کاهش ۳۵هزار تومانی قیمت سکه در آخر هفته

خانه » کاهش ۳۵هزار تومانی قیمت سکه در آخر هفته

کاهش ۳۵هزار تومانی قیمت سکه در آخر هفته

۱۳۹۰/۶/۵ ۱۲:۳۸:۰۶ ۵ شهریور ۱۳۹۰ |دسته‌بندی: اخبار اقتصاد ایران|

دنیای اقتصاد – گروه بازار پول: پس از بازگشت بهای جهانی طلا به زیر ۱۸۰۰ دلار قیمت‌ها در بازار ایران نیز عقب گرد کرد. روز پنج شنبه هر قطعه سکه بهار آزادی با ۳۵ هزار تومان کاهش نسبت به روز قبل از خود یک رکورد جدید در جهت کاهش قیمت ثبت کرد. در هفته گذشته قیمت هر قطعه سکه بهار آزادی تا روز چهارشنبه ۶۸ هزار تومان افزایش یافت و از ۴۹۴ هزار تومان به ۵۵۸ هزار تومان رسید.

اما با سقوط به سطح ۱۷۲۰ دلار یا به گفته برخی کارشناسان، نفس چاق کردن قیمت‌ها پس از یک دوره هیجانی آخر هفته در بازار ایران به گونه‌ای دیگر رقم خورد. روز پنج‌شنبه را باید ترمزی بر تک تازی طلا در طول هفته توصیف کرد، کاهش ۳۵ هزار تومانی و نزول قیمت سکه تمام بهار به ۵۲۲ هزار تومان به معنای خنثی شدن ۵۱ درصد افزایش قیمت در طول هفته بود. قیمت نیم سکه نیز با ۱۲ هزار تومان نزول از ۲۷۳ هزار تومان به ۲۶۱ هزار تومان رسید تا پس از تمام در جایگاه دوم کاهش قیمت قرار گیرد. از ارزش جاری سکه طرح قدیم نیز در روز پنج‌شنبه ۱۰ هزار تومان کاسته شد تا هر قطعه از این مسکوک قیمتی ۵۶۰ هزار تومان قیمت‌گذاری شود. ربع سکه هم که در طول هفته روند افزایشی آهسته اما پیوسته‌ای داشت در روز پنج‌شنبه به روند افزایشی خود خاتمه داد. گرچه در میان انواع سکه‌ها بهار آزادی با ۵ هزار تومان کاهش کمترین میزان افت را به نام خود ثبت کرد. قیمت ربع سکه از ۱۴۱ هزار تومان به ۱۳۶ هزار تومان بازگشت.
سکه بانکی گران‌تر از سکه آزاد
کاهش قیمت‌ها در بازار آزاد در حالی رقم خورد که بانک مرکزی روز گذشته قیمت انواع سکه را افزایش داد. بانک مرکزی روز پنج‌شنبه نرخ پایه یک بهار را ۵۳۲ هزار تومان تعیین کرد که با ۲۱ هزار و ۲۸۰ تومان مالیات برارزش افزوده این قطعه سکه با نرخ نهایی ۵۵۳ هزار و ۲۸۰ تومان قیمت گذاری شد. نرخ پایه نیم سکه نیز ۲۵۹ هزار تومان معین شد که با احتساب ۱۰ هزار و ۳۶۰ تومان مالیات برارزش افزوده ۲۶۹ هزار و ۳۶۰ تومان قیمت خورد.ارزش نهایی ربع سکه هم ۱۳۹ هزار و ۳۶۰ تومان در بازار رسمی، قیمت‌گذاری شد که از این نرخ معادل ۱۳۴ هزار تومان نرخ پایه و ۵ هزار و ۳۶۰ تومان مالیات برارزش افزوده بود. 

وضعیت بازار
گزارش‌ها از بازار حاکی از نبود خرید و فروش در بازار است،هر چند که تلاطم قیمتی ۵ روز اول هفته همه را به صرافت انداخته بود تا بازار را به هر شکلی رصد کنند. یکی از این اشکال حضور خبرنگار واحد مرکزی خبر در بازار سکه بود. خبرنگار که به شدت در گزارش خود هیجانی رفتار می‌کرد تلاش داشت افزایش قیمت سکه را مقطعی، حبابی و… توصیف کند. اصرار خبرنگار در کاهش قیمت‌ها و ضرر و زیان افراد نیز در نوع خود قابل تامل بود. نشان دادن فردی که در یک هفته ۶ میلیون تومان ضرر کرده تا استناد به گفته برخی عابران و رهگذران در بازار از جمله این تلاش‌ها بود. هر چه سیمای ملی تلاش کرد ورود به بازار سکه را همراه با زیان سنگین برای مردم ترسیم کند خبرگزاری‌ها از رفتار عکس مردم خبر می‌دهند. خبرگزاری فارس از صف خرید ۱۰۰ متری خریداران در مقابل شعب بانک ملی در خیابان سعدی و بازار خبر داده است. صف‌هایی که به دلیل تاخیر در اعلام شدن نرخ با منازعه میان متقاضیان و دخالت نیروی انتظامی برای رفع ازدحام روبه‌رو بوده است. 

پیش‌بینی در شروع هفته
بازارهای جهانی روز پنج‌شنبه پس از کاهش قابل ملاحظه قیمت در نرخ ۱۷۷۱ دلار به کار خود پایان دادند. روز جمعه نیز گشایش بازار‌ها با نرخ ۱۷۷۸ برای هر اونس طلا همراه بود و بعدازظهر دیروز به وقت تهران به ۱۷۸۸ دلار رسید تا در نزدیکی مرز ۱۸۰۰ دلار قرار گیرد. مرزی که بیشتر کارشناسان معتقدند برق قیمت طلا بار دیگر آن را می‌گیرد. با بهبود قیمت طلا در سطح جهان جهت قیمت‌ها برای بازارهای داخلی نیز صعودی ترسیم می‌شود. رییس اتحادیه کشوری طلا و جواهر با اشاره به اینکه قیمت‌های داخلی انواع سکه بستگی به نرخ جهانی طلا، وضعیت نرخ ارز و اعلام نرخ توسط بانک ملی دارد از احتمال افزایش قیمت انواع سکه در بازار برای هفته پیش رو خبر داد.به گفته محمدکشتی آرای قیمت طلا در سطح جهانی افزایشی است؛ اما سقف افزایش قیمت مشخص نیست. وی معتقد است: اوضاع اقتصادی دنیا بسیار وخیم است و شرایط بحرانی در اقتصادهای جهانی اجازه کاهش قیمت‌ها را برای طلا نمی‌دهد.رییس اتحادیه کشوری طلا و جواهر افزود: ممکن است از سوی برخی کشورها مانند آمریکا تمهیدات موقتی برای رفع بحران و افزایش قیمت‌ها مانند کمک‌های مالی صورت بگیرد؛ اما رکود اقتصادی اجازه مهار نوسانات قیمتی را نمی‌دهد.