کارنامه طلایی فرابورس در مردادماه

خانه » کارنامه طلایی فرابورس در مردادماه

کارنامه طلایی فرابورس در مردادماه

۱۳۹۰/۶/۵ ۱۵:۲۶:۰۴ ۵ شهریور ۱۳۹۰ |دسته‌بندی: اخبار اقتصاد ایران|

دنیای اقتصاد – گروه بورس : بازار فرابورس مردادماه را با رونق چشمگیر معاملات سپری کرد. به طوری که در طول این ماه ارزش کل معاملات بازار به بیش از ۸هزار و ۸۷۱ میلیارد ریال رسید.

بنابراین گزارش، در مردادماه تعداد ۱۵۴ هزار و ۱۸۲ سهامدار فرابورسی به خرید و فروش پرداختند و بدین ترتیب سه میلیارد و ۱۵۰ میلیون سهم را جابه‌جا کردند.
همچنین ارزش کل معاملات در این ماه با رشد کم سابقه‌ای نسبت به ماه‌های قبل به رقم ۸هزار و ۸۷۱ میلیارد و ۹۹۲ میلیون ریال رسید که بیشترین درصد از این رقم مربوط به معاملات نیمه مرداد بود.
در معاملات روز یکشنبه ۱۶ مردادماه بیش از یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون سهم به ارزش سه هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال معامله شد که معاملات این روز سهم بسزایی در رشد کل معاملات داشت.
همچنین در معاملات روز سه‌شنبه ۲۵ مردادماه نیز رقمی معادل یک هزار و ۴۱۶ میلیارد ریال روانه بازار شد و بدین ترتیب این روز نیز یکی از پرمعامله‌ترین روزهای مردادماه شناخته شد.
این در حالی است که اوایل ماه مورد گزارش یعنی روزهای اول، دوم، سوم و چهارم مردادماه به عنوان کم فعالیت‌ترین روزهای ماه بودند، به طوری که حجم کل معاملات در این روزها به ترتیب تنها ۷، ۱۳، ۹ و ۱۰ میلیون سهم بود. 

هفته پرکار
از سویی دیگر بازار فرابورس در هفته جاری با فعالیت زیادی همراه خواهد بود.
به گزارش خبرنگار ما، در این هفته پذیره‌نویسی سهام شرکت سیمان غرب آسیا آغاز خواهد شد.
همچنین نماد معاملاتی شرکت پتروشیمی لردگان نیز در این هفته بازگشایی می‌شود. 

پذیره نویسی «سیمان غرب آسیا»
بازار فرابورس روز دوشنبه هفته جاری شاهد پذیره‌نویسی سهام جدید ناشی از حق تقدم استفاده نشده در افزایش سرمایه شرکت سیمان غرب آسیا خواهد بود.
به استناد مصوبه مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام شرکت سیمان غرب آسیا و مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار، افزایش سرمایه شرکت از مبلغ ۳۵۳میلیارد و ۱۹۶میلیون ریال به مبلغ ۶۰۰میلیارد و ۴۳۱ میلیون ریال اجرا شده و طی مهلت مقرر تعداد ۶۵میلیون و ۲۴۵هزار حق‌تقدم از طرف سهامداران مورد استفاده قرار گرفته است.
براین اساس شرکت مزبور در نظر دارد تعداد ۱۸۱ میلیون و ۹۹۰ هزار و ۱۲۵ حق‌تقدم استفاده نشده در افزایش سرمایه خود را از طریق انتشار عمومی، با توجه به گزارش کارشناسی تعیین قیمت و ارزیابی سهام شرکت، به قیمت یک‌هزار و ۷۲۰ ریال مورد پذیره‌نویسی قرار دهد.
مطابق با مصوبه یادشده، افزایش سرمایه شرکت تا مبلغ تادیه شده به ثبت خواهد رسید (شرکت فاقد متعهد پذیره‌نویس است). به عبارت دیگر در صورت فروش نرفتن بخشی از حق‌تقدم استفاده نشده مزبور، سرمایه شرکت به میزان مبلغ تادیه شده کاهش خواهد یافت.
همچنین این پذیره‌نویسی به منظور تامین مالی بخشی از مخارج احداث کارخانه سیمان در نظر گرفته شده و از روز دوشنبه ۷ شهریورماه در بازار سوم فرابورس آغاز شده و به مدت ۳۰ روز ادامه خواهد داشت.
یادآور می‌شود هر زمانی که سقف سرمایه تعیین شده قبل از انقضای مهلت پذیره‌نویسی تکمیل شود، عملیات پذیره‌نویسی متوقف می‌شود.
نماد معاملاتی شرکت سیمان غرب آسیا پس از ثبت افزایش سرمایه در بازار پایه فرابورس گشایش یافته و قابل معامله خواهد بود. 

گشایش نماد «پتروشیمی لردگان»
در همین راستا، روز سه‌شنبه آینده نماد شرکت پتروشیمی لردگان در بازار پایه فرابورس بازگشایی می‌شود.
کمیته عرضه فرابورس در جلسه روز چهارشنبه ماه گذشته، با درج شرکت پتروشیمی لردگان موافقت کرده است و بدین ترتیب نماد مزبور از روز سه‌شنبه آینده در بازار پایه گشایش می‌یابد.
همچنین در روز عرضه اولیه، نماد شرکت بدون محدودیت دامنه نوسان بازگشایی می‌شود و قیمت پایانی معاملات براساس میانگین موزون قیمت‌های معامله شده در همان روز تعیین می‌شود.
از روز پس از گشایش دامنه نوسان قیمت به میزان ۵ درصد قیمت پایانی روز معاملاتی قبل تعیین می‌شود.
همچنین با توجه به تصویب افزایش سرمایه شرکت از مبلغ ۴۴۲ میلیارد و ۶۵۶ میلیون ریال به مبلغ ۷۵۲میلیارد و ۵۱۵ میلیون ریال، نماد معاملاتی حق‌تقدم خرید سهام شرکت یادشده (شلردح) نیز پس از گشایش نماد معاملاتی بازگشایی خواهد شد.
بدیهی است افرادی که در روز گشایش نماد سهام شرکت را خریداری می‌کنند مشمول استفاده از حق‌تقدم آن نشده و این حق‌تقدم به آنها تعلق نمی‌گیرد. 

فرابورس میزبان بهشت پارس
از سویی دیگر مدیرعامل شرکت آینده‌سازان بهشت پارس، اعلام کرد این شرکت به عنوان بزگ‌ترین پایانه صادراتی کشور تا پایان شهریور وارد فرابورس خواهد شد.
مهندس عابدینی افزود: شرکت بهشت پارس با سرمایه ۴۰۰ میلیارد ریال در حال احداث بزرگ‌ترین مجموعه پایانه صادراتی گل و گیاه و محصولات کشاورزی به همراه مجموعه کاملی از دانشگاه، تالار حراج و هتل و رستوران در منطقه عباس‌آباد مازندران است.
وی پیش‌بینی کرد فاز یک این مجموعه که در کل خاورمیانه بی نظیر است با حضور ریاست محترم جمهوری در اواخر امسال افتتاح شود.