ارزش جاری بازار بورس‌های عربی 15.2 درصد کاهش یافت

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از گلف تایمز، صندوق پول عرب عملکرد 15 بورس عربی در سه‌ماهه سوم 2006 را اعلام کرد که بر اساس آن ارزش جاری بازار مجموع این بورس‌ها نزول چشمگیری نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته است.
 
15 بورس عربی شامل بورس‌های عربستان، کویت، دوبی، ابوظبی، مصر، قطر، مراکش، اردن، بحرین، عمان، لبنان، تونس، سودان، فلسطین، و الجزایر در سه‌ماهه سوم 2006 شاهد 3.7 درصد کاهش شاخص میانگین سهام نسبت به سه‌ماهه دوم و 24.2 درصد کاهش نسبت به سه‌ماهه سوم سال 2005 بوده‌اند.
 
در حالی که شاخص اکثر بورس‌های عربی در سه‌ماهه سوم امسال با افزایش مواجه بوده، اما شاخص بورس‌های معتبر عربستان، لبنان و ابوظبی شاهد کاهش‌های 12.5، 4.7 و 0.1 درصدی بوده‌اند.
 
مجموع شرکت‌های ثبت شده در بورس‌های عربی به 1621 شرکت رسیده و ارزش جاری بازار آنها مجموعا به یک هزار و 31 میلیارد دلار رسیده است که 2 درصد نسبت به سه‌ماهه دوم و 15.2 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش نشان می‌دهد.
 
ارزش جاری بازار بورس عربستان به 457 میلیارد دلار می‌رسد که 44 درصد کل ارزش جاری بازارهای سهام کشورهای عربی را شامل می‌شود و پس از آن بورس کویت با 10.4 درصد، دوبی با 9.3 درصد، ابوظبی با 9.1 درصد، قاهره و اسکندریه با 8.2 درصد و قطر با 6.4 درصد به ترتیب در رتبه‌های بعدی قرار دارند.
 
صندوق پول عرب تصریح می‌کند که نقدینگی بورس‌های عربی بسیار پایین‌تر از آن چیزی است که بتوان آنها را بازارهای سهام نامید، به عنوان مثال ارزش متوسط مبادلات روزانه سهام در 8 بورس عربی بحرین، مراکش، الجزایر، تونس، سودان، فلسطین، عمان و لبنان در سه‌ماهه سوم امسال فقط حدود 56 میلیون دلار بوده است که یک سوم رقم مبادلات روزانه بورس کویت به تنهایی است.