ارزش بازار به 100میلیارد دلار می‌رسد

دکتر عبده‌تبریزی گفت: پیش‌بینی می‌کنیم تا پایان سال 84 ارزش کل بورس اوراق بهادار به 100میلیارد دلار برسد.
به نقل از گروه بورس روزنامه دنیای اقتصاد سی و یکم فروردین ماه 1384 ، دبیر کل بورس که روز گذشته به دعوت کانون سهامداران حقیقی در جمع سهامداران بورس در تالار اختصاصی کارگزاری بانک کشاورزی سخن می‌گفت، افزود:‌ انتظار داریم با توجه به تبیین اصل 44 قانون اساسی بتوانیم به سادگی با پذیرش دو بانک و یک شرکت فولاد بزرگ در بورس شاهد رشد ارزش بازار از 40 میلیارد دلا‌ر کنونی این سطح باشیم.
وی با تشریح شرایط حاکم بر اقتصاد کشور و رونق حاکم بر آن به دلیل ترقی بهای جهانی نفت گفت: هیچ مشکل خاصی در اقتصاد کلان کشور مشاهده نمی‌شود و ارقام و نماگرهای اقتصادی کشور شرایط بسیار خوبی دارند از این رو انتظار داریم اگر مشکلی پیش نیاید روند رشد بازار در 5 سال آینده ادامه یابد.
دکتر عبده تبریزی تاکید کرد: به‌‌رغم رشد بازار در شرایط کنونی بورس اوراق بهادار به لحاظ گردش روزانه معاملات از بورس‌های منطقه عقب است که در این زمینه باید تلاش موثری صورت گیرد.
وی با اشاره به برنامه توسعه فیزیکی بازار سرمایه گفت: تالار منطقه‌ای جزیره کیش در هفته اول اردیبهشت ماه گشایش خواهد یافت و سعی خواهد شد تا پایان دولت آقای خاتمی در تمامی مراکز استان‌ها شاهد وجود تالار منطقه‌ای باشیم.
دکتر عبده تبریزی با انتقاد از عدم مساعدت مخابرات در جهت توسعه تالارهای اختصاصی کارگزاران در سطح تهران گفت: هم اکنون 20 تالار آماده است که به دلیل عدم تخصیص ‌Lease Line از سوی مخابرات این تالارها به بهره‌برداری نرسیده است.
وی تصریح کرد:‌ در صورتی که مخابرات قادر به تامین نیازها نیست صراحتا مساله را بیان کند و ما انتظار کمک بیشتری از مخابرات برای توسعه فیزیکی بورس در سطح تهران داشتیم.
دکتر عبده تبریزی در بخش دیگر با اشاره به خرید سیستم جدید معاملات از سوی بورس اوراق بهادار گفت: روند اجرایی قرارداد خرید نرم‌افزار جدید که توان پوشش تا 500 هزار معامله در روز را دارد از چند روز دیگر در بورس آغاز می‌گردد.
وی خاطر نشان کرد: پیاده کردن سیستم جدید معاملاتی سبب خواهد شد سرعت معاملات تا 50 برابر بیشتر شده و سهولت بیشتری در تبادلات الکترونیکی میان سهامداران و کارگزاران پدید آید.
وی خاطرنشان کرد: بورس با هدف تقویت تبادلات الکترونیکی از تمامی کارگزاران خواسته است تا پایان سال جاری سیستم دریافت اینترنتی سفارش‌های خرید و فروش را ایجاد کنند. همچنین کلیه شرکت‌ها بر اساس مصوبه هیات پذیرش مکلف هستند قبل از پذیرش در بورس سایت اینترنتی راه‌اندازی کرده و هر اطلاعیه‌ای را همزمان با ارسال به بورس در سایت خود قرار دهند که این امر سبب می‌شود هیچ اطلاعات مهمی در بورس باقی نماند و بورس از اطلاعات پشت پرده تخلیه گردد.
دکتر عبده تبریزی در بخش دیگری از سخنان خود به مساله بسته بودن تقریبا همیشگی حدود 100 نماد در بورس اشاره کرد و گفت: در کنار تهیه دستورالعمل نحوه توقف نهادهای معاملاتی، به دنبال ایجاد بازار چهارمی هستیم که در آن نماد شرکت‌هایی که به دلیل عدم ارایه اطلاعات بسته است باز شده و بدون هیچ محدودیتی مورد داد و ستد قرار گیرد.
وی از این بازار به عنوان بازار چهارم و غیر رسمی یاد کرد و گفت: ایجاد این بازار بورس را از مساله بسته بودن دایمی نماد شرکت‌های که مدیران آن با عدم ارایه اطلاعات بسته هستند رها کرده و هر شرکتی که یکسال سهام آن در بازار غیر رسمی داد و ستد شود از بورس اخراج شده و بازگشت آن به تابلوهای بورس منوط به طی مراحل پذیرش است.