اتصال شبکه برق ایران و روسیه از طریق آذربایجان روس‌ها نیروگاه حرارتی ۱۴۰۰ مگاواتی در بندرعباس می‌سازند

خانه » اتصال شبکه برق ایران و روسیه از طریق آذربایجان روس‌ها نیروگاه حرارتی ۱۴۰۰ مگاواتی در بندرعباس می‌سازند

اتصال شبکه برق ایران و روسیه از طریق آذربایجان روس‌ها نیروگاه حرارتی ۱۴۰۰ مگاواتی در بندرعباس می‌سازند

۱۳۹۴/۹/۳۰ ۱۴:۳۷:۱۴ ۳۰ آذر ۱۳۹۴ |دسته‌بندی: اخبار, اخبار اقتصاد ایران|

بر اساس توافق ایران و روسیه، روس‌ها نیروگاهی به ظرفیت ۱۴۰۰ مگاوات همراه با سیستم آب‌شیرین‌کن در بندرعباس احداث می‌کنند.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، از امضای سه تفاهمنامه با روسیه خبر داد و گفت: براساس یکی از این توافقات قرار است که روس‌ها نیروگاه حرارتی به ظرفیت ۱۴۰۰ مگاوات همراه با سیستم آب‌شیرین‌کن در بندرعباس احداث کنند.

هوشنگ فلاحتیان با بیان اینکه این نیروگاه قابلیت شیرین‌سازی ۲۰۰ هزار متر مکعب آب در شبانه‌روز برای بندرعباس را دارد، اظهار کرد: راندمان این نیروگاه بالای ۴۰ درصد است.

وی درخصوص تامین منابع مالی این طرح گفت: قرار بر این است که این طرح با تامین مالی از سوی فاینانس روسیه به صورت کلید در دست و با رعایت مقررات ساخت داخل انجام شود.

فلاحتیان درباره شرکتی که از طرف روس‌ها مسئولیت اجرای پروژه نیروگاه بندرعباس را برعهده دارد گفت: مسئولیت اصلی این طرح بر عهده شرکت تکنوپروم اکسپورت است.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی درخصوص پروژه دوم مورد توافق ایران و روسیه تاکید کرد: براساس این تفاهمنامه بحث سنکرون کردن شبکه برق ایران و روسیه به امضا رسیده است و قرار بر این است که در مرحله اول از مسیر آذربایجان این اتصال ایجاد شود.

فلاحتیان ادامه داد: در مراحل بعدی قرار است که شبکه برق ایران از مسیر ارمنستان، گرجستان و ترکیه به روسیه برسد به طوری که از این راه امکان مبادلات برقی ایجاد شود.

وی درخصوص پروژه سوم این تفاهمنامه اظهار کرد: قرار بر این شده که روسیه مطالعات مربوط به آب‌های ژرف در مناطق شرقی و فلات مرکزی ایران را انجام دهد.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در توزیع آب‌های ژرف گفت: آب‌هایی که در عمق بیش از ۱۰۰۰ متری در مناطق کویری ایران قرار دارند را آب‌های ژرف می‌نامند و با توجه به اینکه روسیه دارای یک تکنولوژی برای شناسایی این نوع آب است لذا در این تفاهمنامه انجام مطالعات میدانی توسط روسیه با خط اعتباری کشور در نظر گرفته شده است.