اقدامات انجام شده و در حال انجام شرکت‌های زیر مجموعه گروه توسعه ملی در حوزه موضوعات زیست محیطی

به گزارش روابط عمومی به نقل از معاونت اقتصادی و برنامه ریزی گروه توسعه ملی، اهم اقدامات انجام شده و در حال انجام شرکت‌های زیر مجموعه گروه توسعه ملی در حوزه موضوعات زیست محیطی طی گزارشی اعلام شد.

اهم این فعالیت ها به شرح ذیل می باشد؛

شرکت پتروشیمی شازند

توجه به موضوعات زیست محیطی در برنامه راهبردی این شرکت قابل توجه بوده و در این راستا سه پروژه طرح‌ریزی شده است.

  • طرح جامع آب و پساب
  • پیاده‌سازی پروژه بازیافت بخارات بنزین
  • پروژه بازیافت گازهای فلر

 

شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه صنایع سیمان (سیدکو)

صنعت سیمان به دلیل آلایندگی در معرض کنترل و نظارت بیشتری به لحاظ محیط زیست می‌باشد. بهینه‌سازی فیلتراسیون، رعایت کلیه عوامل زیست محیطی، جایگزینی فیلترهای کیسه‌ای با الکترو فیلترهای قدیمی و همچنین توسعه فضای سبز از جمله اقداماتی است که در این خصوص توسط شرکت‌های زیرمجموعه شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه صنایع سیمان (سیدکو) انجام پذیرفته است.

همچنین در شرکت‌های تابعه اقدامات زیر برنامه‌ریزی‌ شده است.

شرکت سیمان فیروزکوه

شرکت سیمان مازندران

این شرکت با توجه به قرار گرفتن در منطقه سرسبز مازندران توجه ویژه‌ای به حفظ محیط زیست و توسعه پایدار داشته است و اقدامات گسترده‌ای در جهت جنگل‌کاری و به حداقل رساندن آلاینده‌های زیست محیطی به انجام رسانده است. شعار این شرکت “تولید سبز با کیفیت برتر و توسعه پایدار در محیطی ایمن و سالم” است.

آنچه در سند برنامه راهبردی این شرکت هدف گذاری شده، مربوط به حوزه کنترل و کاهش مصرف انرژی می‌باشد.

شرکت سیمان کرمان

“اجرای طرح‌های بهینه‌سازی خطوط جهت کاهش مصارف انرژی و کاهش میزان غبار با توجه به قرارگیری کارخانه در لیست صنایع درجه یک صنعتی”. سنجه حفظ محیط زیست با تعریف “ساعات در مدار نبودن یا عملکرد نامطلوب فیلتر خطوط” توسط تولید و توسعه اندازه گیری و توسط مسئول محیط زیست و انرژی پایش می‌شود. همچنین نوسازی سیستم فیلتراسیون نیز در برنامه‌های آتی طرح‌ریزی شده است.

شرکت سیمان شمال

حفظ محیط زیست در این شرکت از اهمیت بالایی برخوردار بوده و “صیانت از محیط زیست” جزء ارزش‌های سازمانی این شرکت است.

در سند برنامه راهبردی این شرکت بهینه‌سازی و نوسازی تکنولوژی مرتبط با محیط زیست و کنترل آلاینده‌های زیست محیطی هدف‌گذاری شده است.

شرکت سیمان ساروج بوشهر

این شرکت در راستای حفظ محیط زیست و بهبود عملکرد سازمان در حوزه انرژی استانداردهای تخصصی ایزو به شرح زیر را کسب‌ نموده است:

  • استاندارد ISO 14001 حفظ محیط زیست و التزام به موارد مطرح شده در این استاندارد.
  • استاندارد ISO 50001 ارتقاء عملکرد سازمان در حوزه انرژی و التزام به موارد مطرح شده در این استاندارد.

شرکت صنعتی و معدنی توسعه ملی

شرکت صنعتی و معدنی توسعه ملی در منطقه سنگان واقع شده است که به لحاظ منابع آبی با محدودیت‌های جدی مواجه است. در راستای کاهش مصرف آب و کاهش آلاینده‌های زیست محیطی (فلزات سنگین مواد باطله و احتمال ایجاد بیماری‌های خطرناک برای بومیان)، این شرکت تجهیزات بازیابی فرآوری مجدد آب و سیستم Tailing را خریداری و نصب کرده است. اهم اقدامات انجام شده در حوزه محیط زیست به شرح زیر است:

  • خرید و نصب سیستم تیلینگ با مبلغ تقریبی۸۰۰ میلیارد که از طریق سیستم‌های مغناطیسی آب مصرفی کارخانه را فرآوری می‌کند. از محل فرآوری آب در شرایط کنونی به میزان ۳۸ لیتر بر ثانیه (از کل ۱۱۰ لیتر بر ثانیه آب مصرفی در واحد کنسانتره) استحصال شده و به کارخانه برای استفاده مجدد باز می‌گردد.
  • اخذ مجوز محیط زیست استان و در دست اجرا بودن فرآیند اخذ مجوزهای تکمیلی.
  • ایجاد سد خاکی برای انباشت مواد باطله و خروجی‌های تیلینگ با چهار حوضچه.

شایان ذکر است، تجهیزات بکارگیری شده در این شرکت در سطح منطقه و سایر شرکت‌های مشابه کشور کم نظیر به شمار می‌رود.

شرکت ملی کشت و صنعت و دامپروری پارس

یکی از اصلی ترین اقدامات این شرکت در حوزه حفظ محیط زیست، جلوگیری از اتلاف منابع آبی بوده است. در این راستا پروژه‌های متعددی با موضوع تبدیل زمین‌های دیم به آبی و مدرن سازی سیستم‌های آبیاری در دست اجرا می‌باشد. گزارش پروژه‌های اصلی این شرکت به شرح زیر می‌باشد:

پروژه ۱۳۸۰ هکتاری

عملیات اجرایی تبدیل ۱۳۸۰ هکتار از اراضی دیم به آبی و تجهیز آن به سیستم های نوین آبیاری بارانی شروع شده و در حال حاضر حدود ۱۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

پروژه ۲۰۶۰ هکتاری

قراردادهای لازم با پیمانکاران تأمین تجهیزات، حمل، نصب و پشتیبانی، ایستگاه های پمپاژ (پکیج) منعقد شده است و مابقی شامل عملیات اجرایی پروژه و خرید و تهیه و نصب و راه اندازی سنترپیوت به تعداد ۵۸ دستگاه آبیاری بارانی که در دست اقدام می باشد.

پروژه ۷۸۰ هکتاری

نظارت عالیه و کارگاهی این پروژه توسط سازمان جهاد کشاورزی استان تعیین گردیده است که پس از انعقاد قرارداد نسبت به مناقصلات پیمانکاران اجرایی و خرید اقدام خواهد شد.

 

همچنین یکی دیگر از اقدامات مهم صورت گرفته در سال جاری در سطح گروه توسعه ملی، امضاء «تفاهم‏نامه همکاری‏های علمی، پژوهشی، اجرایی و مشاوره‏ای با پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار» بمنظور تسهیل همکاری شرکت‏های تابعه در بهره ‏مندی از خدمات این نهادِ زیرمجموعه سازمان محیط زیست بوده می باشد.