این پایان مذاکره و تداوم همکاری مشترک است

ایرنا: محمدجواد ظریف و فدریکا موگرینی در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند: این پایان مذاکرات ماست، اما پایان کار مشترک ما نیست. ما همچنان این وظیفه خطیر را مشترکا دنبال می‌کنیم و از جامعه بین‌الملل می‌خواهیم از اجرای این تلاش تاریخی حمایت کند. در بخشی از این بیانیه که روز گذشته به دو زبان انگلیسی و فارسی، وزیر امور خارجه و هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا قرائت کردند، آمده است: امروز یک روز تاریخی است. برای ما افتخار بزرگی است که اعلام کنیم که به یک توافق درمورد موضوع برنامه هسته‌ای ایران دست یافته‌ایم.

با شجاعت، اراده سیاسی، احترام متقابل و مدیریت عالی، ما آنچه را که دنیا بدان امید بسته بود، به سرانجام رساندیم: یک تعهد مشترک به صلح، تلاش مشترک برای امن‌تر کردن دنیایمان. امروز همچنین یک روز تاریخی است، بدان جهت که ما در حال ساخت شرایط لازم برای اعتماد و ایجاد فصل جدیدی در روابطمان هستیم. این دستاورد محصول یک تلاش جمعی است. این بیانیه می‌افزاید: هیچ کس تصور نمی‌کرد که این کار آسانی باشد. تصمیمات تاریخ‌ساز هرگز آسان نیستند، ولی به‌رغم همه فراز و فرودهای این مذاکرات و تمدیدهای مکرر، امید و اراده ما را قادر ساخت تا بر همه لحظات دشوار فائق آییم. ما همواره واقف بوده‌ایم که در قبال نسل حاضر و نسل‌های آینده مسوولیت داریم.

به یمن تعامل سازنده همه طرف‌ها و تعهد و توانایی هیات‌هایمان، ما با موفقیت مذاکرات را به انجام رسانده و اختلافی را که بیش از 10 سال به درازا کشیده بود، حل و فصل کردیم. گروه 1+5 و جمهوری اسلامی ایران از این «برنامه جامع اقدام مشترک» تاریخی که ماهیت منحصرا صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران را تضمین کرده و نشانگر تغییر بنیادین در رویکرد آنها نسبت به این موضوع است، استقبال می‌کنند. آنها انتظار دارند که اجرای کامل این برجام نقشی مثبت در صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی ایفا کند. در ادامه آمده است: ایران مجددا تاکید می‌کند که تحت‌هیچ شرایطی در پی سلاح‌های هسته‌ای، ساخت یا تحصیل آنها نخواهد بود. برجام دربرگیرنده برنامه بلندمدت ایران مشتمل بر محدودیت‌های توافق شده در مورد برنامه هسته‌ای ایران بوده و لغو جامع همه تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد و نیز تحریم‌های چندجانبه و یکجانبه مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران، شامل گام‌هایی برای دسترسی در زمینه‌های تجارت، فناوری، تامین مالی و انرژی را موجب خواهد شد.