اعطای مجوز تاسیس بانک به شرکتهای سهامی عام

خانه » اعطای مجوز تاسیس بانک به شرکتهای سهامی عام

اعطای مجوز تاسیس بانک به شرکتهای سهامی عام

۱۳۸۵/۱۲/۱۴ ۱۸:۵۹:۲۲ ۱۴ اسفند ۱۳۸۵ |دسته‌بندی: اخبار اقتصاد ایران|
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: در راستای اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ و توزیع بهینه ثروت پس از این مجوز تاسیس بانک‌ها به شرکت‌های سهامی‌ عام داده می‌شود.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، داوود دانش جعفری در جمع مدیران سازمان های امور اقتصادی و دارایی استان ها اظهار داشت: ابلاغ سیاست های کلی اصل ۴۴ از سوی مقام معظم رهبری گام بزرگی در اقتصاد کشور خواهدبود و قوای سه گانه اقدامات اجرایی مختلفی انجام داده اند و وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز به عنوان عنصر تاثیر گذار در اجرای سیاست های اصل ۴۴ اجرای بخشی از این سیاست ها را تقبل کرده است.
وی افزود: مقام رهبری در جلسه ای که همین اواخر با مدیران اجرایی اصل ۴۴ داشتند راهنمایی های کارگشایی ارائه کردند، تاکید مقام رهبری در دو محور تسریع اجرای سیاست ها و تولید و توزیع ثروت متمرکز بود.
دانش جعفری گفت: هدف از اجرای این سیاست ها ارتقا سطح اقتصاد کشور است و اقتصاد ایران باید در بسیاری از زمینه‌ها جایگاه بهتری داشته باشد و با افزایش تولید ناخالص ملی و تولید ثروت بیش‌تر ساز و کار‌های تازه ای برای توزیع ثروت به وجود می آید.
وی با اشاره به نسبت ۱۷ درصدی درآمد دهک های پایین به درآمد دهک های بالا گفت: در کشور هایی که توزیع ثروت در آنها به خوبی انجام شده است این نسبت بیشتر و فاصله طبقاتی کمتر است.
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: باید شروع به انجام وظیفه ای که در بعد تولید، انباشت و توزیع ثروت داریم عمل کنیم و از نهاد هایی که به نوعی در تولید ثروت موثرند و در اختیار ما هستند بهترین استفاده را داشته باشیم.
وی توزیع سهام عدالت یا همان توزیع عادلانه ثروت بین مردم را مهمترین برنامه رئیس جمهور دانست و گفت: با توزیع سهام عدالت ذهنیت منفی مردم درباره روند خصوصی سازی در کشور رفع خواهد شد.
وی افزود: در گذشته عملکرد دولت در اجرای روند خصوصی سازی در مردم ذهنیت منفی ایجاد کرده بود، توزیع سهام عدالت می تواند این دیدگاه را تغییر داده و مردم را با این سیاست همگام نماید.
دانش جعفری تاکید کرد: در راستای اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ و توزیع بهینه ثروت پس از این مجوز تاسیس بانک‌ها به شرکت‌های سهامی‌ عام داده می شود.
وی آغاز مرحله دوم واگذاری سهام عدالت را مرحله ای مهم و پیچیده در توزیع این سهام دانست و گفت: روند توزیع ثروت در استان ها مستلزم فراهم کردن زمینه هایی است که با فوریت انجام نمی شوند، اما باید در جهت آن حرکت کنیم.
وی با اشاره به آغاز خصوصی‌سازی شرکت‌های مخابراتی اظهار داشت: بر خلاف تصور عمومی که معتقدند با خصوصی‌سازی و حذف یارانه دولت، هزینه خدمات این بخش ها گرانتر خواهد شد، خصوصی سازی شرکت های مخابراتی نشان داد با حضور تنها یک شرکت خصوصی قیمت به کمتر از یک سوم رسید.
وزیر اقتصاد تاکید کرد: باید به مردم اطمینان داد که خصوصی سازی به معنای افزایش نقش بخش خصوصی و ارتقا اقتصاد کشور است، باید به مردم در مورد زیان های انباشت شده در شرکت های دولتی توضیح داد، باید مردم بدانند که دولت از درآمدهای مالیات و نفت برای حل مشکلات مالی این مراکز هزینه می‌کند.
وی با اشاره به فرموده حضرت امام در مورد واگذاری تمام اموری که مردم توان انجام آن را دارند به بخش خصوصی گفت: دولت باید کار‌هایی را انجام دهد که مردم قادر به انجام آن نیستند و نقش روسای سازمان‌های امور اقتصادی و دارایی استان ها در اجرای این سیاست‌ها بسیار مهم است.