کاهش واردات و صادرات همچنان ادامه دارد/ تراز تجاری ایران در نیمه سال منفی شد

خانه » کاهش واردات و صادرات همچنان ادامه دارد/ تراز تجاری ایران در نیمه سال منفی شد

کاهش واردات و صادرات همچنان ادامه دارد/ تراز تجاری ایران در نیمه سال منفی شد

۱۳۹۴/۷/۸ ۱۱:۵۷:۱۶ ۸ مهر ۱۳۹۴ |دسته‌بندی: اخبار, اخبار اقتصاد ایران|

گزارش گمرک از تجارت خارجی ایران طی ۶ ماهه نخست امسال نشان می‌دهد که میزان واردات در ششمین ماه سال از صادرات پیشی گرفت، بنابراین در نیمه سال جاری تراز تجاری ایران منفی شد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، حجم تجارت خارجی ایران در نیمسال اول سال جاری به ۴۱ میلیارد و ۳۴۶ میلیون دلار رسید، که سهم واردات از آن ۲۰ میلیارد و ۸۵۲ میلیون دلار و سهم صادرات غیر نفتی ۲۰ میلیارد و ۴۹۴ میلیون دلار بوده است.

به این ترتیب طراز تجاری ایران پس از گذشت شش ماه و در حالیکه طی پنج ماه گذشته مثبت بود، به سمت منفی برگشت و عدد منفی ۳۵۸ میلیون دلار را نشان داد.

این آمارها نشان می‌دهد که همچون ماه‌های گذشته حجم واردات و صادرات به کشور نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته،‌ به این ترتیب واردات در این مدت با ۲۰.۴۳ درصد کاهش و صادرات با ۱۴.۱۵ درصد کاهش مواجه بوده است.

اقلام عمده صادرات غیر نفتی در مدت یاد شده به ترتیب شامل سایر گازهای نفتی و هیدروکربورهای گازی شکل و پروپان مایع شده، پلیمرهای اتیلن به اشکال ابتدائی، روغن های نفتی و روغن های حاصل از مواد معدنی قیری و غیر خام و هیدروکربورهای حلقوی بوده و عمده‌ترین خریداران کالاهای صادراتی کشورمان هم به ترتیب چین ،عراق ، امارات متحده عربی، افغانستان و هند بوده اند.

عمده واردات کشور هم به ترتیب به ذرت دامی با سهم ۳.۱۷ درصدی از کل ارزش واردات، قطعات منفصله برای تولید تراکتور کشاورزی و خودروی سواری با ۲.۸۹ درصد، انواع داروها متشکل از محصولات مخلوط شده یا نشده برای درمان و پیشگیری از بیماری با۲.۵۵ درصد و اتومبیل های سواری با ۲.۳۸ درصد بوده که به ترتیب از کشورهای چین، امارات متحده عربی، کره جنوبی، ترکیه و هند بوده است.

همچنین در نیمسال اول سال جاری به تعداد ۲۰ هزار و ۸۸۶ دستگاه انواع خودرو سواری وارد کشورمان شده است.