ارزش هر یورو به ۳۶/۱‌دلار می‌رسد

تحلیلگران بازار ارز پیش‌بینی کردند ارزش هر یورو به ۳۶/۱‌دلار می‌رسد
اعلام آخرین گزارش کسری تراز تجاری ایالات متحده آمریکا توسط دولت این کشور موجب شد تا ارزش برابری دلار در مقابل یورو به رکورد تازه‌ای در طی سه ماه گذشته دست یابد.
بنابراین گزارش کسری ۵۸‌میلیارد و ۳۰۰‌میلیون دلاری تراز تجاری آمریکا ارزش پول این کشور را در مقابل ارزهای عمده جهان به ویژه یورو با کاهش جدی مواجه ساخت. در هفته گذشته هر دلار آمریکا در برابر یورو ۶/۱‌درصد افت کرد و به نرخ برابری ۳۴۵۷/۱ به ازای هر یورو در بازار نیویورک رسید. بنابراین گزارش هر دلار آمریکا با ۸/۰‌درصد کاهش به ۱۰۴ ین ژاپن معامله شد.
مایکل وولفولک، استراتژیست ارزی بانک نیویورک با اشاره به حجم بالای کاهش تراز تجاری آمریکا گفت: این وضعیت بی شک بر ادامه کاهش ارزش دلار موثر خواهد بود و پیش‌بینی کرد در هفته‌های آینده ارزش هر یورو به ۳۵/۱‌دلار برسد.
کاهش ۶/۱‌درصدی ارزش دلار در این هفته از ۲۴ دسامبر سال گذشته بی‌سابقه بوده است. در همین هفته ارزش دلار آمریکا در مقابل پوند انگلیس، دلار کانادا و فرانک سوییس کاهش یافت و احتمال می‌رود میزان دلار آمریکا در ذخیره ارزی بانک‌های مرکزی این کشورها کاهش یابد.
بر اساس گزارشات وزارت بازرگانی آمریکا در واشنگتن کسری تراز تجاری آمریکا در ژانویه سال جاری از میزان ۵۵ میلیارد و ۷۰۰‌میلیون دلار در ماه دسامبر فراتر رفت. پیش‌بینی تعداد زیادی از اقتصاددانان برای ماه‌های اخیر ۵۶‌میلیارد و ۸۰۰‌میلیون دلار بوده است و در آخرین گزارش، این میزان به ۵۸‌میلیارد و ۳۰۰‌میلیون دلار رسیده است.
ادامه کاهش ارزش دلار ارتباط آن با کسری تراز تجاری آمریکا آینده چندان روشنی را برای این وضعیت متصور نیست.
شهاب جولینوس، استراتژیست ارزی شرکت سرمایه‌گذاری ABN Amro Holding NV در لندن نیز گفت: کسری تراز تجاری آمریکا در مرحله نگران کننده‌ای است و به بازار سرمایه در این کشور آسیب‌های جدی را وارد خواهد کرد. وی پیش‌بینی کرد که طی دو هفته آینده ارزش هر یورو به ۳۶۶۶/۱ برسد.
کسری حساب جاری ۱۶۴‌میلیارد و ۷۰۰‌میلیون دلاری دولت آمریکا در سه ماهه سوم سال گذشته نیز نیاز جذب روزانه ۸/۱‌میلیارد دلار را برای اقتصاد دولت آمریکا ناگزیر ساخته است. در سه ماهه چهارم سال گذشته این میزان به ۱۸۲‌میلیارد و ۸۰۰‌میلیون دلار رسید که به نوبه خود احتمال سقوط ارزش دلار را بیش از پیش تقویت کرد.
کنت لاندن، تحلیلگر ارزی گروه مالی JPMorgan chaseco در نیویورک نیز با اشاره به شرایط فوق پیش‌بینی کرد ارزش برابری هر یورو در هفته‌های آینده به ۳۵/۱‌دلار برسد.
پاول روبن سون، استراتژیست ارزهای خارجی رویال بانک اسکاتلند (Royal Band of Scotland Group) با اشاره به آخرین گزارشات منتشره از نماگرهای تراز تجاری آمریکا گفت: این بدترین گزارشی بوده است که تاکنون ما دیده‌ایم و این آشکارا یک علامت منفی برای دلار آمریکا است این گزارش همچنین به نقل از رییس یک صندوق مالی – تجاری در کالیفرنیای آمریکا اعلام کرده است که خیلی از مردم با انتظار رسیدن میزان کسری تراز تجاری آمریکا به حد ۶۰‌میلیارد دلار اقدام به خرید دلار کرده‌اند.
بنابراین گزارش سخنان روز یازدهم مارس (روز شنبه) جونیچیرو کویزومی نخست‌وزیر ژاپن مبنی بر تصمیم‌ دولت وی بر تنوع بخشیدن به ساختار ذخیره ارزی خارجی این کشور تاثیر زیادی بر کاهش ارزش دلار داشته است.
ژاپن دارای بیشترین میزان ذخیره دلار در صندوق ذخیره ارز خارجی خود است. سال گذشته میلادی نیز دولت چین میزان دلار را از ذخیره ارزی خود کاهش داد. در سال ۲۰۰۳ میلادی ۸۲ درصد ذخیره ارزی چین را دلار آمریکا تشکیل می‌داد. این میزان در سال ۲۰۰۴ به ۷۶‌درصد رسید. منبع: بلومبرگ‌( دنیای اقتصاد ۲۴/۱۲/۸۳ )