۵۹ میلیون تن کالا در سال ۹۳ به کشورهای خارجی صادر شد

خانه » ۵۹ میلیون تن کالا در سال ۹۳ به کشورهای خارجی صادر شد

۵۹ میلیون تن کالا در سال ۹۳ به کشورهای خارجی صادر شد

۱۳۹۴/۱/۳۱ ۱۱:۵۳:۳۴ ۳۱ فروردین ۱۳۹۴ |دسته‌بندی: اخبار, اخبار اقتصاد ایران|

ایرنا – مدیرکل دفتر فن آوری اطلاعات و ارتباطات سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای گفت: طی ۱۲ ماهه سال ۹۳ در مجموع ۴۴ میلیون و ۱۷۹ هزار تن کالاهای نفتی و غیرنفتی از مرزهای زمینی و آبی وارد کشور شده و ۵۸ میلیون و ۹۸۲ هزار تن کالا از مرزهای کشور صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته میزان واردات ۱۶ درصد افزایش داشته است.
[۵۹ میلیون تن کالا در سال ۹۳ به کشورهای خارجی صادر شد]

به گزارش ایرنا از روابط عمومی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، فرامرز مداح افزود: از مجموع کالاهای صادر شده، ۶ میلیون و ۶۲۸ هزار تن کالا از طریق مرزهای جاده ای از کشور صادر و میزان یک میلیون و ۴۳۵ هزار تن از مرزهای جاده ای به کشور وارد شده است.

وی با بیان آنکه از مجموع واردات و صادرات سهم جاده ۸ درصد و سهم دریا ۹۲ درصد بوده است، اظهار داشت: از میان مرزهای جاده ای کشور، مرز بازرگان با سهم ۵۸ درصدی فعال ترین مرز در زمینه واردات کالا به کشور به شمار می رود که پس از آن مرزهای آستارا و میرجاوه با ۱۷ و ۱۱ درصد در رده های بعدی قرار دارند.

مداح افزود: عملکرد مرزهای جاده ای در زمینه صادرات کالا از کشور نشان می دهد طی سال ۹۳، مرز بازرگان با ۱۹ درصد در رده نخست و پس از آن مرزهای دوغارون با ۱۴ درصد و آستارا با ۱۲ درصد قرار دارند.

مدیرکل دفتر فن آوری اطلاعات و ارتباطات با بیان اینکه سهم کامیون های ایرانی در صادرات کالا ۶۲ درصد و در جابه جایی واردات کالا ۴۰ درصد بوده است، افزود: از مجموع کالاهای صادر شده بیشترین میزان به کشورهای افغانستان و ترکیه و از مجموع کالاهای وارد شده بیشترین میزان از کشورهای ترکیه و جمهوری آذربایجان بوده است.

وی با اشاره به اینکه طی مدت مذکور، ۲۱۱ هزار نفر مسافر توسط ۲۳ هزار دستگاه وسیله نقلیه مسافری وارد کشور شدند، افزود: در جابه جایی این مسافران سهم اتوبوس ۴۸ درصد، مینی بوس ۷ درصد و سواری ۴۵ درصد است.

همچنین تعداد ۳۷۱ هزار نفر توسط ۳۸ هزار دستگاه وسیله نقلیه مسافری از کشور خارج شدند که سهم اتوبوس ۵۶ درصد، مینی بوس ۲ درصد و سواری ۴۲ درصد بوده است.

مداح درخصوص آمار تردد وسایل نقلیه مسافری در مرزهای کشور، گفت: در مدت مذکور، بیشترین تردد وسایل نقلیه مسافری در مرزهای دوغارون با ۲۸ درصد و بیله سوار با ۱۹ درصد بوده است.

وی خاطرنشان کرد: از مجموع مسافران ورودی به کشور ۱۱۵ هزار نفر مسافران خارجی و ۹۶ هزار نفر مسافر ایرانی بودند و از مجموع مسافران خارج شده از کشور ۱۵۸ هزار مسافر خارجی و ۲۱۳ هزار نفر مسافر ایرانی از مرزهای جاده ای کشور خارج شدند.