یک کارشناس بازار سرمایه ادامه روند رو به رشد بورس را در گرو عبور از سه چالش حیاتی دانست و تصریح کرد

خانه » یک کارشناس بازار سرمایه ادامه روند رو به رشد بورس را در گرو عبور از سه چالش حیاتی دانست و تصریح کرد

یک کارشناس بازار سرمایه ادامه روند رو به رشد بورس را در گرو عبور از سه چالش حیاتی دانست و تصریح کرد

۱۳۹۲/۱/۳۱ ۱۳:۴۵:۳۳ ۳۱ فروردین ۱۳۹۲ |دسته‌بندی: اخبار اقتصاد ایران|

ادامه رشد بورس در گرو عبور از سه چالش

انتخابات، تورم و تحریم‌ها چشم انداز اقتصاد را مبهم کرده و تا تکلیف این مسائل روشن نشود، برای بررسی نمی‌توان پیش‌بینی دقیق کرد.
شاهین شایان آرانی اظهار کرد: نوسانی که در بازار سرمایه شاهد آن هستیم به دلیل برخی التهابات است که در دورنمای اقتصاد کشور به چشم می‌خورد. البته بورس اوراق بهادار در چند سال گذشته عملکرد نسبتا خوبی داشته ولی برای رسیدن به برخی بورس‌های بین‌المللی و بزرگ هنوز جای کار بسیار خوبی داریم.
وی رشد نرخ ارز را یکی از عوامل بالا رفتن شاخص بورس دانست و عنوان کرد: در کنار آن، مسائل دیگری چون رشد تولید یا ورود برخی شرکت‌های جدید به بورس قرار داشته است اما باید توجه داشته باشیم با توجه به میزان بالای نقدینگی موجود در جامعه، بورس از تنها حوزه‌هایی بود که می‌توانست نقدینگی را کنترل کند.
شایان‌آرانی اصلی‌ترین دلیل حضور فعال شبه‌دولتی‌ها در بورس را نبود بخش خصوصی فعال در اقتصاد قلمداد کرد و گفت: هدف اصل ۴۴ قانون اساسی، کوچک‌تر کردن دولت و استفاده حداکثری از توان بخش خصوصی است. اما در کشور ما هنوز بخش خصوصی به حدی از توانایی نرسیده که بتواند شرکت‌های بزرگ دولتی را دراختیار بگیرد.
باید قبول کرد در سر راه بخش خصوصی موانع زیادی وجود دارد و تا رفع نشدن این موانع و قدرت نیافتن آن نمی‌توان انتظار داشت شرکت‌های بزرگ مستقیما به بخش خصوصی واگذار شوند.