چه قیمتی برای نفت عادلانه است

خانه » چه قیمتی برای نفت عادلانه است

چه قیمتی برای نفت عادلانه است

۱۳۸۸/۱/۱۸ ۱۶:۰۷:۱۹ ۱۸ فروردین ۱۳۸۸ |دسته‌بندی: اخبار جهان|
میس بررسی کرد
چه قیمتی برای نفت عادلانه است
خبرگزاری فارس :نشریه اقتصادی میس در یادداشتی به بررسی وضعیت بازار نفت و چگونگی تعیین قیمت عادلانه آن پرداخته و از قول یک کارشناس نفتی قیمت ۷۵ دلار پیشنهادی عربستان برای نفت را به چالش کشیده است.
به گزارش خبرگزاری فارس ، نشریه میس نوشت ، علی رغم اینکه بیانیه ی مقامات عربستان سعودی مبنی بر اینکه ۷۵ دلار در بشکه " قیمت مناسبی برای نفت است " توسط تعداد زیادی از اعضای اوپک تایید شد ، اما هنوز این پیشنهاد پیروز نشده است . به طور عمده ، برای توجیه چیزی که اکنون به عنوان هدف نهایی قیمت اوپک می شناسیم ، دو بحث عمده مطرح شده است. اولین موضوع این است که قیمت های نفت به حدی نزول کرده است که نمی تواند تولید کنندگان حاشیه ای را در بازار نگه دارد. دومین موضوع این است که اکنون قیمت ها بسیار کمتر از حدی هستند که برای توازن بودجه ی تولید کنندگان نفت کافی باشند.
این گزارش تلاش می کند که این بحث ها را با اهمیت جلوه دهد. ما با ابهام در تصویر " قیمت منصفانه " و ناتوانی آشکار بازار نفت در رسیدن به چنین قیمتی شروع می کنیم. این سبب می شود که ما طور دیگری به موضوع نگاه کنیم و یک چارچوب کاری عریض تر و دراز مدت تر برای تصمیم گیری در مورد قیمت منصفانه هم از نظر شرکت های نفتی و هم دولت های کشورهای تولید کننده ی نفت ، بنا می کنیم.

چه قیمتی برای نفت منصفانه است؟

ادعا های عربستان صعودی موجب از سر گیری بحث قدیمی که با روی کار آمدن بازارهای رقابتی ناپدید شدند ، شده است . امروزه ، آنچه برای اقتصاددانان برتر مهم است منصفانه بودن قیمت نیست ، بلکه کارآمد بودن آن است . برای کارآمد بودن ، قیمت باید توازن بین عرضه و تقاضا را برقرار نماید و نشانه های مناسبی برای سرمایه گزاری فراهم کند. اما اگر چه بیشتر اقتصاددانان به نقص هایی در بازارهای جهانی معترف اند ، مفهوم "منصفانه بودن قیمت " برای آنها کم اهمیت به نظر می رسد. در مقابل ، اقتصاددانان رفتاری (behaviorial economists ) به طور خاص به این سوال علاقمند هستند. با این حال پیشنهاد آنها مبنی بر اینکه قیمت منصفانه قیمتی است که " احساس شود مناسب است " پاسخ مناسبی برای سردرگمی که شرکت های نفت با آن مواجه هستند و یا معضلات مالی که در برابر دولت های تولید کننده ی نفت وجود دارد ، نیست. آیا پاسخ این سوال از جهت دادن به عملکرد بازار نفت و قیمت های نفت به دست می آید؟
تا جایی که وست تگزاس اینترمدیت بتواند یک مبنای مفید معرفی نماید ، تحولات اخیر در قیمت ها بسیار سریع تر از آن بوده اند که بتوان آنها را نتیجه ی یک تغییر در عرضه یا تقاضا نامید. این موضوع تعجب انگیزی نیست. با این حال ، با توجه به ماهیت استراتژیک کالاها ، ابزارهای پیچیده و خاص برای تجارت آنها و رفتار و انگیزه های شرکت کنندگان در بازار ، این موضوع شگفت انگیزی نیست ، بنا براین قیمت منصفانه هر چه باشد ، یک بازار ذاتا ناقص و غیرعادی ، به ندرت می تواند به آن برسد.
اگر موضوع این باشد ، ما می بایست به آنسوی بازار نگاهی بیندازیم ، در یک سرمقاله که در سال ۱۹۷۱ در نشریه ساینس چاپ شد و عنوان آن " قیمت منصفانه برای نفت چیست؟ " بود ، فیلیپ آبلسن نوشت : " در زندگی واقعی ، چنین موضوعاتی {مربوط به تصمیم گیری درباره ی قیمت منصفانه ی نفت نه بر اساس ملاحظات انتزاعی ، بلکه بر اساس فعل و انفعالات تکنولوژی ، اقتصاد و سیاست تصمیم گیری می شوند. " . حتی در شرایط و زمینه های کاملا متفاوت امروز پیشنهاد آبلسن راه بهتری را برای بررسی سوال و پیگیری تحلیل ارائه می دهد.

چارچوبی در آنسوی بازار

با توجه به پیشنهاد آبلسن پروسه ی ارزیابی ما از اینکه چه قیمتی برای نفت منصفانه است بر سه المان اصلی استوار خواهد بود که مستقیما بر روی قیمت نفت اثر می گذارند : تکنولوژی ، اقتصاد و سیاست.
برای توصیف بهتر این چارچوب ، هر یک از این اجزا و نتایج به طور خلاصه در زیر توضیح داده شده اند :
تکنولوژی : تکنولوژی معمولا از طریق تاثیر بر قیمت ها و میزان تولید ، فشار روی قیمت ها را کاهش می دهد. به طور عکس ، قیمت های پایین در دراز مدت می توانند سبب کاهش کار و تخصص در شرکت های نفت و تولید کنندگان تکنولوژی شوند . نتیجه ی این جزء (تکنولوژی ) دورنمای متخصصین صنعت از پیشرفت تکنولوژی و تاثیر آن بر روی منابع نفتی است .
اقتصاد : تاکید بر روی اقتصاد و قابلیت دوام مالی پروژه های تحقیقاتی و توسعه ی مختلف تحت شرایط مختلف زمین شناسی ، تکنولوژیک و شرایط بازاری پر ریسک ، نتیجه ی این جزء هزینه ی دراز مدت اقتصادی ( یا هزینه ی فرصت ) تولید یک بشکه نفت خام است .
سیاست و رویه : این موارد عموما مربوط به سیاست های دولت فرمانروا می باشد و شامل تنظیم دستور جلسه ، تصمیم گیری و اجرا با توجه به قانون ، مقررات و مسائل مالی است . در سالهای اخیر ، سیاست ها توسعه یافته اند و شامل دیالوگ میان تولید کنندگان و مصرف کنندگان شده اند.تمرکز ما بر روی سیاست های مالی تولید کنندگان است و نتیجه ی آن یک قیمت نفت دراز مدت است که بقا و دوام مالی را فراهم کند. ضعف این چارچوب این است که جزء تکنولوژی را نمی توان با شیوه های دقیق تحلیلی مورد بررسی قرار داد.
هزینه ی اقتصادی نفت
بازار نفت نیاز به یک قیمت ثابت دارد که نوسانات حول آن کمتر باشد . اینکه آیا ۷۵ دلار در بشکه می تواند این مقصود را تامین کند یا خیر ، بسیار بستگی به این دارد که بقیه ی شرکت کنندگان بازار نفت تا چه حد آن را منصفانه می دانند . حدس ما این است که آنهایی که دارای یک ذخیره ی نفتی دراز مدت ایمن و پایدار هستند ، باید پی برده باشند که این قیمت به اندازه ی کافی منصفانه است .