اجرای عملیات تولید بتن غلطکی برای اولین بار در ایران

به منظور صیانت از محیط زیست در شرکت سیمان شمال روی داد:

اجرای عملیات تولید بتن غلطکی برای اولین بار در ایران

شرکت سیمان شمال پس از تحقیق، مطالعه و تعریف پروژه، به منظور صیانت از محیط زیست و ایفای مسئولیت اجتماعی، در یک برنامه‌ریزی زمان‌بندی، عملیات اجرایی پروژه RCCP را به طول 3 کیلومتر و به مساحت 23 هزار متر مربع آغاز کرد.

فاز اول این پروژه که در مسیرهای دسترسی داخلی سایت(کارخانه) به اجرا درآمده است، تاکنون 20 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و تا پایان سال جاری به اتمام می‌رسد.

بتن غلطکی یا RCC، بتنی است که با حرکت غلطک روی بتن سخت نشده و تقریباً به صورت خشک متراکم می‌شود. بتن غلطکی متراکم شده، دارای همان خواص بتن معمولی تَر است و درجا ریخته و عمل آوری می‌شود. همچنین این بتن مقاومت فشاری، خمشی و برشی بالا، چگالی زیاد و به دلیل جذب آب کم، نسبت پائین آب به سیمان(اسلامپ صفر) را دارد.

علاوه بر این، بتن غلطکی کمترین میزان ترک خوردگی در سطح، کیفیت فنی بهبود یافته و به دلیل توجیه فنی و اقتصادی بالا، مناسب‌ترین جایگزین انواع روسازی در مسیرها و محوطه‌ها است.

این نوع بتن با حدود 40 درصد قیمت تمام شده و مقاومت چند برابری نسبت به آسفالت قیری، نداشتن انواع محدودیت‌ها و مشکلات اجرای بتن معمولی و سرعت بالای اجرا نسبت به بتن مسلح و سهولت و سرعت در ترمیم نقاط آسیب دیده نسبت به بتن مسلح، ویژگی‌های مناسبی برای جایگزینی انواع روسازی را دارد.