افزایش صادرات نفت ایران درآستانه لغو تحریم ها

پایگاه خبری شیپ‌اند د بانکر انگلستان اعلام کرد: چند گزارش نشان می‌دهد که در هفته‌های اخیر با وجود اینکه هنوز تحریم‌ها لغو نشده‌اند، ایران در زمینه صادرات نفت و کالاهای نفتی به‌طور چشمگیری فعال‌تر شده است.

به گزارش «ایرنا» ، این امر، گمانه‌زنی‌ها در مورد اینکه به محض لغو تحریم‌های ایران، قیمت نفت ارزان‌تر خواهد شد را تقویت می‌کند. براساس گزارش پلاتس، کره جنوبی قرار است واردات نفت و میعانات گازی از ایران را افزایش دهد و آن را به سطح قبل از تحریم برساند. جائه- دو موون معاون وزیر تجارت، صنعت و انرژی این کشور گفته است، شرکت‌های کره‌ای زیادی به دنبال فرصت‌های کسب و کار در ایران هستند. وی گفت: در زمان حاضر، ما یک هدف مشخص برای واردات نفت از ایران نداریم. از آنجا که شرکت‌های کره‌ای قبلا با ایران دارای حجم معینی از تجارت بوده‌اند، وقتی تجارت در سطح شرکت‌ها عادی شود، فضا برای افزایش حجم روابط تجاری وجود خواهد داشت. افزایش شمار پالایشگاه‌های جداکننده میعانات گازی، شرکت‌های کره‌ای را به طرف تنوع منابع عرضه این فرآورده سوق داده است.

موون گفت: برای اطمینان از ثبات منابع عرضه میعانات گازی، پالایشگاه‌های کره‌ای اینک به میعانات گازی آمریکا و ایران، پس از لغو تحریم‌ها، توجه بیشتری نشان می‌دهند. گزارش‌های جداگانه دیگری نشان می‌دهند، شرکت روت اویل اتریش گفته است که پس از لغو تحریم‌ها، خرید نفت از ایران را از سر خواهد گرفت و احتمالا به این کشور در فروش نفت به اروپا کمک خواهد کرد.