ایران امسال 500 میلیون دلار دارو صادر می‌کند

رییس سندیکای صاحبان صنایع داروی انسانی ضمن انتقاد از ورود بخش‌های خصولتی به تولید دارو و سهم زیاد آنها در این زمینه، بر ضرورت مثبت کردن تراز بازرگانی دارو تاکید کرد و گفت: ایران امسال 500 میلیون دلار دارو صادر می‌کند.

محمود نجفی‌عرب در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه از جهت تعداد اقلام، بیش از 95 درصد از داروها در داخل کشور تولید می‌شوند، اظهار کرد: از نظر ارزش اما 45 درصد سهم واردات و 55 درصد سهم تولید داخل است، چراکه داروهای وارداتی عمدتا داروهای خاص بوده که از قیمت بالایی برخوردارند.

وی درباره دیگر دلایل بالا بودن قیمت داروهای وارداتی گفت: دارو کالایی است که هر روز نوآوری می‌شود و داروهای جدید به بازار می‌آیند؛ به عبارت دیگر می‌توان گفت که سرعت ساخت داروهای جدید در دنیا بسیار بالاست و این سیستم دائما در حال تحول است و به بازار آمدن داروهای جدید باعث می‌شود که قیمت این داروها نیز بالا باشد.

رییس سندیکای صاحبان صنایع داروی انسانی افزود: از سوی دیگر افزایش قیمت ارز و دیگر مواردی از این قبیل اثر مستقیم بر واردات دارو دارد و به این اندازه تاثیری روی قیمت تولیدات ندارد.

نجفی عرب با بیان اینکه به هر حال واردات دارو در تمام دنیا وجود دارد، ادامه داد: هیچ کشوری نیست که 100 درصد داروهای مورد نیاز خود را تولید کند، چراکه اصولا تولید برخی از داروها در انحصار برخی از شرکت‌های دارویی خاص دنیاست.

وی افزود:‌ ممکن است برخی دیگر از داروها انحصاری هم نباشد، اما تنها چند کشور خاص آن را تولید کند چرا که تولیدات آن در کشورهای دیگر صرفه اقتصادی نداشته باشد.

رییس سندیکای صاحبان صنایع داروی انسانی با بیان این‌که هدف ما رسیدن به تراز بازرگانی مثبت در دارو است، اظهار کرد: صادرات دارو در کشور رشد خوبی داشته و به حدود 250 میلیون دلار رسید و امیدواریم که با توجه به هماهنگی‌هایی که با دولت عراق شده است، بتوانیم در سال جاری صادرات دارو را از مرز 500 میلیون دلار بگذرانیم.

نجفی‌عرب با بیان این‌که در یک برنامه‌ چهار تا پنج ساله تراز بازرگانی خود را مثبت کنیم، گفت: در حال حاضر 70 درصد از تولید دارو در کشور ما در اختیار بخش‌های به اصطلاح خصولتی است که این موضوع باید اصلاح شده و تولید دارو در اختیار بخش خصوصی گذاشته شود.

به گفته وی در حال حاضر برخی نهادهای خصولتی مثل آستان قدس رضوی، سازمان تامین اجتماعی، بانک ملی و … در حوزه واردات دارو و خدمات مربوط به آن فعالیت می‌کنند و سهم بالایی از تولید را نیز دارند.

رییس سندیکای صاحبان صنایع داروی انسانی با بیان این‌که 50 درصد از داروخانه‌های کشور نیز در اختیار بخش‌های دولتی است، گفت: برای بهبود وضعیت تولید دارو در کشور باید این موضوع اصلاح شده و اداره داروخانه‌ها به بخش خصوصی سپرده شود.