بازارهای سهام آسیایی روز جاری از گزارش اشتغال قوی آمریکا که نشانه جدید از احیای اقتصاد این کشور فراهم و انتظارات را برای افزایش نرخهای بهره تحکیم کرد، دلگرم شده و به سطح بالاتری صعود کردند.

به گزارش ایسنا، شاخص ام اس سی آی از بازارهای سهام آسیا اقیانوسیه بجز ژاپن، ۰.۱۵ درصد افزایش یافت.

شاخص نیک‌کی ۲۲۵ ژاپن با یک درصد افزایش به ۱۹۶۹۸.۱۵ واحد رسید و شاخص اس اند پی ای اس ایکس ۲۰۰ استرالیا با ۰.۱ درصد افزایش، در ۵۱۵۵.۷۰ واحد قرار گرفت اما کسپی کره جنوبی ۰.۵ درصد عقب نشینی کرد و در ۱۹۶۳.۶۷ واحد ایستاد.

هانگ سنگ هنگ کنگ با ۰.۲ درصد افزایش به ۲۲۲۷۸.۸۸ واحد رسید و شاخص شانگهای کامپوزیت در سرزمین اصلی چین با ۰.۱ درصد افزایش، در کانال ۳۵۲۹.۳۰ واحد بسته شد. شاخصهای سهام در تایوان، سنگاپور و اندونزی هم صعود کردند.

وزارت کار آمریکا روز جمعه اعلام کرد ۲۱۱ هزار شغل جدید در نوامبر ایجاد شده که بالاتر از میزان انتظار سرمایه گذاران بود و نشان داد مصرف کنندگان پول بیشتری هزینه کرده و اقتصاد این کشور را با وجود مشکلات شرکتهای صنعتی و انرژی سرپا نگه می‌دارند. آمار مذکور انتظارات را برای تصویب شدن افزایش نرخهای بهره در نشست دسامبر بانک مرکزی آمریکا تقویت کرد.

نرخهای بهره پایین در سالهای گذشته به بازارهای سهام رونق بخشیده بودند اما سرمایه گذاران که چندین ماه است از بلاتکلیفی و سرگردانی درباره زمان افزایش نرخها به تنگ آماده اند از روشن شدن زمان تغییر سیاست پولی آمریکا استقبال می‌کنند.

شاخصهای اصلی سهام وال استریت روز جمعه پس از انتشار گزارش اشتغال بیش از دو درصد صعود کردند. شاخص داوجونز اینداستریال اوریجز ۲.۱ درصد رشد کرده و به ۱۷۸۴۷.۶۳ واحد رسیده بود. استاندارد اند پورز ۵۰۰ روز جمعه ۲.۱ درصد رشد کرد و به ۲۰۹۱.۶۰ واحد رسید که بزرگترین صعود یک روزه در بیش از دو ماه گذشته بود. نزدک کامپوزیت هم با ۲.۱ درصد افزایش، در ۵۱۰۴.۷۴ واحد ایستاده بود.

معامله گران پس از ریزش چشمگیر بازارهای سهام آسیا در روز جمعه که در واکنش به ناامیدی سرمایه گذاران از برنامه محرک مالی بازبینی شده بانک مرکزی اروپا اتفاق افتاد، در واکنش به صعود وال استریت برای خرید به بازار بازگشتند.

بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، بازارهای آمریکایی از این حقیقت که آمار اشتغال به عنوان یکی از معیارهای کلیدی بانک مرکزی برای تصمیم گیری درباره تصویب افزایش نرخهای، به اندازه کافی قوی بوده اند، رونق گرفته اند در حالیکه بازارهای چین به آمار اقتصادی معطوف شده اند که قرار است در این کشور منتشر شود. بدبینی نسبت به کندی رشد اقتصادی در بزرگترین اقتصاد منطقه آسیا اخیرا بازارها را نزولی کرده است.

در بازارهای کالا، قیمت نفت در پی تصمیم اوپک برای بالا نگه داشتن تولید با وجود تقاضای کمتر، به پایین‌ترین قیمت از سال ۲۰۰۹ رسیده است. نفت خام آمریکا با ۳۵ سنت کاهش در معاملات الکترونیکی بازار بورس نیویورک به ۳۹.۶۲ دلار در هر بشکه رسید. قیمت نفت برنت که مبنای معاملات بین المللی است، در لندن ۲۵ سنت افزایش یافت و به ۴۲.۷۵ دلار در هر بشکه رسید.

هر اونس طلا برای تحویل فوری با ۰.۰۶ درصد کاهش، ۱۰۸۵ دلار معامله شد.

در بازارهای ارزی، دلار در مقایسه با ۱۲۳.۱۲ ین در روز جمعه، به ۱۲۳.۲۸ ین صعود کرد. یورو از ۱.۰۸۸۴ به ۱.۰۸۶۸ دلار کاهش یافت.