افزایش بهای نفت خام تعادل‌ها را به‌هم می‌زند

خانه » افزایش بهای نفت خام تعادل‌ها را به‌هم می‌زند

افزایش بهای نفت خام تعادل‌ها را به‌هم می‌زند

۱۳۸۴/۱/۲۸ ۱۹:۲۸:۰۶ ۲۸ فروردین ۱۳۸۴ |دسته‌بندی: اخبار جهان|

اعضای صندوق بین‌المللی پول در نشست اخیر خود که درباره‌ سیاست‌های کلی این صندوق برگزار شده بود، اعلام کردند که نبود توازن اقتصادی در سراسر جهان و نیز بهای در حال افزایش نفت خام در بازارهای جهانی در حال وارد کردن لطمات شدید به اقتصاد جهانی است.
در همین حال صندوق‌ بین‌المللی پول در بیانیه‌ای اعلام کرد که کمیته‌ بررسی سیاست‌های صندوق بین‌المللی پول بر اهمیت پایداری بازهاری جهانی نفت خام تاکید دارد و تشخیص داده است که تاثیر بهای روز افزون نفت خام در بازارهای جهانی بر کشورهای فقیر و آسیب پذیر دنیا به تاثیرات منفی خواهد داشت.
این در حالی است که صندوق بین‌المللی پول در سال گذشته‌ میلادی نسبت به افزایش نبود تعادل در اقتصاد جهانی هشدار داده بود و نسبت به افزایش آن در سال جاری میلادی نیز به شدت ابراز نگرانی کرده است.
از سوی دیگر یک مقام عالی‌رتبه‌ این صندوق گفت که اقتصاد جهانی از جانب کسری اقتصاد قابل توجه آمریکا در معرض خطرات شدیدی است.
پیش از این نیز اتحادیه‌ اروپا در گزارشی اعلام کرده بود: در نشست صندوق بین‌المللی پول در واشنگتن، نگرانی‌های خود را در خصوص افزایش بهای نفت به کشورهای تولید کننده منتقل خواهد کرد.
صندوق بین‌المللی پول هم‌چنین اعلام کرده بود: تقاضای جهانی نفت در سال گذشته میلادی ‌۴/۸۲ میلیون بشکه در روز بود و پیش‌بینی می‌شود با رشد اقتصادی سریع چین و جمعیت بسیار بالای این کشور تا سال ‌۲۰۳۰ از مرز ‌۱۳۵ میلیون بشکه در روز نیز فراتر رود.
این صندوق همچنین در گزارش شش ماهه خود پیش‌بینی کرده است که بهای نفت در سال ۲۰۳۰ به ۶۷ تا ۶۹ دلار در هر بشکه خواهد رسید و افزایش اخیر و بی‌سابقه بهای نفت زمینه ساز این امر خواهد بود. (ایسنا ۲۸/۱/۸۴ )