ایران رتبه ۲۱ جهان را در تولید فولاد خام کسب کرد

سازمان بین‌المللی آهن و فولاد اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران با تولید ۸ میلیون و ۶۸۰ هزار تن فولاد خام در سال ۲۰۰۴ میلادی رتبه ۲۱ جهانی را در تولید این محصول به خود اختصاص داده است.
گزارش سازمان بین‌المللی آهن و فولاد از تولید فولاد خام در سال ۲۰۰۴ میلادی حاکی است: تولید فولاد خام در ایران در سال ۲۰۰۴ میلادی در مقایسه با تولید ۹/۷ میلیون تنی این کشور در سال ۲۰۰۳ میلادی بیش از ده درصد افزایش یافته است.
بنابراین گزارش، تولید ماهانه فولاد خام در ایران در سال ۲۰۰۴ میلادی حداقل ۶۴۳ هزار تن در اولین ماه سال ۲۰۰۴ میلادی (ژانویه-دی) و حداکثر ۷۸۷ هزار تن در یازدهمین ماه سال گذشته میلادی (نوامبر-آبان) بوده است.
گزارش سازمان بین‌المللی آهن و فولاد حاکی است: در سال ۲۰۰۴ میلادی ۶۲ کشور عمده تولید کننده فولاد خام در جهان یک میلیارد و ۲۹ میلیون تن فولاد خام تولید کردند که در مقایسه با تولید جهانی ۹۶۴ میلیون تنی در سال ۲۰۰۳ میلادی کمتر از هفت درصد افزایش نشان می دهد و چین در سال ۲۰۰۴ میلادی با تولید ۲۷۷ میلیون تن فولاد خام رتبه نخست جهان را در تولید این محصول به خود اختصاص داد.
بنابراین گزارش، کشورهای ژاپن و آمریکا نیز به ترتیب با تولید ۱۱۲ میلیون تن و ۹۳ میلیون تن فولاد خام در سال ۲۰۰۴ میلادی در رتبه دوم و سوم قرار گرفتند.
این گزارش افزود: کشورهای روسیه، کره جنوبی و آلمان نیز در سال گذشته به ترتیب ۶۴ میلیون تن، ۴۷ میلیون تن و ۴۶ میلیون تن فولاد خام تولید کردند و رتبه های چهارم تا ششم را به خود اختصاص دادند.
گزارش سازمان بین‌المللی آهن و فولاد تصریح کرد: رتبه هفتم تا بیستم در تولید فولاد خام نیز در سال گذشته به کشورهای اوکراین، هند، برزیل، ایتالیا، فرانسه، تایوان، ترکیه، اسپانیا، کانادا، مکزیک، انگلیس، بلژیک، آفریقای جنوبی و لهستان تعلق گرفت. (خبرگزاری فارس ۲۸/۱/۸۴ )