آخرین وضعیت پذیرش سیمانی‌ها

خانه » آخرین وضعیت پذیرش سیمانی‌ها

آخرین وضعیت پذیرش سیمانی‌ها

۱۳۹۰/۸/۱۴ ۱۶:۲۸:۱۸ ۱۴ آبان ۱۳۹۰ |دسته‌بندی: اخبار اقتصاد ایران|

گزارش فارس از:
خبرگزاری فارس: با گذشت دو سال و ۴ ماه از پذیرش سیمان در بورس کالا تا کنون ۹۳۴ هزار و ۹۶۰ تن سیمان ۲۲ شرکت به فروش رسیده است و در حالی که دو ماه از آخرین عرضه این کالا در بورس می‌گذرد سیمان کردستان با اختلاف ۴۷۷ هزار تنی بیشترین حجم فروش را در اختیار دارد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی فارس، از ابتدای پذیرش سیمان در بورس کالا یعنی ۸ تیر ماه سال ۹ تا ابتدای آبان ماه سال جاری تعداد ۳۳ شرکت سیمانی پذیرش و ۷ شرکت نیز در حال پذیرش هستند. همچنین از تعداد ? شرکت تولید کننده سیمان سفید در کشور ، ? شرکت سیمان سفید نی‌ریز، ساوه، ارومیه و بنوید پذیرش شده‌اند و فقط شرکت سیمان سفید شمال باقی مانده است. 

بر اساس این گزارش، از ۳۳ شرکت سیمانی پذیرش شده در بورس کالا تاکنون ۲۲ شرکت سیمانی اقدام به عرضه کرده‌اند. 

بر اساس آمار موجود شرکت‌های آبیک، اردستان، اصفهان، بهبهان، خوزستان، داراب، دشتستان، ‌دورود، زابل، زنجان، سپاهان، شاهرود، شرق، صوفیان، غرب، فارس، فارس نو، فیروزکوه، کردستان،‌ممتازان کرمان، نی‌ریز، ساروج بوشهر شرکت‌های عرضه کننده سیمان در بورس کالا هستند که شرکت سیمان بهبهان، درود، فارس و نی‌ریز هم صادراتی عرضه‌می‌کنند هم داخلی. شرکت سیمان زابل نیز تنها سیمان صادراتی عرضه‌ کرده ‌است.
همچنین، آخرین عرضه سیمان توسط شرکت آبیک در ۳۰ مرداد ماه سال جاری انجام شده است. 

به طور کلی، یک میلیون و ۲۵۸ هزار ۸۲۰ تن سیمان در بورس طی دو سال و ۴ ماه عرضه شده که از این میزان ۹۳۴ هزار و ۹۶۰ تن به فروش رسیده است.
از نظر حجم عرضه سیمان داخلی شرکت‌های کردستان، خوزستان، صوفیان، بهبهان، زنجان، دشتستان، غرب، شرق بالاترین حجم ولی از نظر حجم فروش شرکت‌های کردستان، با ۵۳۸ هزار تن، اصفهان ۶۱ هزار تن و ابیک ۵۴ هزار و ۲۰۰ تن بیشترین حجم فروش سیمان داخلی را به خود اختصاص دادند.
بیشترین حجم فروش سیمان صادراتی نیز در اختیار سیمان دورد با ۲۵ هزار تن و بهبهان با ۲۰ هزار تن است. 

بر اساس این گزارش، سیمان نی‌ریز با ۷۰۰ تن، شاهرود با هزار تن و ممتازان کرمان با ۲ هزار تن کمترین حجم فروش سیمان داخلی را به خود اختصاص داده‌اند.