اعزام بزرگترین هیئت تجاری ایران به یونان/ سه بانک ایرانی در آتن شعبه می‌زنند

دبیرکل اتاق مشترک ایران و یونان با اشاره به اینکه حجم تجارت یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلاری ایران و یونان به ۲۴ میلیون دلار کاهش یافته است، از برقراری پرواز مستقیم به یونان و کاهش دو میلیون تومانی هزینه بلیت تجار از اول مردادماه خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، مجید موافق قدیری در گفت‌وگو با فارس از اعزام بزرگترین هیئت تجاری بازرگانان ایرانی تا پایان شهریور به آتن یونان خبر داد و گفت: بازدید از آخرین تکنولوژی‌های روز دنیا و بازدید از دو کارخانه داروسازی این کشور در دستور کار هیئت تجاری ایرانی قرار دارد. همچنین آشنایی با آخرین قوانین جدید اتحادیه اروپا در حوزه GDP و GSP از دیگر برنامه‌های این سفر خواهند بود.

وی در مورد حجم روابط تجاری دو کشور گفت: تا قبل از شدت گرفتن تحریم‌ها و تا پایان سال 2010 سالانه یک میلیارد و 860 میلیون دلار گردش مالی دو کشور با تراز تجاری مثبت به نفع ایران بود که در زمان تحریم این رقم به طبق آمارهای رسمی به 24 میلیون دلار رسید.

وی در پاسخ به اینکه بیشترین حجم کالای صادراتی به یونان شامل چه محصولاتی است گفت: به غیر از نفت، خشکبار، صنایع دستی، فرش، مواد  معدنی مهمترین محصولات صادراتی به یونان محسوب می‌شود.

به گفته دبیرکل اتاق مشترک ایران و یونان زیتون، نیکل، روی و پودر آلومینا بیشترین حجم واردات از این کشور به ایران را به خود اختصاص داده‌اند و همچنین در حوزه خدمات فنی مهندسی و ساختمان یونانی‌ها با ایران همکاری‌های مشترکی دارند که نمونه آن ساخت هتلی در جزیره کیش است.

وی از ایجاد خط مستقیم هوایی بین تهران و آتن برای سهولت تردد تجار خبر داد و گفت: از ابتدای مرداد ماه پرواز مستقیم به صورت سه روز در هفته به دو کشور برقرار شده و تجار به جای پرداخت هزینه بلیت سه میلیون تومانی و معطلی یک روزه هزینه یک میلیون تومان و سه ساعت پرواز را می‌پردازند.

موافق قدیری همچنین از رایزنی برای ایجاد شعبه سه بانک ایرانی در آتن خبر داد و گفت: پیش از تحریم‌ها بانک صادرات در این کشور شعبه داشت که بسته شد اما برای آن که بتوانیم تا 4 سال آینده گردش مالیمان را با یونان به 3 میلیارد دلار برسانیم این شعب افتتاح شوند.