الزامات تداوم پرواز بورس

خانه » الزامات تداوم پرواز بورس

الزامات تداوم پرواز بورس

۱۳۹۱/۷/۷ ۱۶:۱۳:۵۸ ۷ مهر ۱۳۹۱ |دسته‌بندی: اخبار اقتصاد ایران|

دنیای اقتصاد- بورس تهران هفته گذشته را با رکوردهایی بی‌سابقه پشت سر گذاشت، اما در این فضا آنچه اهمیت دارد زمینه‌سازی برای تداوم رشد بازار بدون تمرکز در نمادهای خاص به دلیل جلوگیری از ایجاد حباب است. در این شرایط اگرچه فعالان بازار سهام بیش از هر چیز در انتظار گزارش‌های ۶ ماهه شرکت‌ها هستند و برداشت اولیه از این گزارش‌ها مثبت است، اما در این بین عرضه اولیه سهام شرکت‌های ارزنده و بازگشایی نماد‌های متوقف در بازار هم به عنوان عواملی برای ادامه رشد کنونی بورس تهران ارزیابی می‌شوند.

گروه بورس – همایون دارابی: بورس اوراق بهادار تهران در حالی هفته رکورد شکن خود را پشت سر می‌گذارد که بازار در انتظار انتشار گزارش‌های شش ماهه و عرضه‌های اولیه است. بورس تهران روز چهارشنبه توانست بالاترین بازدهی در ۳سال اخیر را در یک روز به ثبت برساند. در این روز در حالی ۲۲۹ نماد معاملاتی به روی تابلو رفت که تنها ۱۶درصد نمادها یعنی معادل ۳۶ نمادهای معامله شده (که عمده آنها اوراقی غیر از سهام بودند) با افت قیمتی همراه شدند، بر این اساس تابلویی کاملا سبز پیش روی معامله‌گران قرار گرفت.
در خلال هفته گذشته بورس اوراق بهادار بهترین بازدهی هفتگی چندساله اخیر خود را با رشد ۱/۶درصدی به ثبت رساند. این امر در شرایطی رخ داد که ارزش معاملات نیز با رشد ۴/۵درصدی به ۵۵۴میلیارد تومان رسیده و شمار خریداران نیز با رشد ۶/۱۳درصدی به ۴۲هزار و ۵۵۳نفر افزایش یافت که این موضوع نشان‌دهنده بازگشت بخش عمده سرمایه‌گذاران به بازار است. در همین حال بازار سهام در حالی به رشد ادامه داده است که دو بازار سکه و ارز نیز همچنان در حال رشد هستند. از دیدگاه کارشناسان توقف رشد هر یک از این سه بازار به معنای رشد دیگر بازار‌ها خواهد بود؛ در حال حاضر ادامه روند رشد بازار سهام به نفع اقتصاد کشور است تا از ورود نقدینگی به بازار ارز و سکه که به صورت مستقیم به رشد تورم منجر می‌شود جلوگیری کند. در این فضا آنچه اهمیت دارد زمینه‌سازی برای تداوم رشد بازار بدون ایجاد متمرکز رشد در نمادهای خاص و بروز نگرانی از ایجاد حباب است. این امر الزام می‌کند بازار با گشایش نمادهای متوقف و انجام عرضه‌های اولیه با حجم کنترل شده در شرایط کنونی تثبیت شود. بر این اساس اگرچه معامله‌گران در انتظار گزارش‌های شش ماهه هستند و برداشت اکثر معامله‌گران از این گزارش‌ها مثبت است اما بازار برای پس از انتشار گزارش‌ها نیازمند عرضه‌های جدید خواهد بود.در همین حال بازگشایی برخی از نمادهای متوقف نظیر پالایشگاه اصفهان و کاهش حجم مبنا در شرکت‌هایی نظیر مخابرات که به دلیل حجم مبنای بالا روند عادی معاملات خود را از دست داده‌اند، می‌تواند به بازار کمک کند.
در بازار سهام معامله‌گران در تحولات سیاسی شاهد مانور سیاسی کشورمان در سازمان ملل متحد و سخنان مثبت رییس‌جمهور برای کاهش تنش‌ها و همچنین بهبود نسبی تعامل تهران و اعضای گروه ۱+۵ است. این امر خوش‌بینی‌ها را برای تداوم مذاکرات و آرامش سیاسی پس از انتخابات آمریکا ایجاد کرده است. از سوی دیگر در صحنه سیاسی با وجود بروز برخی اتفاقات همچنان شرایط کلی آرام است، هر چند در این بخش پر‌رنگ شدن رقابت‌های انتخاباتی تهدیدی برای آرامش کنونی به شمار می‌رود.
در بازارهای موازی چه خبر بود؟
افزون بر این، در مسائل اقتصادی مهم‌ترین مساله پیش‌روی سرمایه‌گذاران در کشور وضعیت خاص بازار ارز و سکه است.در شرایطی که با راه‌اندازی اتاق مبادلات ارزی انتظار اولیه ثبات نسبی در بازار ارز بود اما تجربه نیمه دوم هفته گذشته نشان داد که اشتهای بازار ارز برای بالا بردن قیمت‌ها همچنان قوی است و در صورت عدم مهار این تقاضاها بازار ارز می‌تواند منشا تورم جدی باشد.هر چند با بالا رفتن قیمت ارزهای خارجی ارزش جایگزینی شرکت‌ها بالاتر رفته و سرمایه‌گذاران به جای ایجاد واحدهای جدید صنعتی تمایل به خرید واحدهای موجود در بورس را دارند، اما در صورت رشد پیوسته بازار ارز ناپایداری‌های متبادر به آن باعث می‌شود سرمایه‌گذاری در کلیه اشکال آن متوقف شده و سرمایه‌ها با ناامیدی از کسب بازدهی در بازار سپرده‌های بانکی به دارایی فیزیکی تبدیل شوند.از این نظر اکثر کارشناسان معتقدند: در صورت شکسته نشدن چرخه رشد روزانه یک تا سه درصدی بازار ارز و سکه به زودی نقدینگی رسوب کرده در شبکه بانکی به حرکت درآمده و به سوی یکی از ۴بازار ارز، سکه، املاک و مستغلات و سهام گرایش خواهد یافت.
در همین حال در حوزه اقتصادی بحث اصلاح قانون مالیات‌ها نیز در روزهای آینده از اهمیت برخوردار است؛ به ویژه که در این لایحه بخش عمده‌ای از معافیت‌های مالیاتی لغو شده و نرخ مالیات مستقیم از ۲۵درصد به ۴۰درصد افزایش خواهد یافت. این در شرایطی است که بخش عمده‌ای از کارشناسان اقتصادی خواستار کاهش مالیات برای تقویت شرکت‌ها در مقابل شرایط سخت تحریم‌ها بوده‌اند. انتظار می‌رود مسوولان بازار سرمایه با رایزنی‌های لازم موضوع معافیت‌های مالیاتی سهامداران وشرکت‌های بورسی را تضمین کنند، چرا‌که در صورت کاهش معافیت‌های مالیاتی امکان بروز مشکل برای سرمایه‌گذاران در آینده جدی است. در حوزه اقتصادی، معامله‌گران در بازارهای جهانی با شرایط همچنان مطلوبی مواجه هستند؛ در این بخش تضعیف دلار در برابر ارزهای دیگر به رشد بهای مواد خام و نفت منجر شده است. همین امر موجب شده است بهای نفت برنت در بالای مرز ۱۱۰دلار در هر بشکه باقی بماند. بهای مس معادل ۸ هزار و ۲۵۷دلار، آلومینیوم ۲هزار و ۱۵۸دلار، روی ۲ هزار و ۱۴۵دلار و سرب به ۲هزار و ۳۱۴دلار رسیده است و ضمن اینکه بهای بیلت فولادی هم به ۳۴۵دلار در بورس فلزات لندن رسیده است.
در بازار داخلی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه نیز روند رشد قیمت‌ها در بورس کالا به دلیل افزایش نرخ دلار ادامه داشت. در بخش فلزی بهای بیلت فولاد خوزستان به ۱۵هزار و ۱۲۶ریال رسید، بهای شمش هزار پوندی ایرالکو (آلومینیوم ایران) نیز در معاملات نسیه به ۶۶هزار و ۸۲۸ ریال و بهای شمش روی ۹۳/۹۹ درصدی کالسیمین نیز به مرز ۴۷ تا ۴۸ هزار ریال رسید و در بخش محصولات شیمیایی و پتروشیمی پلی‌اتیلن سنگین ایکس سه پتروشیمی امیرکبیر و شازند به ترتیب ۳۷هزار و ۸۵۰ و ۳۶هزار و ۴۸ریال معامله شد. حال آنکه متانول و اوره پتروشیمی شیراز نیز ۵هزار و ۲۳۲ و ۶هزار و ۶۳۷ریال و متانول فن‌آوران نیز ۵هزار و ۲۷ریال معامله شد.
در همین حال قیمت میلگرد فولادی در بازار شانگهای برای اولین بار در سه روز معاملاتی اخیر کاهش یافت، تا به این ترتیب نگرانی‌های سرمایه‌گذاران بازار سنگ‌آهن دوباره شدت گیرد.
به گزارش بورس‌نیوز به نقل از خبرگزاری رویترز از سنگاپور، روز پنج‌شنبه در بازار معاملات آتی شانگهای بهای هر تن میلگرد فولادی برای تحویل در ماه ژانویه آینده، با ۹۳/۰ درصد کاهش نسبت به روز قبل از آن به ۵۵۷ دلار در هر تن رسید. این کاهش قیمت موجب شده است تا دوباره کابوس سقوط سنگ‌آهن به کمتر از ۱۰۰ دلار در هر تن، در بازار شانگهای زنده شود.
در هفته‌های گذشته در پی اعلام خبر سرمایه‌گذاری بیش از ۱۵۰ میلیارد دلاری دولت چین در بخش‌های زیربنایی این کشور، بهای سنگ‌آهن که در آن زمان حتی به ۸۶ دلار در هر تن نیز رسیده بود به ناگاه تغییر روند داد و توانست ظرف چند روز معاملاتی از مرز ۱۱۰ دلار در هر تن نیز عبور کند، اما به تدریج با تعدیل اثر اخبار مثبت رسیده و پس از اعلام کاهش نرخ رشد بخش تولید چین در ماه گذشته، قیمت سنگ‌آهن در بازار شانگهای دوباره رو به کاهش نهاد، به طوری که روز گذشته هر تن سنگ‌آهن در بازار شانگهای به طور متوسط ۷/۱۰۳ دلار خرید و فروش شد. اگرچه قیمت دیروز سنگ‌آهن در قیاس با قیمت روز گذشته آن بدون تغییر بوده است، اما با توجه به کاهش قیمت فولاد در بازار انتظار می‌رود که در معاملات امروز و روزهای آتی بازار شاهد کاهش بهای سنگ‌آهن نیز باشیم.
در آستانه تعطیلات ملی چین که از هفته آینده آغاز می‌شود اغلب شرکت‌های فولادسازی چین اقدام به پر کردن انبارهای خود کرده‌اند و به نظر نمی رسد در روزهای آینده تمایلی به خرید سنگ‌آهن داشته باشند. از طرف دیگر بسیاری از معامله‌گران بازار شانگهای به منظور شرکت در یک کنفرانس صنعتی مهم عازم بندر دالیان شده‌اند و به همین دلیل بازار شانگهای در روزهای آخر این هفته از رونق کمتری برخوردار خواهد بود. تحلیلگران و سرمایه‌گذاران اعتقاد دارند که با توجه به این عوامل، سقوط سنگ‌آهن به کمتر از ۱۰۰ دلار در هر تن تا پایان هفته کاملا محتمل است، اما اینکه بهای این محصول در هفته‌های آتی دوباره به مرز ۹۰ دلار و کمتر برسد تنها یک پیش‌بینی بسیار بدبینانه و بعید است.
در صورت افزایش تقاضا در بازار سنگ‌آهن به دلیل افزایش ارزش دلار در داخل شرکت‌های سنگ‌آهنی ایران می‌توانند با وجود مشکلات حمل ونقل حضور خود در بازار جهانی را ادامه دهند.
صف‌های خرید طولانی‌تر شد
در بازار روز چهارشنبه معامله‌گران شاهد تداوم رشد شاخص بودند؛ شاخص کل به مدد حرکت مخابرات ایران وهمچنین صف خرید در اکثر نمادهای بازار توانست ۵۲۲/۲ درصد در یک روز رشد کند و به رقم ۲۸هزار و ۱۳۲واحد برسد. شاخص با این رشد عملا بیشترین رشد خود در سه ساله اخیر را در یک روز به ثبت رساند. آخرین بار شاخص در روز چهارم شهریور ماه ۱۳۸۸ توانست در یک روز بازدهی ۹۵/۴ درصدی را به ثبت برساند، امری که یک رکورد دست‌نیافتنی می‌نماید.
معامله‌گران در گروه فولادی شاهد تشکیل صف‌های خرید در نمادهای در معرض خصوصی‌سازی فولاد خوزستان و ذوب‌آهن اصفهان بودند. هفته جاری هفته‌ای تاریخی برای فولاد‌سازان کشور خواهد بود، چرا‌که نزدیک به ۷میلیون تن ظرفیت فولاد‌سازی کشور خصوصی خواهد شد که با این کار عملا دولت از بازار فولاد‌سازی کشور خارج خواهد شد. در همین حال هویت خریداران احتمالی و رقابت‌هایی که در این نمادها می‌تواند صورت گیرد، برای بازار مهم است؛ اما در صورت آنکه این شرکت‌ها توسط خریداران حرفه‌ای در صنعت فولاد خریداری شوند، می‌تواند به بازار کمک کند.
در گروه خودرویی، همچنان توجه معامله‌گران به تحولات این گروه است؛ در این گروه، دو تحول مهم یعنی تغییر نرخ فروش و فروش سهام بانک پارسیان توسط گروه ایران خودرو می‌تواند در صورت رخداد بازار را متاثر کند. همچنین توقف فروش خودرو توسط خودرو‌سازان با هدف فروش با نرخ‌های جدید نیز به بحث‌های رسانه‌ای کشیده شده است. در این رابطه عزیز اکبریان تصریح کرد: سایپا و ایران خودرو محصولات خود را از اواسط هفته گذشته به بازار ارائه نمی‌دهند و این اقدام کاملا خلاف قانون است.
به گزارش خانه ملت، نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: باید با عواملی که عرضه خودرو به بازار را متوقف کرده‌اند، به شکل جدی برخورد شود.
وی با بیان اینکه مجلس هم به وظایف نظارتی خود در این زمینه عمل می‌کند، افزود: امروز کیفیت خودروهای داخلی بسیار کاهش پیدا کرده، در حالی که کمیت و قیمت خودروها به شدت افزایش داده است. اکبریان یادآور شد: ایران خودرو، سایپا و پارس خودرو هر جا بخواهند سرمایه‌گذاری می‌کنند ووقتی با کمبود منابع مواجه می‌شوند در انتظار کمک دولت هستند و سپس با افزایش قیمت‌ها پول قطعه‌سازان را هم پرداخت نمی‌کنند.
نایب رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس از تحقیق و تفحص در خصوص شرکت خودروسازی ایران خودرو خبر داد و گفت: تحقیق و تفحص از ایران‌خودرو به زودی اجرایی می‌شود.
در گروه تجهیزات، نماد مدیریت پروژهای نیروگاهی ایران مپنا در شرایطی امروز شاهد توقف نماد با هدف تصویب تغییر‌نام شرکت خواهد بود که در این گروه رییس هیات مدیره سندیکای صنعت برق ایران از پرداخت حدود ۹۰ درصد مطالبات فعالان صنعت برق خبر داد.
به گزارش ایسنا، محمد فارسی در حاشیه دیدار با مجید نامجو، وزیر نیرو درخصوص آخرین وضعیت مطالبات بخش خصوصی صنعت برق از دولت، گفت: خوشبختانه میزان مطالبات بسیار کاهش یافته است، اما شرکت‌های بزرگی مانند مپنا و ایران ترانسفو هنوز با مشکلاتی دست به گریبان هستند و تقاضای ما این است که با تخصیص بخش دیگری از منابع حاصل از فروش اموال دولتی که مجوز آن در اختیار دولت است، باقی مانده مطالبات نیز پرداخت شود.
وی میزان کنونی مطالبات صنعت برق از دولت را حدود پنج هزار میلیارد تا شش هزار میلیارد ریال اعلام کرد و اظهار کرد: این در حالی است که حجم مطالبات در گذشته به ۶۰ هزار میلیارد ریال رسیده بود.
در گروه سیمانی، صف‌های خرید و توقف برخی از نمادها برای اعلام تعدیل‌های جدید سود ادامه داشت. همچنین امروز نیز دو شرکت سیمان شرق و سیمان هگمتان با ضوابط رفع گره‌های معاملاتی مواجه هستند.
در گروه مالی، بیمه رازی در بازار پایه فرابورس درج شده است. در گروه پتروشیمی، شرایط پیچیده‌ای در این گروه روز چهارشنبه همچنان به چشم می‌خورد؛ در شرایطی که بخشی از معامله‌گران نگران تغییر نرخ ارز در تعیین خوراک شرکت‌های پتروشیمی هستند، گروهی دیگر با استقبال از تعدیل‌های شش ماهه در حال خرید سهام این گروه هستند.از دیدگاه خریداران تغییر نرخ مبنای خوراک در شرکت‌های پتروشیمی نیازمند مصوبه مجلس است. در همین حال برخی از شرکت‌های پتروشیمی نیز مذاکراتی برای دریافت خوراک به نرخ جهانی و پرداخت دلار به جای ریال صورت داده‌اند که یادآور ت وافق سال گذشته مدیران شرکت‌های سنگ معدنی و ایمیدرو است که البته این توافق‌نامه هرگز اجرایی نشد.
از خریداران ذوب‌آهن چه خبر؟
در گروه فلزی مدیر سرمایه‌گذاری، مجامع و سهام شرکت ذوب‌آهن اصفهان درباره دلایل عدم حضور سرمایه‌گذار خارجی در عرضه پیش روی این شرکت گفت: با توجه به این که روند اخذ مجوز از سازمان سرمایه‌گذاری حدود یک ماه طول خواهد کشید و با توجه به عرضه در ۱۰ مهر‌ماه، به علت محدودیت زمانی این امر امکان‌پذیر نبود. بنابراین عدم ارائه مجوز به سرمایه‌گذار خارجی مطرح نبوده است.
مجتبی فریدونی که با خبرنگار بورس ۲۴ سخن می‌گفت، درباره احتمال حضور معادن و فلزات، میدکو و سرمایه‌گذاری امید برای خرید بلوک ذوب‌آهن گفت: خریداران بالقوه زیادی برای بلوک ذوب‌آهن وجود دارد که البته از جزئیات آن اطلاعی ندارم و این طور موارد در زمان عرضه مشخص خواهد شد.
مدیر سرمایه‌گذاری، مجامع و سهام شرکت ذوب‌آهن اصفهان در ادامه گفت: عرضه بلوک ۵۳ درصدی ذوب‌آهن یک عرضه استثنایی برای بخش خصوصی جهت سرمایه‌گذاری در صنعت فولاد محسوب می‌شود و برای اولین بار است که چنین بلوکی عرضه می‌شود. در حقیقت خریدار این بلوک، کنترل شرکت ذوب‌آهن را با در اختیار داشتن ۳ عضو هیات مدیره و دارا بودن حق رای اکثریت در دست قرار خواهد گرفت.
وی افزود: با توجه به قیمت هر سهم ذوب‌آهن در فرابورس در روز چهارشنبه قیمت پایه عرضه در ۱۰ مهر بین ۴۰۴ تا ۴۹۴ تومان متغیر خواهد بود که با توجه به عرضه ۴ میلیارد و ۱۷۰ میلیون سهم، قیمت پایه بلوک بین ۱۶۸۴ تا ۲۰۶۰ میلیارد تومان برآورد می‌شود که با در نظر گرفتن سطح تولید و قیمت محصولات ذوب‌آهن، مبلغ ذکر شده حدود ارزش فروش شش محصول شرکت است و مبلغ پیش پرداخت هم ۲۵ درصد این مبلغ خواهد بود که معادل ۴۵ روز فروش محصولات ذوب‌آهن است.
به گفته وی، با توجه به این که سود فروش اقساطی این بلوک ۱۵ درصد در نظر گرفته شده، در مقایسه با هزینه تامین مالی که حدود ۲۵ درصد است یک مزیت دیگر برای خریدار این بلوک خواهد بود. در حقیقت سازمان خصوصی‌سازی و هیات عالی واگذاری یک فرصت تاریخی برای بخش خصوصی فراهم نموده‌اند تا یک خصوصی سازی واقعی شکل بگیرد.
این مقام مسوول‌ در ذوب‌آهن درباره طرح‌های توسعه این شرکت گفت: با بهره‌برداری از طرح توازن که با راه‌اندازی باطری کک‌سازی شماره ۳ در اوایل آذر‌ماه اتفاق خواهد افتاد، ظرفیت تولید چدن خام این مجموعه به ۶/۳ میلیون تن افزایش خواهد یافت. همچنین پیش‌بینی می‌شود با راه‌اندازی واحد کک‌سازی طرح توازن قیمت تمام شده محصولات ذوب‌آهن حدود ۱۰۰ تومان به ازای هرکیلو کاهش یابد. از طرف دیگر با بازسازی و تعمیرات باطری‌های شماره ۱و۲ کک سازی، این شرکت از واردات کک بی‌نیاز خواهد شد و بخش عمده‌ای از مشکلات شرکت جهت تامین منابع ارزی و گشایش اعتبار مرتفع شده و در رشد سود آوری شرکت تاثیر بسزایی خواهد داشت.
فریدونی افزود:طرح توسعه شهید کاظمی نیز تولیدات این شرکت را به حدود ۵ میلیون تن خواهند رساند که بخش اعظم تولیدات این طرح محصولات با ارزش افزوده بالا مثل ریل و تیر آهن H خواهد بود. در حال حاضر مناقصه این طرح انجام شده و در مرحله انتخاب پیمانکار قرار دارد و با توجه به این که این طرح برای استفاده از تسهیلات فاینانس چین به Sino Sure معرفی شده پس از انعقاد قرارداد تجاری، مراحل اجرایی طرح آغاز شده و در حدود چهار سال دیگر به بهره‌برداری خواهد رسید.
وی درباره ارزندگی سهم ذوب‌آهن گفت:وجود نیروهای متخصص با تجربه بیش از چهل سال فولاد سازی، وجود مواد اولیه و در دسترس بودن منابع نیرویی مورد نیاز (آب و انرژی) برا ی تولید فولاد، شهرت و اعتبار ذوب‌آهن در بازار و برند این شرکت، استفاده از تکنولوژی کوره بلند و تولید انرژی مورد نیاز (برق و گاز) در داخل کارخانه مهم‌ترین ظرفیت‌های شرکت جهت رشد و بالندگی شرکت در آینده خواهند بود و اگر ارزش ذاتی هر سهم را به معنای ارزش فعلی درآمدهای آتی یک سهم تعبیر کنیم، از این حیث سهم ذوب‌آهن سهمی ارزنده خواهد بود.
همچنین دارا بودن حدود ۲۴ هزار هکتار زمین برای طرح‌های توسعه و فعالیت‌های عملیاتی، بیمارستان اختصاصی، ورزشگاه و استادیوم مطابق با استانداردهای مورد نظر، مجموعه‌های رفاهی و تفریحی متعدد از دیگر مزیت‌های ذوب‌آهن به جهت پتانسیل‌های موجود است.