استقبال کره جنوبی از افزایش واردات نفت از ایران

خانه » استقبال کره جنوبی از افزایش واردات نفت از ایران

استقبال کره جنوبی از افزایش واردات نفت از ایران

۱۳۹۴/۱۰/۳ ۱۲:۴۸:۱۱ ۳ دی ۱۳۹۴ |دسته‌بندی: اخبار, اخبار اقتصاد ایران, اخبار جهان|

به گزارش ایرنا، وزارت تجارت، صنعت و انرژی کره جنوبی امروز – چهارشنبه – با صدور بیانیه ای اعلام کرد که روند اجرای «برجام» و کاهش تحریم های بین المللی، مسئولان انرژی این کشور را ترغیب کرده است تا همکاریهای خود با ایران را توسعه دهند.
در این بیانیه تاکید شده که با لغو کامل تحریم ها، پالایشگاه های کره جنوبی خریدهای بیشتری از ایران خواهند داشت تا به فضای مناسبات نفتی پیش از تحریم ها با این کشور بازگردند.
وزارت انرژی کره جنوبی همچنین اعلام کرده که با توجه به پایین بودن میزان عرضه نفت سبک در قاره آسیا، برنامه هایی در رابطه با واردات محصولات میعانات نفتی از آمریکا در دست بررسی دارد.
گزارش تصریح کرده است که این تصمیم در پی لغو ممنویت صادرات ۴۰ ساله نفت آمریکا اتخاذ شده و دولت سئول از این موضوع استقبال می کند.
کنگره آمریکا اخیرا به طرحی رای مثبت داده که به ممنوعیت ۴۰ ساله صادرات نفت این کشور پایان می دهد.
کره جنوبی پنجمین وارد کننده بزرگ نفت خام جهان به شمار می رود و یکی از بزرگترین خریداران نفت ایران است.
صادرات نفت ایران به کره جنوبی در ماه های ژانویه تا اکتبر امسال (دی ماه ۹۳ تا آبان ماه ۹۴) به بیش از ۳۷.۷۰۷ میلیون بشکه رسیده است.
ایران پس از عربستان سعودی، کویت، امارات متحده عربی و قطر پنجمین صادرکننده بزرگ نفت به کره در ۱۰ ماه نخست امسال بوده است.
همچنین آمار شرکت نفت دولتی «کی ان او سی» کره جنوبی نشان می دهد که این کشور از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون روزانه نزدیک به ۱۱۲ هزار بشکه نفت از ایران وارد کرده است.
با افزایش واردات نفت ایران به کره این رقم احتمالا از ۱۱۲ هزار بشکه فعلی به ۱۸۰ تا ۲۳۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید.