کاهش قیمت نفت

خانه » کاهش قیمت نفت

کاهش قیمت نفت

۱۳۹۰/۵/۱۹ ۱۶:۳۹:۵۲ ۱۹ مرداد ۱۳۹۰ |دسته‌بندی: اخبار جهان|

دنیای اقتصاد – گروه بین‌الملل: درمیان کاهش بورس‌های جهان و قیمت کالاها که از نگرانی سرمایه‌گذاران در مورد بازگشت آمریکا به رکود ناشی شده بود، دیروز، سه‌شنبه، قیمت نفت در ابتدای معاملات به کمترین سطح خود طی یک سال گذشته رسید، اما سپس اندکی رشد کرد و بیش از بشکه‌ای ۸۰ دلار معامله شد.

در معاملات الکترونیکی بورس نیویورک، بهای نفت خام برای تحویل در ماه سپتامبر ۱۹/۱ دلار کاهش یافت و به ۱۲/۸۰ دلار در هر بشکه رسید. این درحالی است که در ابتدای معاملات قیمت نفت به ۷۱/۷۵ دلار سقوط کرد که کمترین سطح از سپتامبر سال ۲۰۱۰ تاکنون بود. در پایان معاملات روز دوشنبه بهای نفت ۵۷/۵ دلار یا ۴/۶ درصد کاهش یافت و در رقم ۳۱/۸۱ دلار ثابت شد. دیروز در لندن، نفت خام برنت با ۷۴ سنت کاهش ۰۰/۱۰۳ دلار در هر بشکه معامله شد.
کاهش یک درجه‌ای رتبه اعتبارات آمریکا توسط موسسه رتبه‌بندی استاندارد اند پورز در روز جمعه موجب نگرانی سرمایه‌گذاران شده است. روز دوشنبه شاخص میانگین صنعتی داوجونز ۷۶/۶۳۴ واحد یا ۶/۵ درصد سقوط کرد و ششمین کاهش بزرگ این شاخص براساس واحد در ۱۱۲ سال گذشته رقم خورد. دیروز نیز بورس‌های آسیا با کاهش روبه‌رو شدند. معامله‌گران نفت اغلب به بازارسهام به عنوان معیاری از اعتماد سرمایه‌گذاران به اقتصاد می‌نگرند.
ریچارد سلطانیان، تحلیل‌گر مرکز مشاوره ان‌یو‌اس، می‌گوید: «آشکار است که در سراشیبی یک بحران مالی جهانی دیگر قرار داریم.» او پیش‌بینی می‌کند قیمت نفت پیش از آن که در فصل چهارم به حدود ۷۰ دلار برسد، سقوط خواهد کرد و بین ۵۵ تا ۶۰ دلار معامله خواهد شد.
این درحالی است که سرمایه‌گذاران در انتظار انتشار جدیدترین پیش‌بینی مصرف نفت توسط اوپک و وزارت انرژی آمریکا هستند. سرمایه‌گذاران همچنین منتظر اقدام فدرال رزرو آمریکا برای آرام کردن بازارها و اعلام احتمالی دور دیگری از برنامه‌های محرک اقتصادی هستند. در دیگر معاملات بورس نیویورک برای ماه سپتامبر، قیمت بنزین به ۶۸/۲ دلار در هر گالن رسید و گاز طبیعی ۹۰/۳ دلار در هر ۱۰۰۰ فوت مکعب معامله شد.