اوپک قیمت هدف نفت را 50 دلار تعیین می کند

در حالی که رییس اوپک اعلام کرده است این کارتل شاید در ماه آینده تولید خود را 500 هزار بشکه دیگر افزایش دهد تا تقاضای فزاینده در نیمه دوم سال جاری را برآورده سازد، کفیل دبیرکل اوپک می گوید احتمال دارد این سازمان قیمت هدف خود را به50 دلار نزدیکتر کند.
در یک هفته اخیر قیمتهای نفت خام از رکورد تازه 58 دلار برای هر بشکه به 53 دلار سقوط کرده و لزوم افزایش آنی سقف تولید اوپک را منتفی کرده است. تقویت ذخایر انرژی آمریکا به کاهش قیمتهای نفت کمک کرد ولی برخی از اعضای سازمان صادرکنندگان نفت، بخصوص کشورهای عرب حوزه خلیج فارس می خواهند که ذخایر جهانی نفت انباشته شود.
شیخ احمد الفهد آل صباح، وزیر نفت کویت و رییس اوپک اعلام کرد: “کویت عقیده دارد افزایش تولید هنوز امکان پذیر است و شاید به دلیل بالا رفتن تقاضا به میزان تقریبی یک میلیون دلار در روز در سه ماهه سوم، افزایش سقف تولید اوپک در ماه مه صورت پذیرد.”
او این سخنان را در حالی بیان می کرد که قیمت نفت نسبت به هفته گذشته 9 درصد کاهش یافته است. قیمت نفت خام آمریکا جمعه هشتم آوریل به 53 دلار و 32 سنت رسید.
وزرای نفت اوپک در نشست اخیرشان در اصفهان در 16 مارس تصمیم گرفتند سقف تولید این کارتل را نیم میلیون بشکه در روز افزایش دهند و به 27 میلیون و پانصد هزار بشکه برسانند. آنها همچنین قول دادند اگر قیمتها کاهش نیافت، نیم میلیون بشکه دیگر برای تثبیت بازار بر تولید روزانه خود بیافزایند. ( بی بی سی 22/1/84 )