احیای اقتصاد امریکا پس از شروعی ناامید کننده

به گزارش خبرگزاری رویترز، با انتشار گزارش جدیدی از وضعیت اقتصاد آمریکا در سه‌ماهه دوم سال 2015، چشم‌انداز اقتصادی این کشور روشن‌تر شده‌‌است. این گزارش از افزایش چشمگیر دستمزدها در سه‌ماهه نخست سال خبر می‌دهد که این مساله احتمالا فدرال رزرو را به افزایش نرخ بهره تا پایان امسال ترغیب خواهد کرد.
اطلاعات جدید از وضعیت اقتصادی آمریکا در ماه مارس نشان می‌دهد اقتصاد این کشور پس از شروع ضعیف در سه‌ماهه نخست سال جاری، هم‌اکنون شاهد رشد دوباره و بازیابی قدرت گذشته خود است.

به گزارش اقتصادنیوز، اطلاعات جدید از اقتصاد آمریکا نشان می‌دهد، شمار افرادی که برای استفاده از مزایای بیکاری ثبت‌نام کرده اند، به پایین ترین سطح خود طی 15 سال اخیر رسیده، ضمن اینکه میزان هزینه مصرف‌کننده نیز در ماه مارس افزایش یافته‌است. این اتفاقات همگی نویدبخش احیای دوباره اقتصاد و بازیابی قدرت گذشته توسط قدرتمند ترین اقتصاد جهان، پس از یک شروع ناامیدکننده در سه‌ماهه نخست سال است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، با انتشار گزارش جدیدی از وضعیت اقتصاد آمریکا در سه‌ماهه دوم سال 2015، چشم‌انداز اقتصادی این کشور روشن‌تر شده‌‌است. این گزارش از افزایش چشمگیر دستمزدها در سه‌ماهه نخست سال خبر می‌دهد که این مساله احتمالا فدرال رزرو را به افزایش نرخ بهره تا پایان امسال ترغیب خواهد کرد.

«پل اشورث»، اقتصاددان ارشد موسسه «کپیتال اکونومیک» تورنتو می‌گوید: گزارش اخیر نشان می‌دهد شرایط اقتصادی آمریکا نسبت به سه‌ماهه نخست سال بسیار بهتر است. همچنین، ارزیابی‌‌های اولیه از وضعیت بیکاری در آمریکا حاکی از کاهش 34 هزارنفری شمار افراد ثبت‌نامی برای استفاده از مزایای بیکاری تا هفته پایاینی آوریل و رسیدن تعداد متقاضیان استفاده از این خدمات به 262 هزار نفر است، که‌ بدین ترتیب، و بنابر اعلام اداره کار ایالات متحده، این رقم پایین‌ترین نرخ بیکاری از آوریل 2000 تاکنون محسوب می‌شود.

باوجود اینکه این میزان کاهش، فراتر از پیش‌بینی‌های وال‌استریت در کاهش شمار افراد متقاضی استفاده از خدمات بیکاری به 290 هزار نفر است، اما بنظر می‌رسد این رقم با استفاده از داده‌های اخذ شده در ماه مارس از رشد جدی بازار کار، تقویت شده و بنابراین، استناد به این رقم برای سلامت بازار کار آمریکا، کمی اغراق آمیز است.

اما اداره بازرگانی ایالات متحده، در گزارش جداگانه‌ای از میزان هزینه مصرف‌کننده، اعلام کرد: هزینه مصرف‌کننده در این کشور، که بیش از دو سوم فعالیت‌های اقتصادی را به‌خود اختصاص می‌دهد، ماه گذشته 0.4 درصد رشد کرده‌ و خانوارها به خرید کالاهای گرانقیمتی نظیر خودرو روی آورده‌اند.

این افزایش 0.4 درصدی، به دنبال رشد 0.2 درصدی ماه فوریه رخ داده که نشان می‌دهد هزینه مصرف‌کننده در پایان سه‌ماهه نخست سال جاری افزایش چشمگیری داشته‌است.

اما گزارش دیگری از وضعیت اقتصادی آمریکا نشان می‌دهد، نرخ تولید ناخالص ملی این کشور در سه‌ماهه دوم سال، در مسیر رشد 0.9 درصدی قرار دارد. این گزارش همچنین نشان می‌دهد فعالیت کارخانجات این کشور در شمال مرکزی، در ماه آوریل شدت یافته و از کاهش پنج و نیم ساله این روند فاصله گرفته‌است.

افزایش دستمزدها
با تنظیم دستمزدها با نرخ تورم، هزینه مصرف‌کننده در ماه مارس و پس از آنکه یک روند یکنواخت را در اوایل ماه ژانویه سپری کرد، اکنون در ماه مارس، 0.3 درصد افزایش یافته‌است. زمستان سخت شرایط بازار کار را در سه‌ماهه نخست سال سخت کرد، اکنون تعدیل هوا، پایان یافتن مناقشات صنفی نظیر اعتصاب کارگران پالایشگاه‌های بندر «وست کاست»، تقویت ارزش دلار و کاهش قیمت نفت و حامل‌های انرژی، اقتصاد آمریکا درحال احیای دوباره است.

بنابر گزارش اداره کار ایالات متحده، میزان حقوق و و دستمزد پرداختی در بخش خصوصی، پس از افزایش 0.5 درصدی که در سه‌ماهه نخست شاهد آن بودیم، اکنون 0.7 درصد دیگر رشد کرده‌است. طی 12 ماه آتی، میزان دستمزدها 2.8 درصد افزایش خواهد یافت که این رقم پس از سه‌ماهه سوم 2008 ، بالاترین رشد حقوق و دستمزدها در بخش خصوصی به‌حساب می‌آید.