افت بورس از «صحن» تا «تالار»

گروه بورس- همایون دارابی: انتظارات بورس اوراق بهادار برای موافقت صحن مجلس شورای اسلامی با مصوبات کمیسیون تلفیق هفته گذشته در جریان لایحه بودجه راه به واقعیت نبرد و هر آنچه در کمیسیون تلفیق به نفع بازار سرمایه تدوین شده بود، در صحن رای نیاورد.

هفته گذشته در حالی که مصوبات کمیسیون تلفیق انتظار برای حذف عوارض 26درصدی صادرات پالایشگاهی و همچنین عوارض مالکانه دو شرکت گل‌گهر و چادر ملو را ایجاد کرده بود، رایزنی بازار سرمایه در صحن مجلس شورای اسلامی راه به جایی نبرد و حتی نمایندگان تهران نیز به مخالفت با مصوبات کمیسیون تلفیق پرداختند. این امر موجب شد تا با رد مصوبات کمیسیون تلفیق دو گروه پالایشگاهی و معدنی-فولادی هفته گذشته تن به عقب‌نشینی داده و در نهایت با ثبت یک هفته کاری منفی، بازار 5/1 درصد از بازدهی خود را طی هفته گذشته از دست داد.
از دیدگاه کارشناسان آشنایی اندک نمایندگان با کارکرد بازار سرمایه و همچنین نقش این بازار در ایجاد عدالت اقتصادی و تخصیص بهینه منابع و توزیع عادلانه ثروت در اقتصاد کشور موجب برخی از این تصمیمات بود که عقب‌نشینی سنگینی را از سوی خریداران به همراه داشت. از دیدگاه این کارشناسان، گسترش بازار سرمایه و حضور شمار بیشتر سرمایه‌گذاران موجب شده ریسک تصمیمات سیاسی در بازار سرمایه پر‌رنگ‌تر شود. از این رو استفاده از توان سرمایه‌گذاران برای آشنایی بیشتر نمایندگان با بازار سرمایه به ویژه در مورد نمایندگان شهرستان‌ها الزامی به نظر می‌رسد. در این میان تنها در انتهای هفته، مخالفت مجلس با افزایش سطح درآمدهای هدفمندی یارانه‌ها خطر افزایش هزینه‌ها در گروه پتروشیمی و مصرف‌کنندگان حامل‌های انرژی را کاهش داد. روز چهارشنبه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی، درآمد حاصل از اجرای هدفمندی یارانه‌ها در سال 92 را معادل 50 هزار میلیارد تومان تعیین کردند که بر این اساس قیمت حامل‌های انرژی 38 درصد افزایش می‌یابد.به موجب بند 55 لایحه بودجه 92 درآمد حاصل از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها در سال 92 تا مبلغ 50 هزار میلیارد تومان تعیین شد.رییس مجلس در جریان بررسی درآمد هدفمندی یارانه‌ها از کمیسیون تلفیق خواست که در بخش هزینه‌‌ای هدفمندی یارانه‌ها به نحوی عمل کند که میزان یارانه نقدی پرداختی به مردم تغییر نکند. در همین حال در کنار تحولات داخلی در صحنه بین‌المللی، چهارشنبه مذاکرات سیاسی در استانبول و وین نیز بدون نتیجه خاتمه یافت، در حالی که انتظار می‌رفت دکتر جلیلی از این مذاکرات در آستانه انتخابات با نتایج بیشتری باز گردد، اما به نظر می‌رسد مذاکرات حداقل تا پایان انتخابات ریاست‌جمهوری متوقف باقی بماند.
در همین حال در صحنه اقتصادی، معامله‌گران با دقت روند تحولات بازار‌های موازی به ویژه ارز و سکه را دنبال می‌کنند. در حالی که بانک مرکزی در تلاش است با تزریق 5/1 میلیارد دلار و تحویل پیش از موعد سکه‌های پیش خرید شده به بازار ارز و سکه آرامشی ببخشد اما نگرانی عمده‌ای در این بازار به چشم می‌خورد تا جایی که بانک مرکزی را در چند هفته گذشته به فکر تغییر نرخ سود بانکی انداخت اما راه به جایی نبرده است. از دیدگاه فعالان بازار ارز، تزریق نزدیک به 15میلیارد دلار در سه ماهه اخیر به بازار ارز و همچنین افت قیمت جهانی طلا تا‌کنون نتوانسته است آرامش با ثباتی را بر بازار حاکم کند. در همین رابطه محمود بهمنی گفت: در یک ماه گذشته حدود 2 میلیارد دلار برای کالاهای اساسی برای مصرف داخل و برای ذخیره‌سازی ارز تخصیص یافته است. همچنین برای 15 سال طلا خریداری کرده‌ایم و از این بابت مشکلی نداریم.رییس کل بانک مرکزی افزود: در خصوص ارز هم بانک مرکزی تمهیداتی اندیشیده است و نخواهد گذاشت کشور از این بابت در شرایط خاصی قرار بگیرد.
رییس کل بانک مرکزی درباره تورم گفت: با تمهیداتی همچون فروش اوراق مشارکت، سکه و کنترل نقدینگی تورم را مهار کردیم و امیدواریم امسال نیز رشد نقدینگی و تورم را کاهش دهیم.
در همین حال در بازار جهانی فلزات وضعیت باثباتی در جریان است به گونه‌ای که بهای مس در حد 7هزار و 262دلار در هر تن، بهای آلومینیوم، سرب و روی نیز به ترتیب یک هزار و 807دلار، یک هزار و 992دلار و یک هزار و 809دلار بوده است. در بورس کالا نیز در روزهای پایانی هفته گذشته برخی از شرکت‌های بورسی عرضه‌هایی را صورت دادند. در بازار محصولات فولادی، تختال فولاد خوزستان با استقبال مواجه شد و تختال 30 شرکت با نرخ 15هزار و 675ریال معامله شد. بهای شمش هزار پوندی 7/99درصدی نیز 66هزار و 616ریال بود. در بازار محصولات پتروشیمی، مونو اتیلن گلایکول 23هزار و 356ریال، الکیل بنزن خطی 44هزار و 118ریال، متانول فرآوران 7هزار و 430ریال، اوره خراسان 9هزار و 700ریال و اوره کرمانشاه 9هزار و 238ریال، اسید استیک فن آوران 10هزار و 113ریال، کریستال ملامین خراسان 36هزار و 161ریال و قیر 6070پاسارگاد 13هزار و 36ریال معامله شده است.
در بازار چه خبر بود؟
بازار روز چهارشنبه بازاری منفی بود که در آن تصویب دریافت عوارض از دو شرکت چادرملو و گل گهر به افت این دو نماد و متعاقب آن هلدینگ‌‌های وابسته و در نهایت فولاد‌سازها منجر شد. برخی از گمانه‌زنی‌ها حکایت از آن دارد که سنگ‌آهنی‌ها پس از تصویب عوارض جدید توافق قیمت‌گذاری سنگ‌آهن و کنسانتره بر مبنای 10درصد شمش فولاد خوزستان را کنار خواهند گذاشت که در نهایت این امر به فشار‌ سنگین به شرکت‌های فولادی مصرف‌کننده کنسانتره ختم خواهد شد. در رای گیری روز چهارشنبه مجلس در بند ?? متن لایحه دولت که جایگزین پیشنهاد کمیسیون تلفیق شد، آمده است: کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی استخراج‌کننده معادن سنگ‌آهن که پروانه بهره‌برداری آنها به نام سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران یا شرکت‌های تابعه می‌باشد، موظفند بابت حق انتفاع دارنده پروانه بهره‌برداری به مأخذ حداقل 5 ‌درصد میانگین قیمت آزاد (دوره سه ماهه) شمش فولاد خوزستان به حساب درآمد عمومی موضوع ردیف ??????جدول شماره(?) این قانون واریز نمایند.
در بازار روز چهارشنبه اعلام شد به دنبال مباحث عصر روز سه شنبه در مورد واگذاری هلدینگ خلیج فارس، نخستین بلوک این شرکت راهی تابلو خواهد شد. سازمان خصوصی در آخرین واگذاری دولت نهم واگذاری هلدینگ خلیج فارس، پتروشیمی تبریز و شرکت خدمات حمایت کشوری را آگهی کرده است.
براساس آگهی عرضه سهام هلدینگ خلیج‌فارس توسط سازمان خصوصی‌سازی، جزئیات عرضه، اعلام شده و قرار است چهار میلیارد و 214 میلیون و 64 هزار و 370 سهم معادل 17 درصد از سهام شرکت به قیمت تابلو بورس در روز عرضه به اضافه 30 درصد به شرط آنکه از مبلغ 1300 تومان کمتر نباشد در بورس تهران عرضه ‌شود.
در حالی زمان قطعی عرضه این بلوک توسط شرکت بورس تهران اعلام خواهد شد که دولت 55 درصد و سهام عدالت 40 درصد در این شرکت سهم دارند و 5 درصد از سهام این شرکت نیز از طریق کشف قیمت در بورس تهران به فروش رفته است.
خریداران این شرکت بزرگ دولتی باید توجه کنند که شرایط عرضه یوتیلیتی (شرکت‌های خدمات صنعتی) توسط شرکت‌های پتروشیمی فجر و مبین با شرایط رقابتی برای کلیه استفاده‌کنندگان‌ زیر‌مجموعه شامل شرکت‌های زیر‌مجموعه هلدینگ و شرکت‌های پتروشیمی متعلق به بخش خصوصی خواهد بود و شورای رقابت ناظر بر عرضه یوتیلیتی خواهد بود.
همچنین شرکت پتروشیمی خلیج فارس موظف است قراردادهای بلند مدتی را که دو شرکت پتروشیمی مبین و فجر با شرکت‌های زیر‌مجموعه هلدینگ و شرکت‌های پتروشیمی متعلق به بخش غیر‌دولتی را داشته است، رعایت کرده و الزام به اجرای آن را تعهد می‌کند.
این در حالی است که خریدار ملزم است از اعمال رویه‌های ضد رقابتی و انحصاری پرهیز کند در غیر این صورت مشمول مقررات اجرایی شورای رقابت می‌شود.
در گروه پتروشیمی نیز روز 18خرداد 36/55 درصد پتروشیمی تبریز با ارزش پایه هزار و 130میلیارد تومان راهی تابلو خواهد شد که انتظار می‌رود با توجه به مالکیت سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح این بلوک به پرتفوی پارسان اضافه شود. در این گروه انتظار می‌رود در هفته جاری برنامه عرضه اولیه پتروشیمی جم اعلام شود. برخی گمانه‌زنی‌ها از احتمال عرضه این سهام در انتهای هفته جاری یا ابتدای هفته آینده خبر می‌دهد.
در گروه بانکی روز چهارشنبه بانک ملت با صف خرید مواجه شد. انتظار می‌رود این بانک با تقسیم سود قابل ملاحظه‌ای در مجمع مواجه شود. در این گروه، جلسه مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت بیمه پارسیان تقسیم 420 ریال سود نقدی به ازای هر سهم را به تصویب رساند. در این گروه، نماد پست بانک برای برگزاری نخستین مجمع پس از 3سال متوقف شد.
در گروه شیمیایی، کربن ایران در 12 ماهه واقعی سال 91 مبلغ 457 ریال محقق کرده است که نسبت به آخرین پیش‌بینی که 225 ریال بوده، 103 درصد رشد داشته است.
این شرکت برای سال 92 نیز پیش از این 435 ریال پیش‌بینی کرده بود که در گزارش فعلی آن را به 663 ریال افزایش داده است. علت تعدیل شرکت افزایش نرخ فروش و کاهش نرخ خرید مواد اولیه نسبت به پیش‌بینی قبلی و همچنین افزایش درآمد سرمایه گذاری‌ها از بابت تعدیل بودجه پیش‌بینی شرکت دوده صنعتی پارس بوده است. افزایش نرخ فروش دوده صنعتی نیز رشد 80 درصدی مبلغ فروش کربن ایران را در پی داشته است. شرکت برای سال 92 صادراتی در نظر نگرفته است اما در سال 91 حدود 10 درصد از مبلغ فروش به میزان 1/3 میلیون دلار صادراتی بوده که با نرخ 2482 تومان تسعیر شده است.در گروه کانی غیر‌فلزی، کاشی سعدی در 12 ماهه واقعی سال 91 مبلغ 546 ریال محقق کرده و پیش‌بینی اخیر شرکت 510 ریال بوده است. درگروه معدنی، سازمان توسعه تجارت، نامه مربوط به لغو اخذ عوارض ?? درصدی از صادرات سنگ‌آهن دانه‌بندی را به گمرک ارسال کرد.به گزارش خبرگزاری تسنیم، پس از جلسه فعالان بخش سنگ‌آهن با مفتح، قائم‌مقام وزیر صنعت به منظور بررسی موضوع سنگ‌آهن و وضعیت عوارض صادرات آن در نهایت، لغو عوارض صادراتی سنگ‌آهن به گمرک کشور اعلام شد.در این گروه، معدنی املاح روز چهارشنبه شاهد بازگشایی نماد، پس از تعدیل سود 91 از 2هزار و 615ریال به 3هزار و 117ریال بود.در گروه پالایشگاهی، اصلاح قیمتی برخی از شرکت‌های پالایشگاهی همچنان ادامه داشت. در این گروه به نظر می‌رسد سه نماد شپنا، شبریز و شراز به کف‌های قیمتی رسیده و نیازمند استراحت قیمتی هستند. در این گروه، همچنان وضعیت نماد پالایش نفت لاوان نامشخص است.محمود‌رضا‌ خواجه‌نصیر، مدیر بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس درخصوص زمان بازگشایی نماد «شاوان» به بورس ریپورت گفت: پس از جمع‌بندی درخصوص میزان تأثیر حذف یا عدم حذف سهم 26 درصدی سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای صادراتی شرکت‌های پالایشی بر گزارش مالی «شاوان» اقدام به بازگشایی این نماد معاملاتی خواهیم کرد.در این گروه، جلسه مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت نفت پارس پس از تصویب صورت‌های عملکردی سال مالی منتهی به پایان اسفند ماه 91، تقسیم 1000 ریال سود نقدی به ازای هر سهم را به تصویب رساند.
در گروه بازرگانی، پخش البرز در نخستین مجمع سالانه پس‌از ورود به بازار سرمایه، با تقسیم 525ریال سود موافقت کرد. در گروه انفورماتیک، دو شرکت داده‌پردازی ایران و خدمات انفورماتیک نیز با برگزاری مجمع سالانه به ترتیب 280ریال و 2300ریال سود تقسیم کردند.
در مجموع بازار سهام روز چهارشنبه با 264واحد افت مواجه شد تا شاخص سطح 44هزار واحد را نیز ترک کرده و به 43هزار و 864 واحد برسد. ارزش معاملات نیز به 190میلیارد تومان رسید که 23درصد آن را معامله 5/44 میلیون سهم خلیج فارس تشکیل داد. از 235نمادی که به روی تابلو رفتند نیز 157نماد با کاهش قیمت و 72 نماد با رشد ارزش معامله شدند و سایر نمادها بدون تغییر قیمت بودند.