چشم‌انداز بازار نفت در سال ۲۰۱۲

خانه » چشم‌انداز بازار نفت در سال ۲۰۱۲

چشم‌انداز بازار نفت در سال ۲۰۱۲

۱۳۹۰/۱۰/۱۱ ۱۶:۴۹:۴۵ ۱۱ دی ۱۳۹۰ |دسته‌بندی: اخبار جهان|

دنیای اقتصاد : بهای نفت‌ خام در بازار آمریکا (بورس نیویورک) طی هفته گذشته (۲۷ دسامبر الی ۳۰ دسامبر ۲۰۱۱) از یک روند کاهشی همراه با نوسان برخوردار بوده و از حدود ۳۴/۱۰۱ دلار در هر بشکه تا کمتر از ۸۳/۹۸ دلار در هر بشکه کاهش یافت.

بر این اساس عمده‌ترین عوامل تضعیف کننده قیمت نفت‌ خام طی هفته گذشته، در بازارهای جهانی عبارتند از:
•افزایش تعداد جویندگان کار در آمریکا؛
•ادامه نگرانی‌ها درباره وضعیت اقتصادی اتحادیه اروپا؛
•کاهش شاخص قیمت مصرف کننده در آلمان که به معنی کاهش خرید است؛
•کاهش فعالیت‌های تولیدی کارخانه‌ای انگلیس در دسامبر ۲۰۱۱ به دلیل افت تقاضای داخلی کالاهای مختلف در این کشور، بر اساس شاخص بانک انگلیسی اچ.اس.بی.سی؛
•کاهش در پیش‌بینی‌های مربوط به رشد اقتصادی منطقه OECD در سال ۲۰۱۲ بر اساس تازه‌ترین گزارش ماهانه بازار نفت دبیرخانه اوپک در دسامبر ۲۰۱۱؛
•پیش‌بینی کاهش ۷۰ هزار بشکه‌ای در روز در تقاضای نفت‌ خام منطقه OECD در سال ۲۰۱۲ بر اساس تازه‌ترین گزارش ماهانه بازار نفت دبیرخانه اوپک؛
•کاهش ۱۴۰ هزار بشکه ای در روز در برآورد تقاضای جهانی نفت‌ خام در سال ۲۰۱۲ بر اساس جدیدترین گزارش ماهانه بازار نفت دبیرخانه اوپک در دسامبر ۲۰۱۱ نسبت به برآورد قبلی این سازمان؛
•کند شدن روند تولید کارخانه‌های چینی؛
•افت ۴ درصدی تقاضای سوخت ژاپن در سال ۲۰۱۲ با راه‌اندازی دوباره نیروگاه‌های اتمی این کشور بر اساس پیش‌بینی موسسه اقتصاد انرژی ژاپن؛
•افزایش ۳/۱ درصدی صادرات نفت اوپک به استثنای آنگولا و اکوادور از مسیر دریا (در پی افزایش تولید نفت لیبی)، در چهار هفته منتهی به ۷ ژانویه ۲۰۱۲ در مقایسه با چهار هفته منتهی به ۱۰ دسامبر ۲۰۱۱ بر اساس پیش‌بینی موسسه اویل موومنتس؛
•افزایش تولید نفت‌ خام لیبی به بیش از یک میلیون بشکه در روز طی چند هفته گذشته بر اساس اعلام رییس شرکت ملی نفت لیبی؛
•پیش‌بینی افزایش تولید نفت‌ خام لیبی تا سطح ۲/۱ میلیون بشکه در روز تا پایان ژانویه ۲۰۱۲؛
•افزایش قابل توجه سطح ذخیره‌سازی‌های نفت‌ خام آمریکا معادل ۹/۳ میلیون بشکه در هفته منتهی به ۲۳ دسامبر ۲۰۱۱؛
•کاهش ارزش شاخص‌های بورس در بازارهای جهانی؛
•و همچنین افزایش ارزش دلار در مقابل یورو.
بر اساس جدیدترین گزارش ماهانه بازار نفت دبیرخانه اوپک در دسامبر ۲۰۱۱، نرخ رشد اقتصادی منطقه OECD نسبت به برآورد قبلی این سازمان به میزان ۲/۰ درصد کاهش یافته و به ۵/۱ درصد رسیده است.
در این میان، نرخ رشد اقتصادی آمریکا با ۱/۰ درصد کاهش در مقایسه با برآورد قبلی به ۷/۱ درصد رسیده و نرخ رشد اقتصادی منطقه یورو با بیشترین کاهش به میزان ۳/۰درصد نسبت به برآورد قبلی دبیرخانه اوپک، به حدود ۴/۰ درصد خواهد رسید.
از سوی دیگر نرخ رشد اقتصادی چین با ۲/۰ درصد افزایش نسبت به برآورد قبلی دبیرخانه اوپک، به بیش از ۷/۸ درصد در سال ۲۰۱۲ خواهد رسید.
همچنین بر اساس جدیدترین گزارش ماهانه بازار نفت دبیرخانه اوپک در دسامبر ۲۰۱۱، تقاضای جهانی نفت ‌خام در سال ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ به ترتیب به ۸/۸۷ میلیون بشکه در روز و ۸۷/۸۸ میلیون بشکه در روز خواهد رسید که در مقایسه با برآورد قبلی این سازمان به میزان ۲۰ هزار بشکه در روز و ۱۴۰ هزار بشکه در روز کاهش نشان می‌دهد. بر اساس این برآورد، تقاضای جهانی نفت‌ خام در سال ۲۰۱۲ به میزان ۰۷/۱ میلیون بشکه در روز نسبت به سال ۲۰۱۱ افزایش خواهد یافت که در مقایسه با برآورد قبلی این سازمان در حدود ۱۲۰ هزار بشکه در روز کاهش نشان می‌دهد.
بر این اساس، تقاضای نفت‌ خام منطقه OECD در سال ۲۰۱۲ نسبت به سال ۲۰۱۱ به میزان ۷۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته و در سطح ۸۲/۴۵ میلیون بشکه در روز قرار خواهد گرفت. از سوی دیگر تقاضای نفت‌ خام کشورهای غیر OECD ( شامل در حال توسعه و در حال گذار) به میزان ۱۴/۱ میلیون بشکه در روز نسبت به سال ۲۰۱۱ افزایش خواهد یافت.
البته طی هفته گذشته، انتشار اخبار و اطلاعاتی نظیر افزایش شاخص اعتماد مصرف‌کننده و بهبود آمار مسکن در آمریکا، افزایش ناآرامی‌های سیاسی در منطقه خاورمیانه و نگرانی معامله گران از بروز اختلال در مبادی استراتژیک حمل و نقل نفت‌ خام، افزایش نگرانی‌های عرضه نفت در منطقه خاورمیانه و تأثیر بحران‌های سیاسی و امنیتی بر تولید نفت عراق، رشد روزافزون تقاضای داخلی انرژی در عربستان سعودی و افزایش نگرانی‌های بین‌المللی درباره وقوع بحران انرژی احتمالی در بزرگ ترین کشور صادرکننده نفت جهان و همچنین احتمال کاهش تولید نفت‌ خام عربستان سعودی در ماه دسامبر ۲۰۱۱ نسبت به ماه نوامبر همگام با توافقات نشست ۱۶۰ اوپک، از عوامل تقویت‌کننده قیمت نفت‌ خام در بازارهای جهانی به شمار می روند.
ارزش شاخص‌های بورس در بازارهای جهانی طی هفته گذشته، به دنبال انتشار اخبار و اطلاعات منفی و مثبت مذکور از یک روند کاهشی همراه با نوسان برخوردار بود.
ارزش یورو در مقابل دلار نیز طی دوره مذکور به دلیل ادامه نگرانی‌ها درباره بحران مالی اروپا، از یک روند کاهشی همراه با نوسان برخوردار بود.
بر اساس آمار دبیرخانه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، قیمت سبد نفتی اوپک طی دوره ۲۷ دسامبر الی ۲۹ دسامبر ۲۰۱۱، از یک روند کاهشی برخوردار بوده و از حدود ۷۷/۱۰۷ دلار در هر بشکه تا کمتر از ۷۵/۱۰۶ دلار در هر بشکه کاهش یافته است. میانگین هفتگی بهای سبد نفتی اوپک در هفته منتهی به ۲۹ دسامبر ۲۰۱۱، با ۱ دلار و ۳۳ سنت افزایش نسبت به هفته پیش از آن به هر بشکه ۱۰۷ دلار و ۳۵ سنت رسیده است.
میانگین هفتگی بهای سبد نفتی اوپک در هفته منتهی به ۲۳ دسامبر ۲۰۱۱ معادل ۱۰۶ دلار و ۲ سنت بود. همچنین میانگین ماهانه بهای سبد نفتی اوپک طی ماه دسامبر (تا ۲۹ دسامبر ۲۰۱۱)، با ۲ دلار و ۷۱ سنت کاهش نسبت به میانگین ماه نوامبر، به هر بشکه ۱۰۷ دلار و ۳۷ سنت رسیده است.
میانگین بهای سبد نفتی اوپک در ماه نوامبر ۲۰۱۱ معادل ۱۱۰ دلار و ۸ سنت در هر بشکه بود. سبد نفت‌ خام اوپک دربردارنده ۱۲ نوع نفت‌ خام اعضای این سازمان شامل مخلوط الجزایر، گریسول آنگولا، اورینته اکوادور، سنگین ایران، سبک بصره، صادراتی کویت، اس ‌سیدر لیبی، سبک «بونی» نیجریه، مارین قطر، سبک عربی عربستان سعودی، موربان امارات و بی.سی.اف ۱۷ ونزوئلا است.
قیمت نفت‌ خام برنت دریای شمال نیز در بازار لندن(ICE) برای تحویل در ماه فوریه ۲۰۱۲، از یک روند کاهشی همراه با نوسان برخوردار بوده و از حدود ۲۷/۱۰۹ دلار در هر بشکه در تاریخ ۲۷ دسامبر ۲۰۱۱ تا کمتر از ۳۸/۱۰۷ دلار در هر بشکه در تاریخ ۳۰ دسامبر ۲۰۱۱ کاهش یافت. همچنین در روز ۳۰ دسامبر۲۰۱۱، نفت‌ خام برنت از حق مرغوبیت ۵۵/۸ دلار در هر بشکه نسبت به نفت‌ خام WTI برخوردار بود.
میانگین بهای هر بشکه نفت‌ خام صادراتی ایران با ۹۶ سنت افزایش نسبت به هفته قبل (۲۱ دسامبر ۲۰۱۱)، در روز ۲۸ دسامبر ۲۰۱۱ به بشکه ای ۱۰۷ دلار و ۵۰ سنت رسیده است.
بر اساس آمارهای امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران، میانگین وزنی بهای هر بشکه نفت‌ خام سبک ایران به مقصدهای مختلف در روز چهارشنبه (۲۸ دسامبر ۲۰۱۱ ) ۱۰۸ دلار و ۹۳ سنت بود و همین رقم برای نفت‌ خام سنگین در سطح ۱۰۶ دلار و ۸۴ سنت قرار داشت. همچنین قیمت هر بشکه نفت‌ خام سبک ایران به بازار آفریقای جنوبی ۱۰۶ دلار و ۴۲ سنت و هر بشکه نفت‌ خام سنگین ایران به این بازار ۱۰۴ دلار و ۹۷ سنت گزارش شده است. هر بشکه نفت‌ خام سبک ایران در بازار آسیا ۱۱۰ دلار و ۶ سنت، شمال غربی اروپا ۱۰۶ دلار و ۳۴ سنت و در بازار مدیترانه ۱۰۵ دلار و ۶۲ سنت معامله شده است.
هر بشکه نفت‌ خام سنگین ایران نیز در بازار آسیا ۱۰۸ دلار و ۴۱ سنت، شمال غربی اروپا ۱۰۴ دلار و ۸۹ سنت و در بازار مدیترانه ۱۰۳ دلار و ۹۲ سنت به فروش رسیده است. طی دوره ۲۱ دسامبر الی ۲۸ دسامبر ۲۰۱۱، بیشترین افزایش در قیمت نفت‌ خام سبک و سنگین ایران مربوط به بازار آسیا به میزان ۱۴/۱ دلار افزایش در هر بشکه بوده است.
میانگین وزنی بهای هر بشکه نفت‌ خام سبک و سنگین ایران نیز نسبت به هفته قبل، به ترتیب به میزان ۹۷ سنت و ۹۵ سنت در هر بشکه طی دوره مذکور افزایش یافته است. بر اساس آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا میزان ذخایر نفت‌ خام این کشور در هفته منتهی به ۲۳ دسامبر ۲۰۱۱ معادل ۵/۳۲۷ میلیون بشکه بوده است که در مقایسه با هفته قبل (۱۶ دسامبر ۲۰۱۱) به میزان ۹/۳ میلیون بشکه افزایش یافته و معادل ۹/۱۱ میلیون بشکه از میزان مشابه سال قبل در تاریخ ۲۴ دسامبر ۲۰۱۰ کمتر است. میزان این ذخایر بر حسب روز نیز نسبت به هفته قبل به میزان ۳/۰ روز افزایش یافته و در سطح ۲/۲۲ روز قرار گرفته و معادل ۵/۰ روز کمتر از میزان مشابه سال قبل است. طی دوره مذکور، سطح خوراک پالایشی آمریکا به میزان ۱۹ هزار بشکه در روز کاهش یافته و در سطح ۵۸۵/۱۴ میلیون بشکه در روز قرار گرفته است که به میزان ۳۴۴ هزار بشکه در روز کمتر از میزان مشابه سال قبل است.
تولید نفت‌ خام آمریکا طی دوره ۱۶ دسامبر ۲۰۱۱ الی ۲۳ دسامبر ۲۰۱۱ به میزان ۱۶ هزار بشکه در روز کاهش یافته و در سطح ۸۴۶/۵ میلیون بشکه در روز قرار گرفته است ولی معادل ۲۷۱ هزار بشکه در روز بیشتر از میزان مشابه سال قبل در تاریخ ۲۴ دسامبر ۲۰۱۰ است. در همین زمان میزان واردات نفت‌ خام آمریکا از ۵۸۱/۷ میلیون بشکه در روز به ۹۹۰/۸ میلیون بشکه در روز (معادل ۴۰۹/۱ میلیون بشکه در روز) افزایش یافته است که معادل ۱۷۷ هزار بشکه در روز بیشتر از میزان مشابه سال قبل است. 

پیش‌بینی قیمت
در هفته گذشته قیمت نفت‌ خام WTI در دو دامنه حمایتی و مقاومتی اولیه یعنی ۵/۹۷ و ۱۰۳ دلار نوسان داشت. نوسان قیمت بسیار کم بود که می توان آن را به تعطیلات آخر سال نسبت داد و همچنین تعداد آمار منتشر شده در مورد وضعیت اقتصادی اروپا و آمریکا نیز زیاد نبود. معاملات ماه دسامبر به پایان رسید در حالی‌ که قیمت نفت بسته شده نوید زیادی برای ادامه مسیر افزایشی نشان نمی دهد و حتی نشان از کاهش دارد. کاهش خرید سال نو نسبت به انتظارات و سال‌های قبل و همچنین آمادگی عربستان برای جبران کمبود نفت بازار در شرایط اضطراری از عواملی بودند که فشار کاهشی بر قیمت وارد کردند. آمار مناسبی از اقتصاد آمریکا منتشر شد که شامل افزایش شاخص اعتماد مصرف‌کننده و بهبود آمار مسکن بود البته در مقابل تعداد جویندگان کار افزایش داشت. در آلمان شاخص قیمت مصرف‌کننده به عبارتی تورم کاهش نشان داد که به معنی کاهش خرید است. در بازار نفت حجم ذخیره‌های نفت افزایش داشت که البته در مقابل کاهش شدید هفته ماقبل قابل توجه نبود. در هفته جاری با اینکه قیمت در حدود سطح ۵/۹۷ دلار با حمایت روبه رو است، ولی قیمت می‌تواند از این سطح پایین‌تر رود.
*کارشناسان ارشد موسسه مطالعات بین المللی انرژی
منبع : سایت موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی (www.iies.org )