افزایش بورس‌های جهان

خانه » افزایش بورس‌های جهان

افزایش بورس‌های جهان

۱۳۸۹/۱۲/۱۴ ۱۳:۰۸:۳۰ ۱۴ اسفند ۱۳۸۹ |دسته‌بندی: اخبار جهان|

دنیای اقتصاد – گروه بین‌الملل: درپی افزایش روز پنج‌شنبه وال‌استریت، دیروز، جمعه، بورس‌های جهان نیز با افزایش روبه‌رو شدند و به رشد قیمت نفت اهمیت ندادند.

دیروز قیمت نفت به بشکه‌‌ای ۱۰۳ دلار نزدیک شد. زیرا درگیری میان نیروهای دولتی و مخالفان در لیبی، نگرانی سرمایه‌گذاران را درمورد کاهش تولید نفت از این کشور عضو اوپک افزایش داد. درپی افزایش بورس‌های آسیایی، بورس‌های اروپا نیز در آغاز معاملات رشد کردند. شاخص فوتسی ۱۰۰ انگلستان ۳/۰ درصد افزایش یافت و به ۹۳/۶۰۲۲ واحد رسید. شاخص داکس آلمان ۶/۰ درصد جهش کرد و به ۵۷/۷۲۶۵ واحد رسید. شاخص سی‌ای‌سی-۴۰ فرانسه ۳/۰ درصد رشد کرد و به ۴۷/۴۰۷۲ واحد رسید. در آسیا، شاخص میانگین نیکی ۲۲۵ ژاپن یک درصد افزایش یافت و به ۶۶/۱۰۶۹۳ واحد رسید. شاخص کاسپی کره‌جنوبی ۷/۱ درصد جهش کرد و به ۶۸/۲۰۰۴ واحد رسید. شاخص ای‌اس‌اکس ۲۰۰ استرالیا ۲/۱ درصد رشد کرد و به ۳۰/۴۸۶۴ واحد رسید. بورس‌های سنگاپور،نیوزیلند و اندونزی نیز با افزایش روبه‌رو شدند. شاخص هنگ‌سنگ هنگ‌کنگ نیز ۲/۱ درصد جهش کرد و به ۸۶/۲۳۴۰۸ واحد رسید. شاخص شانگهای کامپوزیت چین ۴/۱ درصد رشد کرد و به ۳۱/۲۹۴۲ واحد یعنی بیشترین سطح از ابتدای سال تاکنون رسید.

 این در حالی است که پس از کاهش غیرمنتظره تعداد افرادی که برای نخستین‌بار درخواست دریافت مزایای بیکاری کرده‌اند و درپی فروش خوب بخش خرده‌فروشی، روز پنج‌شنبه شاخص‌ها در وال‌استریت به شدت رشد کردند. شاخص میانگین صنعتی داوجونز بیشترین افزایش را از اول دسامبر تاکنون ثبت کرد. وزارت کار آمریکا اعلام کرد تعداد افرادی که برای نخستین‌بار تقاضای دریافت مزایای بیکاری کرده‌اند به ۳۶۸ هزار مورد کاهش یافته که کمترین سطح از مه سال ۲۰۰۸ تاکنون است. این درحالی است که اقتصاددانان انتظار افزایش تعداد تقاضاها را داشتند. موسسه مدیریت عرضه نیز به طور جداگانه گزارش داد شاخص این موسسه از استخدام توسط شرکت‌های خدماتی به بالاترین سطح از آوریل سال ۲۰۰۶ تاکنون رسیده است. این شاخص محدوده وسیعی از صنایع، شامل بخش‌های خدمات خرده‌فروشی، بهداشت و درمان و مالی را در بر می‌گیرد. این درحالی است که روز چهارشنبه مرکز آی‌دی‌پی گزارش داد در ماه گذشته کارفرمایان بخش خصوصی بیش از حد انتظار تحلیلگران شغل ایجاد کرده‌اند. این مساله این امید را به وجود آورد که گزارش ماهانه مشاغل وزارت کار آمریکا کاهش نرخ بیکاری را نشان خواهد داد. خرده‌فروشان لیمیتد برندز، مکیز و نورداستورم همگی رشد فروش در ماه فوریه را نسبت به همین ماه در سال گذشته گزارش کردند. شاخص میانگین صنعتی داوجونز ۴۰/۱۹۱ واحد یا ۶/۱ درصد افزایش یافت و به ۲۰/۱۲۲۵۸ واحد رسید. شاخص استاندارد اند پورز ۵۰۰، ۵۳/۲۲ واحد یا ۷/۱ درصد رشد کرد و به ۹۷/۱۳۳۰ واحد رسید. شاخص نسدک کامپوزیت ۶۷/۵۰ واحد یا ۸/۱ درصد جهش کرد و در رقم ۷۴/۲۷۹۸ واحد ثابت شد.