ایرن رتبه هفتادم بالاتربن ریسک اعتباری را در جهان دارد

به گزارش خبرگزاری فارس: آخرین برآوردهای موسسه رتبه بندی «فیچ» انگلیس نشان می دهد، ایران بین ۹۱ کشور جهان رتبه هفتادم بالاترین ریسک اعتباری را به خود اختصاص داده است.
موسسه رتبه بندی فیچ انگلیس که هر ساله به بررسی و ارزیابی ریسک اعتباری ۹۱ کشور جهان در خصوص تعهدات ارزی بلند مدت، تعهدات ارزی کوتاه مدت و تهدات ریالی بلند مدت می پردازد، ریسک اعتباری در خصوص تعهدات ارزی و ریالی بلند مدت را در ۲۴ رده تقسیم بندی می کند که بهترین وضعیت یعنی کمترین ریسک اعتباری با درجه AAA و بدترین وضعیت یعنی بیشترین ریسک اعتباری با درجه D مشخص می شود.
این درجه بندی ها به ترتیب از کمترین ریسک اعتباری تا بیشترین ریسک اعتباری از چپ به راست به صورت زیر تعریف شده است:
(AAA ,+AA ,AA ,-AA ,+A , A , -A ,+BBB ,BBB ,-BBB ,+BB ,BB ,-BB ,+B ,B ,-B ,+CCC ,CCC ,-CCC ,CC ,C ,DDD,DD ,D)
این موسسه ریسک اعتباری تعهدات ارزی کوتاه مدت را نیز در هفت رده ( F1 , F1 , F2, F3 , B , C , D +) طبقه بندی کرده است که +F1 کمترین ریسک و D بیشترین ریسک را شامل می شود.
مهمترین معیارهای این موسسه در رتبه بندی کشورها از نظر ریسک اعتباری رقم بدهی خارجی، حجم ذخایر ارزی و وضعیت نقدینگی و حساب جاری کشورها می باشد.
موسسه رتبه بندی فیچ که در آخرین ارزیابی خود از ریسک اعتباری ایران، رتبه این کشور را از لحاظ تعهدات ارزی و ریالی بلند مدت از +B به – BB ارتقا داده است، ریسک اعتباری ایران از لحاظ تعهدات ارزی کوتاه مدت را در وضعیت B قرار داد و افزود: ایران از لحاظ ریسک اعتباری در حال حاضر در وضعیت ثبات قرار دارد.
مقایسه ریسک اعتباری ایران از لحاظ تعهدات ارزی و ریالی بلند مدت و تعهدات ارزی کوتاه مدت بین ۹۱ کشور جهان حاکی از این است که ریسک اعتباری ایران از ۶۹ کشور جهان بیشتر است و تنها ۱۸ کشور مورد بررسی، دارای ریسک اعتباری بالاتری نسبت به ایران هستند.
بنابراین گزارش، سه کشور ترکیه، اکراین و برزیل نیز از لحاظ ریسک اعتباری هم ردیف با ایران هستند و در جایگاهی برابر با ایران رتبه هفتاد را به خود اختصاص دادند.
به گزارش فارس، ۱۶ کشور جهان شامل اتریش، کانادا، دانمارک، فنلاند، فرانسه، آلمان، ایرلند، لوکزامبورگ، هلند، نروژ، سنگاپور، اسپانیا، سوئد، سوئیس، انگلیس و آمریکا از لحاظ ریسک اعتباری در بهترین وضعیت ممکن قرار دارند، یعنی درجه ریسک اعتباری تعهدات ارزی و ریالی بلند مدت آنها AAA و درجه ریسک اعتباری تعهدات ارزی کوتاه مدت آنها +f1 است.
۱۸ کشوری که ریسک اعتباری بالاتری نسبت به ایران دارند شامل آرژانتین، بنین، بولیوی، کامرون، کاپ وردا، جمهوری دومینیکن، اکوادور، گامبیا، غنا، لبنان، مالاوی، مالی، مولدلوی، موزامبیک، پاپواگینه نو، سورینام، اوگاندا و ونزوئلا می باشد.
کشورهای آسیایی مثل بحرین، چین، هنگ کنگ، هند، ژاپن، کره جنوبی، کویت، مالزی، فیلیپین، عربستان سعودی، سنگاپور، تایوان، تایلند و ویتنام از لحاظ ریسک اعتباری در وضعیت بهتری نسبت به ایران قرار دارند و ریسک اعتباری آنها کمتر از ایران است.