کارنامه دی ‌ماه «صندوق‌ها»

خانه » کارنامه دی ‌ماه «صندوق‌ها»

کارنامه دی ‌ماه «صندوق‌ها»

۱۳۹۰/۱۱/۱ ۱۹:۱۴:۰۱ ۱ بهمن ۱۳۹۰ |دسته‌بندی: اخبار اقتصاد ایران|

دنیای اقتصاد : گروه بورس- : صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، نخستین ماه فصل زمستان را بسیار مطلوب سپری کردند، به طوری که از ۶۰ صندوق فعال در این دوره، ۵۶ صندوق عملکرد مثبت را در کارنامه خود ثبت کردند.به گزارش خبرنگار ما، صندوق سرمایه‌گذاری بورسیران با بازدهی ۹/۱۱ درصدی به عنوان برترین صندوق در دوره دی‌ماه شناخته شد؛

صندوق مزبور ماه قبل نیز با ثبت بازدهی ۵/۱۱ درصدی، بیشترین بازده را به سهامداران خود داد و رکورددار صندوق‌ها بوده است.صندوق سرمایه‌گذاری فیروزه نیز بازدهی ۱۰ درصدی را در یک ماه اخیر شاهد بود و مابقی صندوق‌ها، بازدهی کمتر از ۵/۹ داشتند. به طوری که صندوق‌های سرمایه‌گذاری امید سهم، سینا، صنعت و معدن و ایساتیس هر کدام به ترتیب شاهد بازدهی ۳/۹، ۱/۹، ۳/۸ و ۷/۷ درصدی بودند.این در حالی است که شاخص کل بازار نیز با ۲ پله ارتقا در رقابت با صندوق‌های سرمایه‌گذاری، از رتبه ۲۲ در ماه آذر به رتبه ۲۰ در دی‌ماه رسید و ۴/۴ درصد رشد را ثبت کرد. افزون بر این، در دی‌ماه عملکرد ۴ صندوق سرمایه‌گذاری مشترک به بازدهی منفی منتج شده، که در این راستا می‌توان به صندوق‌های بانک اقتصاد نوین، کارآفرینان برتر، بورس بیمه و نقش جهان اشاره کرد. 

عملکرد میان مدت صندوق‌ها
بررسی عملکرد صندوق‌ها در ۶ ماهه اخیر نیز حاکی از آن است که صندوق‌های آرین، حافظ و بورسیران در این بازه زمانی با ثبت ۸/۱۸ درصد تا ۲/۱۴ درصد بازدهی، به عنوان سودآورترین صندوق‌ها شناخته شدند.همچنین ۳۵ صندوق سرمایه‌گذاری دیگر نیز در این دوره با بازدهی مثبت، همراه شدند.شاخص کل بورس نیز در این مدت ۵ درصد رشد داشته و در میان ۶۱ صندوق‌ فعال، در جایگاه بیست‌ودوم قرار گرفت.
همچنین در دوره مورد گزارش، ۱۹ صندوق سرمایه‌گذاری مشترک عملکرد منفی داشته و زیان‌دارندگان واحدهای سرمایه‌گذاری را باعث شده‌اند.از سویی دیگر، عملکرد یک سال اخیر صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز نشان می‌دهد که صندوق کارگزاری بانک صادرات ایران با ثبت بازدهی ۹/۵۱ درصدی، صدرنشین این جدول بوده است. بورسیران نیز با ثبت بازدهی ۷/۴۳ درصدی، جایگاه خود را حفظ کرده و در رتبه دوم باقی ماند.کارگزاری بانک تجارت، امید ایرانیان، آرین، آپادانا و حافظ نیز رشدی در محدوده ۱/۳۶ درصد تا ۱/۳۰ درصدی را تجربه کردند. بازدهی شاخص کل بورس نیز در این دوره معادل ۱/۲۹ درصد بوده است.این در حالی است که در یک سال گذشته، تنها دو صندوق سرمایه‌گذاری رضوی و بانک اقتصاد نوین هر کدام به ترتیب با ۹/۰ و ۴/۷ درصد بازدهی منفی، عملکردی نامطلوب داشتند. جدول زیر رتبه‌بندی عملکرد ماهانه صندوق‌ها را منتشر کرده است: