افزایش 4 میلیون لیتری تولید بنزین تا پایان امسال

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی گفت: با وارد سرویس شدن طرح بنزین‌سازی پالایشگاه بندرعباس و واحد ایزومریزاسیون پالایشگاه اصفهان، تولید بنزین در کشور تا پایان امسال چهار میلیون لیتر افزایش می‌یابد.

عباس کاظمی در گفت‌وگو با «شانا» با بیان اینکه مقدار کسری روزانه بنزین هم‌اکنون حدود ١٠ میلیون لیتر است، حجم تولید پالایشگاه‌های کشور را ۶۶ میلیون لیتر عنوان کرد و افزود: امیدوارم تا پایان امسال با وارد سرویس شدن طرح بنزین‌سازی پالایشگاه بندرعباس و واحد ایزومریزاسیون پالایشگاه اصفهان که به ترتیب سبب افزایش سه و یک میلیون لیتری تولید بنزین می‌شود، مقدار کسری بنزین به ۶ میلیون لیتر برسد.

معاون وزیر نفت افزود: با وارد مدار شدن واحد بنزین‌سازی پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس نه‌تنها دیگر نیازی به واردات بنزین نیست، بلکه ایران در فهرست صادرکنندگان این فرآورده نفتی قرار خواهد گرفت.وی حجم واردات بنزین در شرایط کنونی را اندکی بیش از ۶ میلیون لیتر در روز عنوان کرد و با بیان اینکه بقیه نیاز کشور از ذخایر برداشت می‌شود، درباره مقدار کنونی ذخایر بنزین گفت: ذخایر کنونی بنزین کشور بالای یک میلیارد لیتر و مقدار خوب و مطمئنی است.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با بیان اینکه افزایش مصرف سی‌ان‌جی و ال‌پی‌جی سبب شد مصرف بنزین در سال‌های ٩٣ و ٩۴ نسبت به سال ٩٢ رشدی نداشته باشد، به افزایش ظرفیت پالایشی در سال ٩۴ نسبت به سال ٩٣ اشاره کرد و درباره آخرین تصمیم‌گیری درباره کارت سوخت نیز گفت: کارت سوخت حفظ خواهد شد زیرا اطلاعات وسیعی در بحث مصرف و برنامه‌ریزی به ما می‌دهد.

به گفته کاظمی، با تک نرخی شدن قیمت بنزین از اول آذرماه و اتمام بنزین ٧٠٠ تومانی، حفظ کارت هوشمند سوخت به دلیل پیش‌بینی آینده مصرف بنزین و برنامه‌ریزی برای آن مفید خواهد بود.