آمریکایی‌ها وارد عرصه داروسازی ایران شدند

مدیرعامل یک شرکت دارویی از تولید داخلی ۱۲ قلم داروی جنرال تحت لیسانس اروپا و آمریکا که باعث کاهش قیمت این داروها برای بیماران می‌شود، خبر داد.

به گزارش تسنیم، مهدی بلوچستانی مدیرعامل یک شرکت دارویی طی نشست خبری در حوزه دارو از از تولید داخلی 12 قلم داروی جنرال که باعث کاهش قیمت این داروها برای بیماران می‌شود، خبر داد و اظهار داشت: این داروها که تحت لیسانس اروپا و آمریکا هستند، پیش از این به کشور وارد می‌شدند اما خوشبختانه به زودی شاهد راه اندازی خط تولید آنها در داخل کشور خواهیم بود که براین یاساس با حضور رئیس سازمان غذا و داور و کارشناسان این سازمان GMP تولید این داروها بررسی می‌شود.

وی ادامه داد: این داروها برای درمان بیماری‌های دیابت، اعصاب و روان، حساسیت و پروستات و همچنین تسکین درد کاربرد دارند که نیمه فصل تابستان وارد بازار دارویی کشور می‌شوند. ضمن اینکه داروهای یاد شده در قالب قرص و کپسول ارائه می‌شوند. براین اساس قرص سیتالوپرام ٢٠ و 40 میلی گرم، قرص ستیریزین، قرص سرترالین ۵٠ و یکصد میلی گرم، قرص متفورمین ۵٠٠ میلی گرم و قرص متفورمین هزار میلی گرم از جمله این داروها به شمار می‌آید.

بلوچستانی عنوان کرد:  کپسول تامسولوسین 4 ،0 میلی گرم، قرص دیکلوفناک ٧۵ میلی گرم،  قرص ملوکسیکام 5 ،7 میلی گرم، قرص ملوکسیکام ١۵ میلی گرم و کپسول امنیک نیز از دیگر دارو های جدید به شمار می آیند، که در این راستا قرار است تا پنج سال آینده پنج قلم دارو نیز برای بیماری‌های خاص به شمار داروهای یاد شده اضافه شود.

وی اثربخشی داروهای تولید شده را همانند برند اصلی آن عنوان کرد و در عین حال به قیمت داروهای یاد شده نیز اشاره کرد و آن را پایین تر از برند اصلی بیان کرد و گفت: با تولید 12 قلم داروی جنرال نگرانی بیماران و پزشکان در خصوص کمبود این داروها بر اثر مسائلی همچون تحریم، برطرف می‌شود.

مدیرعامل این شرکت دارویی با اشاره به هزینه بیش از 8 میلیون یورو برای احداث کارخانه تولید داروهای جنرال اظهار داشت: برای انتقال دانش تولید دارو به کشور نیز هفته آینده تعدادی از کارشناسان شرکت برای فراگرفتن دوره‌های آموزشی به هلند و آلمان می‌روند. بسته بندی این داروها نیز با بالاترین استاندارد صورت می‌پذیرد زیرا با توجه به شرایط اقلیمی ایران و واکنش برخی داروها در رطوبت، داروها به بسته بندی ویژه ای نیاز دارند.

بلوچستانی در پایان خاطرنشان کرد: این داروها تحت پوشش بیمه خواهند بود و نسبت به نوع خارجی موجود در بازار با کیفیت بهتر و 10 درصد کاهش قیمت ارائه می‌شود.