۳۰درصد تسهیلات بانک‌ها به صنعت و معدن رسید

خانه » ۳۰درصد تسهیلات بانک‌ها به صنعت و معدن رسید

۳۰درصد تسهیلات بانک‌ها به صنعت و معدن رسید

۱۳۹۴/۶/۱۹ ۱۲:۲۵:۴۹ ۱۹ شهریور ۱۳۹۴ |دسته‌بندی: اخبار, اخبار اقتصاد ایران|

جدیدترین آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که از مجموع تسهیلات پرداختی شبکه بانکی در چهارماه نخست امسال بیش از ۳۰ درصد در اختیار بخش صنعت و معدن قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار ایسنا، طبق روال دوره‌های گذشته باز هم حدود یک سوم تسهیلات پرداختی بانک‌ها به صنعت و معدن رسیده است؛ به طوری که از مجموع ۹۴ هزار میلیارد تومان تسهیلاتی که در فاصله فروردین تا تیرماه پرداخته‌ شده، بیش از ۲۸ هزار میلیارد تومان سهم بخش صنعت و معدن بوده است.

مقایسه وام های پرداختی به صنعت و معدن در چهار ماه نخست امسال (۲۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان) با مدت مشابه سال گذشته (۲۵ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان) نشان‌دهنده رشد ۹.۷ درصدی است.

گرچه میزان تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش صنعت و معدن با توجه به رشد حدود ۱۶ درصدی مجموع تسهیلات پرداختی بانک‌ها افزایش بیش از ۳۰۰۰ میلیارد تومانی نشان می‌دهد، اما سهم این بخش از کل وام های اعطایی نسبت به دوره گذشته اندکی کاهش یافته است. صنعت و معدن در چهار ماه نخست پارسال ۳۲.۱ درصد از ۸۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات کل را به خود اختصاص داده بود که حدود دو درصد بیش از سهم امسال است.

همچنین بانک‌ها در چهارماه اول سال ۱۳۹۲ حدود ۲۹.۸ درصد کل تسهیلات (۱۸ هزار و ۳۰۰میلیارد تومان) و در همین مدت در سال ۱۳۹۱ نزدیک به ۳۱.۴ درصد (۵۷۰۰ میلیارد تومان) منابع در اختیار بخش صنعت و معدن قرار داده‌اند. اما از ۲۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومانی که بانک‌ها به صنعت و معدن وام داده‌اند نزدیک به ۸۵ درصد یعنی ۲۴ هزار میلیارد تومان به سرمایه در گردش تخصیص یافته است.

مانده ۴۴۰۰ میلیارد تومانی تسهیلات دریافتی بخش صنعت و معدن نیز این گونه توزیع شده که ۵.۵ درصد برای “ایجاد”، ۰.۱ درصد “تعمیر”، ۵.۸ درصد “توسعه”، ۲.۲ درصد “خرید کالای شخصی”، ۰.۷ درصد “خرید مسکن” و همچنین ۰.۸ درصد به سایر بخش ها اختصاص یافته است.