افزایش قیمت نفت رشد اقتصاد جهانی را کاهش می دهد

سازمان بین المللی انرژی که از نهادهای مورد حمایت کشورهای توسعه یافته است ، مدعی شد: افزایش قیمت های جهانی نفت به ضرر رشد اقتصاد جهانی است. رییس سازمان بین المللی انرژی در این خصوص افزود: قیمت جهانی نفت در حال حاضر بسیار بالا است.کلود ماندیل تصریح کرد:امیدوارم کشورهای صادرکننده نفت از تکرار این جمله که قیمتهای کنونی نفت بسیار مناسب دست بردارند.
این در حالی است که علی النعیمی وزیر نفت عربستان روزگذشته گفته بود :” انتظار داریم قیمـت جهانی نفت به 40 تا 50 دلار در هر بشکه تا پایان سال 2005 میلادی باقی بماند . ”
کارشناسان ارشد اوپک نیز چندی پیش از احتمال کاهش تولید نفت اوپک در اجلاس آتی سران این سازمان در ماه مارس آینده خبر داده بودند .
ماندیل معتقد است : اخبار مربوط به کاهـش تولید نفت از سوی اوپک نیز بسیار ناامیـد کننده است .وی می گوید : به نظر من اوپک باید در اجلاس آتی خود سقف تولید فعلی را بدون کاهش حفظ کند و حتی اگر شرایط به همین منوال پیش رود افزایش تولید را در دستور کار خود قرار دهد.
یکی از مقامهای آگاه اوپک نیز معتقد است : مهمترین هدف اوپک، برقراری تعادل در بازار جهانی نفت است و بیان این مطلب که قیمتهای فعلی نفت غیر منطقی است، چندان صحیح به نظر نمی رسد.
سازمان بین المللی انرژی همچنین از کشورهای آمریکا ، چین و هند درخواست کرد توجه بیشتری به روند رو به رشد میزان تقاضای نفت و گاز خود داشته باشند، چرا که افزایش بی رویه تقاضا مهم ترین عامل بی تعادلی در بازار جهانی نفت است.( خبرگزاری فارس9/12/83 )